Бондаренко: Подршка издајнику Ђукановићу велика грешка руске политике
Руски политиколог Олег Бондаренко оцијено је да је Москва имала неколико пропуста када је у питању политика према Балкану, а да је „једна од грешака руске политике била подршка издајнику Милу Ђукановићу“.
Он сматра да се ситуација у Црној Гори неће значајно побољшати све док се не обнове пријатељски односи са Русијом.
Бондаренко је у Београду одржао два предавања. Говорио је на Правном факултету на тему „Русија и Балкан у контексту новог хладног рата“ и у Свечаној сали Института за Европске студије, гдје је тема била „Русија и нова европска десница“.
Предавање на Правном факултету коорганизаторски су уприличили Институт за европске студије, Форум романум и СКК „Деспот Стефан Лазаревић“, док је друго предавање самостално организовао Институт за европске студије.
На оба предавања поздравну реч је изговорио Миша Ђурковић, директор Института за европске студије.
У првом Бондаренковљевом предавању доминирале су двије кључне теме: генеза садашње међународне ситуације коју Бондаренко оцијењује као „хладноратовску“ којој је посветио већи дио свог излагања и положај Балкана у „новом хладном рату“. Бондаренко се врло вјешто кретао од општих тема до конкретних политичких догађаја на Балкану којима је илустровао свјетска гибања.
Бондаренко је политиколог, налази се на челу Фонда прогресивне политике. Ради као политички консултант и колумниста више руских листова.
Према Бондаренковљевом суду, садашње међународне прилике треба разумјети као нови хладни рат између Запада са једне и Русије са друге стране. Ова ситуација се разбуктала када је Русија почела да предузима прве суверене кораке у међународним пословима. Бондаренко је оцијенио да је у Русији послије суноврата Совјетског савеза постојала „велика жеља за реваншом“. Политички актери, скрајнути током ране постсовјетске ере, навео је Бондаренко, постали су почетка 21. вијека део политичког и интелектуалног мејнстрима (попут Едуарда Лимонова).
Бондаренко је навео да је главни непријатељ Русије НАТО и да је његов смисао ограничење Русије гдје год је то могуће као и уништење руских савезника. У овом контексту, по суду Бондаренка, треба разумети и антисрпску политику НАТО.
Бондаренко је истакао да је руско дјеловање послије државног удара у Кијеву било реактивно на дешавања која Русија није контролисала. „Повратак Крима био је могућ само због реакције тамошњих Руса“, оцеијнио је Бондаренко. Ситуација на истоку Украјине је према његовој оцјени била другачија и због тога, „нажалост“, Донбас није слободан.
Он је дешавања у Украјини процеијнио као руске суверене потезе који су означили увођење у нови хладни рат.
С друге стране, ситуација у Сирији је представљала прву међународну кризу у којој Сједињене Државе нијесу имале одлучујућу ријеч код њеног разрјешења. Путин, рекао је Бондаренко, је говорио о новим оружаним комплексима због ситуације у Сирији – како САД не би искористиле вријеме избора у Русији и период конституисања нове администрације „када се ништа не ради“. Подвукао је Путинове речи да је ово оружје ту да заштити од опасности и Русију и „све руске савезнике“.
Проценио је да ће на предстојећим руским предсједничким изборима многи гласати за Владимира Путина и поред економских тешкоћа које су реалне, јер је вратио кредибилитет Русије у међународним односима.
Према наводима Бондаренка не треба да изненади ако ове године дође до новог разбуктавања сукоба на истоку Украјине, али да Русија има одговор на овакав развој ситуације и да се неће поновити грешке из претходних година.
Бондаренко сматра да су санкције које су уведене Руској Федерацији дугорочан поремећај односа између Русије и Запада и да могу да се устале као подразумијевани део њихових међуодноса. То представља знатне потешкоће али и прилику у развоју нових производних капацитета.
Када је по среди Балкан у ново хладноратовско доба Бондаренко је казао да овај простор представља „полигон борбе између Русије и Запада“. Подвукао је да не вјерује како Србија у садашњим границама икада може да постане чланица Европске уније.
Бондаренко је навео да честе тврдње како Русија нема јасну стратегију за Балкан нијесу неутемељене. „То је вјероватно великим дијелом тачно“, осврнуо се критички руски политиколог.
Према његовој оцјени, Србија је „главни руски савезник у Европи“ – она није увела Русији економске санкције, учествује као посматрач у појединим тијелима Евроазијског савеза и један је од потенцијалних партнера за већу економску сарадњу.
Што се тиче српске позиције Бондаренко је подвукао да је кључно опредељење: да ли сарадња са Русијом или са Европском унијом обезбјеђује бољу заштиту српских националних интереса. „Сваки српски политичар некад ће одговорити ‘не’ и то ће отворити процес дестабилизације“, нагласио је Бондаренко. Цитирао је речи Стевана Гајића да Србији у таквим околностима преостаје да буде „нови Калињинград на Балкану“.
На другом предавању Бондаренко је превасходно говорио о идејним основама на којима је постигнуто сагласје и врло ограничена практична сарадња између „нове деснице“ у Европи и Руске Федерације. Он је, што је посебно важно, нагласио и у чему се састоје ограничења те сарадње.
Према његовој оцјени, промјене у европској политици одиграваће се веома споро пошто је данашња европска елита веома везана за Сједињене Државе и она неће допустити да лако изгуби своје позиције. Илуструјући очекивано кретање европске политике на примјеру Њемачке он је истакао да и поред тога што је Ангела Меркел некако успјела да оформи нову владу, њено бирачко тијело ће се због тешких компромиса све више кретати ка десно, гдје као политичка опција јача Алтернатива за Њемачку.
Бондаренко је указао да он не очекује ни брзе ни лаке политичке промјене у Европи. Западноевропске државе налазе се под снажним, одлучујућим америчким утицајем па чак ни странке „тврде деснице“ не могу да буде катализатор некаквих брзих заокрета.
Према мишљењу Бондаренка, потребно је да постоји неколико држава спремних за заокрет у односима према Русији како би дошло до било каквих промјена. Појединачне државе у садашњој констелацији моћи на Западу немају никакву шансу да донесу позитивне промјене.
На питање да прокоментарише статус вјерника Московске патријаршије с обзиром да према изменама украјинских закона украјинска држава у већој мјери може да се мијеша у рад „Украјинске цркве“ Бондаренко је оцијенио да се Руска православна црква по свој прилици прибојава губитка вјерника у Украјини ако повуче неки изненадни или неодмерен потез. „Политичари не могу да сједе без икакве реакције, али Црква може да дјелује пасивније и да не реагује против ове ситуације“, подвукао је Бондаренко.
Коментаришући ситуацију у вези са Косовом и Метохијом Бондаренко је обрнуо наглавачке питање некадашњег руског амбасадора у Београду Алексеја Конузина – ако Американци понекад могу да буду већи Албанци од Албанаца, и већи Хрвати од Хрвата, зашто Руси некада не би могли да буду већи Срби од Срба у случају да Србија прихвати фактичку независност Косова неким правно обавезујућим споразумом.
Он је истакао да је руска политика према Косову и Метохији прошла важну генезу. „Данас то није само политика солидарности већ је и наша суверена политика према Косову и ја сам увјерен да Русија никада неће признати Косово као независну државу“, подвукао је Бондаренко.
Извор: Институт за европске студије
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Pusti me brate nemoj više da me brains.Da ne budemo Sirija.Niko nije do kraja iskren.Ni Srbi ni Rusi.Uvek neka improvizacija.Oni brane Asada,a Rusi u donbasu krvare,iselilo se oko milion.A Milo može u rikverc.Da se ne lažemo.
Ko je medju prvih pet zemalja priznao CG? Da li je Putin izgovorio jednu jedinu rijec protiv CG i njenog rukovodstva od kada je usla u NATO ,pa iako se radi o banana drzavi?Da li je Rusija uvela CG bilo kakve sankcije(ekonomske,turisticke..)osim na vino ako je i to tacno.Jedina zrtva je bio Doktor pravnih nauka Misko Vukovic.CG im je zatvorila i poslednji ulaz za brodova na Sredozemnom basenu osim jedne luke koju imaju u Siriji.U cemu je stvar?
{Ko je medju prvih pet zemalja priznao CG?} Srbija je odmah priznala CG. Shta ima tu loshe. To je razilazenje brace. Shta je SR trebalo da uradi? Da puskama spreci referendum, koji je UCENJENI Milo organizovao? Ako je SR priznala CG, zasto je Rusija ne bi priznala. To je kao Cheko-Slovachka. Svi na svetu su to priznali, a ti se kobajagi chudish!
{Da li je Putin izgovorio jednu jedinu rijec protiv CG i njenog rukovodstva od kada je usla u NATO ,pa iako se radi o banana drzavi?Da li je Rusija uvela CG bilo kakve sankcije(ekonomske,turisticke..)osim na vino ako je i to tacno.Jedina zrtva je bio Doktor pravnih nauka Misko Vukovic.CG im je zatvorila i poslednji ulaz za brodova na Sredozemnom basenu osim jedne luke koju imaju u Siriji.U cemu je stvar?}
Vi u DPS (Milova privatna stranka) poistovecujete Milo = CG. Milo je UCENJEN – KOMPROMITOVAN (LOPOV) politicar. To nema veze sa Crnogorskim Narodom i CG. Shojgu je bio u na sastanku u Milocheru, gde je rekao da im CG Vlast duguje 300 miliona evra, koje nisu nigde javno evidentirane! Probaj da pogodish gde su te pare otishle? Dakle reci kako Rusija hvali-podrzava Mila, je notorna besmislica.
Nebi Rusi pustili Crnu Goru da se i dalje ovdje ne pitaju.Odakle hrabrost ministru vanjskih poslova da onako sočno pljuje po Rusiji da to nije sve pozorište. Mi smo Trojanski konj NATO-a.
Mislite da su Rusi olako Milu oprostili milione iz raznih biznisa?
Sta je sto ste se razgoropadili na Rusiji,ko god je otisao tamo oni su ga primili,nasi pricaju oni slusaju i vjeruju ili ne vjeruju.problem je sto sem Gojka Damjanovica i naseg svestenika Backovica ,malo ko ko je tamo isao da nije lazov i tapkaros.Mala zemlja mnogo lazova.kako sada da podrze ovdje nekoga,svi su za NATO ,a NATO im je u svakom slucaju bolji prijatelj nego vecina nasih politicara iz Crne Gore.Nato je vlika sila, i razmislja ne udra bas tako nasumice,nasi lazu, kradu ,obecaju i na kraju sve to izbljuju, traze jos, i uvjek iznova, rupa smo bez dna ,nista ne proizvodimo sem lazi ,gleda se to tamo itekako,iako mislite da se ne gleda.Znate za onu pricu kad se Nikola htio i zacariti,sto ne,nego starir Crnogorac rece : Gospodaru carevi ne prose“
Nije ni meni pravo dosta toga,ali koga interesuje sto meni nije pravo,ponekad ni mene samoga ,mnogo se mi veljamo ,ili smo se kurcili,a oni su nam dosta pomogli,e sada bi mi da bacaju novac iz aviona kad prelete Crnu Goru,a kad bi i to pceli ,mi bi i tada vikali da su lopovi,ili bar oni koji ne zive u blizinama aerodroma,jere nijesu u mogucnosti da se okoriste od tih mogucih darova.Tako su saveznicki piloti kada su se vracali iz bombardovanja Rumunije valjda Plosetije naftonosna polja 44, bacili nesto u niskom letu ,blizu tamo gdje zivim,trcali ljudi da vide sta je,i nasli bogami,kantu koja je bila razbijena zaudarala na urin i jos nesto!
Što radi ruski ambasador u Podgorici? Niko ne zna kako izgleda taj čovjek, nije dao niti jednu izjavu, reakciju, stav na „tone“ najogavnijih optužbi i laži koje ovdašnji režim, pod diktatom NATO-a, svakodnevno servira putem „okupacionih“ medija i „soroševskih“ NVO! Kakav je to diplomatski predstavnik jedne velesile koji se ponaša tako inferiorno u odnosu na jednu „banana državicu“? Za razliku od njega, američka ambasadorka u Podgorici „iskače“ iz ormana, frižidera, šporeta, veš mašine, WC šolje, da ne govorimo o računarima, televizorima, radio prijemnicima!
Morebit glume po dogovoru i jedni i dugi .
Al izgleda uvjerljivo .
Nije greska no Vas Milo kupuje sa po par hiljada evra ka da ste vrece brasna, kakve posledice imaju Ti Rusku Funkcioneri za te ,,Propuste,, ne sprdajte se sa ovim napacenim narodom, no ili pomozite ili ne mutite vise vodu.
Наравно да је грешка подршка Ђукановићу.Боље рећи то је једна катастрофа.