ИН4С

ИН4С портал

Боровинић Бојовић: Подгорица да буде град у којем су знање и образовање доступни свима

1 min read

Јелена Боровинић Бојовић

Предсједница Скупштине Главног града др Јелена Боровинић Бојовић поводом Међународног дана писмености, који се на иницијативу УНЕСКО-а обиљежава сваког 8. септембра, поручила је да као друштво морамо да улажемо још више напора како би се додатно смањио број неписмених, посебно када је ријеч о функционалној писмености.

“Према последњим подацима који датирају још од претходног пописа 2011. године, у Црној Гори је било нешто преко 8.000 оних који не знају да читају и пишу. Очекујем да добијемо ажуриране податке са последњег пописа, како бисмо знали са чиме се у овом тренутку суочавамо. Веома је важно да Подгорица буде град у којем су знање и образовање доступни свима, без обзира на године, пол, социјални или економски статус”, казала је Боровинић Бојовић.

Способност читања и писања, према њеним ријечима, је основни предуслов не само за даље образовање, већ и за могућност појединца да учествује у савременим друштвеним процесима, па самим тим и да буде активан члан локалне заједнице.

“Имајући у виду данашњи степен развоја информационих технологија, елементарна писменост, иако неопходна, сасвим сигурно није довољна, и ја се надам да ћемо у Подгорици и Црној Гори као један од приоритетних циљева поставити унапређење функционалне писмености, која подразумијева нешто више од читања и писања, односно укључује информатичку писменост и, што је најважније – способност критичког читања и примјењивања знања. Зато нам је потребан јак образовни систем, а Главни град је, на моје задовољство, показао спремност да у оквирима својих надлежности буде квалитетан партнер државним органима у унапређењу услова у којима се одвија настава у подгоришким школама”, нагласила је Боровинић Бојовић.

Још један важан аспект писмености, с обзиром на који као друштво не стојимо добро, наводи да јесте познавање правописа, граматике и лексике матерњег језика.

“Свједочанства о томе можемо наћи на сваком кораку – од натписа које видимо на нашим улицама и трговима, преко објава у медијима и на друштвеним мрежама, па до аката државних и локалних органа. Вјерујем да је данашњи Међународни дан писмености управо добра прилика за опомену да више пажње посветимо нашем језику, јер како нас је још Душко Радовић упозоравао, језик нема никог другог осим нас”, закључила је Боровинић Бојовић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *