ИН4С

ИН4С портал

Бока Которска прославља 800 година Светосавља: Послије више од четврт вијека Грбаљ и Бока дочекују српског Патријарха (ВИДЕО)

1 min read
У години када обиљежавамо велики јубилеј 800 година аутокефалности Српске православне цркве, дубоко укоријењене у душу Боке Которске и свих Бокеља, и 1500 година постојања манастира Подластва

млади у народној ношњи

млади у народној ношњи

У години када обиљежавамо велики јубилеј 800 година аутокефалности Српске православне цркве, дубоко укоријењене у души Боке Которске и свих Бокеља, и 1500 година постојања манастира Подластва, будући да је изграђен на темељима ранохришћанског храма, његова светост патријарх српски г. Иринеј ће освештати параклис св. цара Лазара као и обновљене манастирске конаке.

Према предању, манастир је 1350. године обновио српски цар Душан, потомак Светог Саве. Вјековима је Подластва била зборно мјесто свих Грбљана. То је мјесто у коме су ношене најважније одлуке, подизане буне и устанци, мјесто у коме је настао надалеко чувени Грбаљски законик- свједок вјере, морала и етике, али и љубави и бриге Грбљана онога времена. Ове године манастир Подластва ће окупити Грбљане и Бокеље који чувају традицију својих предака.

манастир

Вриједним радом намјеснице мати Аквилине и њеног сестринства, а уз помоћ великих ктитора и приложника из Грбља, као и других крајева обновљени су манастирски конаци и пирг са звоником, а направљен је и нови параклис Светог кнеза Лазара, који ће овом приликом бити освећени.

 По народном предању поријекло светог кнеза Лазара веже се за Грбаљ што потврђује његово презиме Грбљановић (Хребељановић).  

Светоставље, Грбаљ и Бока су нераскидиво повезани. Многе народне приче о Светом Сави и његовим дјелима су и даље присутне на цијелој територији историјске Боке која почиње код Херцег Новог а завршава се у Паштровићима. Вјерује се да је св. Сава управо са обала Грбља отишао на Свету Гору, да је дјеци која је нашао да се играју у недјељу, а нису у цркви, дао кесу дуката да направе цркву – данас на том мјесту је манастир Св. Саве, Савина Главица.

Прослава ће сабрати све Грбљане и све Бокеље из свих крајева, и све њихове пријатеље, како би заједно, на достојанствен и величанствен начин обиљежили велики јубилеј – 800 година аутокефалности наше цркве и духа светосавља којим нас је подарио њен утемељивач Свети Сава и које је наше претке као луча водило кроз вјекове и показивало им пут ка самосвојности и слободи за коју се и даље морамо борити. Свечани дочек патријарха српског господина Иринеја планиран је за 27. септембар у 18 ч након чега ће бити одржане вечерња служба и свечана академија.

28. септембра у 9 часова патријарх српски ће служити свету литургију и чин Великог освећења уз саслужење митрополита црногорско-приморског господина Амфилохија, као и више епископа и свештеника Српске православне цркве, након чега ће бити уприличена трпеза љубави уз изутетно занимљив културно-умјетнички програм, чији сценарио и режију потписује г-дин Горан Бјелановић.

Кроз поменути програм присутни ће моћи да се ближе упознају са историјом и традицијом манастира Подластва, Грбља и Боке. Цио програм ће бити извођен на двије бине а  моћи ће да се прати и на више видео бимова.

манастир

Манастир Подластва и његово непосредно окружење ће у данима пред почетак прославе бити окићен пригодним заставама и свјетлосним ефектима, а манастирски конаци украшени бијелим платном. Како би јавност била на вријеме обавијештена о овом догађају у Будви и Котору биће постављено више од 35 билборда, штампано је 500 плаката, а на интернет порталима ће се објављивати графичка обавјештења и кратки највни филмови.

У програму ће учествовати познати музичари који његују традиционалну народну музику уз извођење изворних пјесама: Никола и Бојана Пековић са групом, Даница Црногорчевић, Србски православни појци и СПД Јединство из Котора, Пјевачко друштво Грбаљ , гуслар Стево Чавор и други.

Присутнима ће се обратити патријарх српски Иринеј, митрополит црногорско-приморски Амфилохије, предсједник Одбора за обнову манастира г-дин Станко Магуд и градоначелник општине Будва г-дин Марко Царевић.

Организатори позивају све људе из Боке и Црне Горе, као и из других крајева који живе у духу православља и светосавља: Србије, Херцеговине, Босне, Косова и Метохије, Скадра, Далмације, Лике, Баније, Кордуна, Срема, Барање, Бачке, Македоније да се, уколико су у прилици, прудруже Грбљанима и Бокељима на овом јединственом скупу.

Како се очекује да посјећеност прославе буде изузетна, за све који желе да дођу биће обезбијеђен паркинг у близини манастира.

Најава

Сви посјетиоци прославе добиће пригодне поклоне као успомену на овај највећи јубилеј који се православља у Боки у последњих неколико деценија.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

27 thoughts on “Бока Которска прославља 800 година Светосавља: Послије више од четврт вијека Грбаљ и Бока дочекују српског Патријарха (ВИДЕО)

  1. Monografija „Srpsko pomorje od 7. do 10. stoleća“
    • Nova knjiga beogradskog stručnjaka za Srednji vek, dr Đorđa Jankovića, objavljena je u papirnom i elektronskom obliku
    • Pored sinteze čitavog veka moderne arheologije, knjiga ekskluzivno donosi i rezultate najnovijih istraživanja koji su od velike važnosti za spoznaju etnogeneze naroda Istočnog Jadrana.
    • Izdavači papirnog izdanja: Srpsko arheološko društvo i Zavičajni muzej Herceg-Novi
    • Izdavač elektronskog izdanja: Kulturna mreža „Projekat Rastko“
    Nova knjiga beogradskog naučnika Đorđa Jankovića je arheološko viđenje prošlosti jednog dela nekadašnje srpske države, Pomorja, dakle, oblasti od ušća Drima do ušća Cetine. Okosnicu knjige čine arheološka nalazišta iz Crne Gore, od kojih je neka i sam autor istraživao. Autor se nije zadržao samo na Pomorju, već je, vođen arheološkim osobenostima, u razmatranja uključio i Metohiju, današnju Albaniju i druge oblasti, bitne za razumevanje onovremenih zbivanja u Pomorju.

    U knjizi je kroz poglavlja obrađeno nekoliko tema o kojima je autor raspolagao sa dovoljno građe. To su arheološki slojevi obrazovani u određenim istorijskim okolnostima, fazama kroz koje je prolazilo Pomorje u 7-10. stoleću. Zatim je prikazao grobne nalaze iz vremena pred arapski napad 866. godine, kada su Arapi probali da se trajno nasele u Boki. Sakupio je i obimnu građu o crkvama i njihovom kamenom ukrasu, kao i o gradovima.

    Na osnovu podatka koje pružaju pokretni arheološki nalazi, kao što je nakit iz iskopavanih grobalja ili grnčarija iz utvrđenja i manastira, pokazao je koji su narodi živeli: pretežno Srbi, a uz njih i Latini. Značajan prostor autor je posvetio Komani – Kroja kulturi obrazovanoj između Ohridskog i Skadarskog jezera u 9. stoleću, koju ovaj autor pripisuje Crvenim Hrvatima. Na kraju je data opšta slika društva i istorije Srbije u Pomorju, a naročito Crkve.

    Knjiga je dragocen doprinos spoznavanju prošlosti i kulture jugoistočne Evrope u 7-10. stoleću. U njoj je objavljena nova arheološka građa, do sada nepoznata, pre svega iz manastira Ilovice i Svača. Tu su i nova tumačenja i datovanja starih podataka, kao u slučaju krstionice iz doba kneza Višeslava, crkava u Doljanima i Duklja, groblja u Kamenom, Komani – Kroja kulture, itd. Knjiga je snabdevena velikim brojem slika arheološke građe, kako one pokretne (grnčarija, nakit, delovi pojaseva i sl.) tako i one nepokretne (planovi crkava, gradova, dvoraca), što omogućuje čitaocu da sam donosi zaključke o zapretanoj prošlosti Zete i Srba. Na neki način, knjiga je i odgovor na brojne naučno neutemeljene publikacije o navodnoj posebnosti Crne Gore prema Srbima i Srbiji u Srednjem veku.

    Dr Đorđe Janković je autor brojnih naučnih članaka kao i monografija „Podunavski deo oblasti Akvisa u VI i početkom VII veka“ (1981), „Sloveni u jugoslovenskom Podunavlju“ (sa M. Janković, 1990) i „Srpske gromile“ (1998). Šef je Katedre za srednjevekovnu arheologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, profesor na Akademiji za umetnost i konzervaciju SPC i doskorašnji predsednik Srpskog arheološkog društva.

  2. Kako god da se Manastir zvao, bio je srpski, jer 1054 I prije I poslije, u Grblju i celoj Boki, su živeli samo Srbi. Na kraju, prije 1054-te bila je samo jedna stara pravoslavna vjera i u svim mogućim dokumentima koji su sačuvani govori se da su tu živeli Srbi bez obzira kako su te krajeve zvali.

    1. Фарлати о СВ ВЛАДИМИРУ,који је ту био прије Немањића пише да је РЕКС СЕРБЛОРУМ. дакле краљ Срба. Исто је он и Миошићу, владао у србској земљи.

  3. Ovo sto se kriju iza nekih tamo nickova znamo ko su to su oni sto imaju izdajnicki gen i po koji siptar sa njima pa nije ni cudo da ovako komentarisu Pravoslavnu Crnu Goru

  4. Neka je blagosloveno.Grbljani za ponos ste!A,ovi sto kritikuju neka blesave na nekom drugom portalu,posto nemaju kontakta s mozgom,a jos manje sa pravoslavljem.

    1. Lazi su ono cime se vi ustase sluzite. Jednostavna je istorijska cinjenica da je Zetska Eparhija osnovana na Miholjskoj prevlaci 1219 godine od strane Svetgo Save. Da li je Dusan sto tu obnavljao ne znam jer nije dio moje struke ali se neke osnovne stvari moraju znat, mada znam da ste vi ustase ponosni na svoje masovno neznanje i glupost ali nije lijepo tako javno da kenj*s pred svima. Aj sad idi baljezgaj o zalivu vasih svetaca tj WC solji

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *