ИН4С

ИН4С портал

Боље заштитити љекаре, опција и измјена Кривичног закона

1 min read

Илустрација

Свједочимо све чешћим нападима на љекаре и медицинско особље. Посљедњи се десио у Пљевљима, гдје је пацијент доктора убо ножем. Предсједница Љекарске коморе, докторица Жанка Церовић, истиче да држава треба да заштити све љекаре, и не само њих, већ све оне који раде у јавном интересу.

„Доктор Турсумовић је управо штитио јавни интерес на тај начин што је спријечио да добије оружје у руке човјек који је просто агресиван, могуће и неурачунљив. Тај начин је вјероватно спасио неке друге животе“, казала је она.

Докторица Церовић за Радио Црне Горе наводи да се агресивно понашање једино може сузбити законом.

„Ми на челу са Синдикатом доктора медицине, изборили смо се за то да се у Кривични законик као посебно кривично дјело стави кривично кажњавање лица која нападну љекара у току вршења дужности. Међутим, врло неразумљиво је то да је у Министарству правде, на челу са претходним министром правде, то кривично дијело избацило из Кривичног законика о чему ништа нису знали ни љекари, ни Љекарска комора”, каже Церовић.

Након догађаја у Пљевљима, министар здравља Војислав Шимун позвао је Министарство правде да измијени Кривични законик како би се омогућила већа заштита медицинских радника.

Јелена Грдинић из Министарства правде за Радио Црне Горе истиче да љекари посљедњим измјенама нијесу доведени у неповољни положај.

“Предвиђена је највећа могућа кривично правна заштита за љекаре при пружању љекарске помоћи. Такође, значајно је и нагласити да је Министарство правде опет формирало радну групу која ће припремити измјене и допуне Кривичног законика. Да се предлог измјена кривичног законика тренутно налази у Европској комисији и исти није коначан, тако да је Министарство отворено да размотри све сугестије и иницијативе које пристигну на његову адресу”, казала је Грдинић.

Министар Шимун позвао је и ресор унутрашњих послова да размотре могућност да један број полицајаца распореде у установе здравствене заштите.

Да ли су разматрали ту могућност, из МУП-а Радио ЦГ није добио одговор.

Докорица Церовић указује и на неадекватну организацију здравствене заштите и истиче да пацијенти и здравствени радници треба да сарађују и заједно дијелују према институцијама које креирају здравствену политику.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *