ИН4С

ИН4С портал

Божовић: Намјерним хапшењем у предизборном циклусу направљена штета породици, граду и партији

1 min read

Предсједник будванске општне Мило Божовић данас је у подгоричком Вишем суду казао да његово притварање има политичку позадину и да је Тужилаштво тим потезом направило немјерљиву штету граду којим руководи али и породици која због блокаде наслијеђене имовине и свих прихода највјероватније живи од помоћи родбине.

Он је пред суткињом Весном Ковачевић дао обећање да се неће дати у бјекство уколико суд прихвати јемство од 1.185.110 еура у некретнинама које су за њега понудиле породице двије сестре његовог покојног оца као и 120.000 еура у готовини који је положила фирма ,,Златар“ из Никшића у власништву његових пријатеља.

За Божовића није случајност што је ухапшен у самом предизборном циклусу.

Он наводи да је евидентно да је предмет који је формиран против њега до сада био оптерећен његовим медијским линчом и притиском да се нађе у притвору.

– Политичка организација којој припадам је мојим хапшењем и оптуживањем претпјела огромну штету јер нисам неко ко је непознат јавности јер сам активан у политици. Ухапшен сам у самом предизборном циклусу. Тужилаштво је пласирајући дезиформације медијима смишљено направило негативну слику о мени иако сам им дао јасне податке гдје могу да нађу доказе да ово за шта се сумњичим нема везе са истином. Све је рађено намјерно ради стварања притиска на овај суд да се по сваку цијену притворим – казао је први човјек Будве.

Божовић је подсјетио да је Апелациони суд након прве жалбе његових адвоката укинуло му притвор након чега је тужилаштво искористило медије да против њега пласира неистине.

– Претворен сам у свјетског криминалца. Под притиском медија Апелациони суд је у другом наврату потврдио одлуку о притвору. Питао сам поступајућег тужиоца да ли стварно мисли да ћу побјећи уколико ми укине притвор на шта ми није ништа одговорио већ је само слегнуо раменима. И сам тужилац зна да не бих побјегао – казао је Божовић

Он је указао да је поред његове породиоце, политичке партије којој припада огромну штету претрпио и град којим руководи.

Божовић је устврдио да је његово хапшења утицало да арбитражни трибунал са сједиштем у Франкфурту донесе одлуку на штету Будве а у корист њемачке компаније WТЕ из Есена која је градила постројења за третман отпадних вода у Бечићима.

– У Франкфурту смо имали велике шансе да нас суд ослободи од плаћања 30 милиона еура њемачкој фирми WТЕ чији је директор признао да је у послу са будванском општином узео за себе 6.000.000 еура. У самом финалу арбитраже сам ухапшен а што је, тврдим, утицало на коначну одлуку овог суда. Податак да је први човјек града притворен је нешто што се не игнорише – казао је Божовић.

Он је навео и да је у вријеме његовог хапшења Будва била у финалу за европску престоницу културе.

– Имали смо најбољи програм и апликацију. Ушли смо у финале такмичења на које се пријавило 50 градова. Побједом би смо добили 180.000.000 еура за развојне пројекте Општине Будва – појаснио је Божовић.

Ништа мање на губитк није ни породица Божовића која је, како је казао, трпјела и трпи медијски линч због чињенице да се нашао на мети Тужилаштва.

– Тужилаштво је направило огроман проблем мојој породици. Доведена је у питање вишедеценијска породична имовина. Нису нам дозвољене основне ствари. Блокирана је кућа мојих родитеља изграђена 1979. године као и кућа у којој са породицом живим последњих 20 година. По рјешењу које је донијето забрањено ми је право располагања и коришћења што значи да би супруга и дјеца требало да се иселе из свог дома – казао је Божовић наводећи да му није јасна сврха блокирања наслеђене имовине.

Он је навео да је супруга директорка у породичној фирми и да због блокаде рачуна не прима плату исто као и он од будванске општине због притварања.

– Не знам од чега и како живе, претпостављам да им помаже породица – казао је Божовић.

Он је навео да је у трернутку хапшења завршавао мали хотел на парцели његовог прађеда а чију је изградњу финансирао од продаје породичне земље и милионског кредита.

– Све што смо продали од имовине ту је уложено. Мени је СДТ све то блокирало. Банка је тражи да наплати комплетан дуг а ту су и добављачи којима дугујем милионски износ. Посебан проблем је што је Специјално тужилаштво на овај хотел који је требало да буде отворен 1. јуна ставило и забрану располагања – појаснио је Божовић.

Он је на питање суда казао да нема имовине изван граница Црне Горе.

Поред Божовића на оптужници Специјалног тужилаштва која је подигнута 15. септембра налазе се и Милета Ојданић, Љубо Миловић, Дејан Кнежевић, Радоје Звицер, Иван Стаматовић, Небојша Бугарин, Петар Лазовић, Милан Поповић, Милош Мишуровић, Марко Новаковић, Иван Николић, Горан Стојановић, Божидар Јабучанин, Александар Кековић, Владимир Бајчет, Тихомир Аџић, Филип Зиндовић (који се раније презивао Кљајевић), Дарко Кнежевић, Иван Мијатовић и Дражен Миловић.

Божовић се терете да је као посланик у Скупштини Цме Горе и члан Одбора за безбједност и одбрану Скупштине Црне Горе имао задатак да прикупља информације за потребе и корист криминалне организације.

Према наводима оптужног акта, Божовић је учествовао и у шверцу три пошиљке кокаина укупне тежине око тону и по, а његов удио износио је 140 килограма.

Адвокати: Прихватањем јемства би се елегатно изашло из ситуације незаконитог држања у притвору Мила Божовића
Адвокати Бојана Франовић и Данило Мићовић указали су суткињи Весни Ковачевић да се Мило Божовић мјесец незаконито држао у Истражном затвору а да му је притвор продужен 24. октобра, тек пошто је одбрана реаговала преко медија.

– Апелациони суд није одлучивао по жалби на рјешење о продужењу притвора Божовићу након подизања оптужнице 15. септембра. Одбрана нема адресу којој може дјелотворно да се обрати за заштиту права Мила Божовића. Јасно нам је да се на овом рочишту разматра јемство али ово је једино мјесто гдје можемо да изнесемо аргументацију и очекујемо да буде разматрана- казала је адвокатица Франовић.

Она је указала да се Мило Божовић на данашњи дан незаконито налази у притвору јер докази које је тужилаштво пружило у истрази су идентични оним који су предати уз оптужницу.

-То значи да у истрази није прикупљен нити један доказ за потврђивање сумње да је Божовић починио кривично дјело за које се терети. Све ово значи да је притвор јо у фази истраге био произвољан и није служио сврси вођења истраге. Неспорно је да протоком времена разлози за притвор слабе и ако се појаве нови разлози он мора бити укинут или замјењен неко од блажих мјера. У конкретном случају су испуњени сви услови да се притвор замјени јемством – појаснила је адвокатица Франовић.

Коментаришући незаqконито држање Божовића у Притвору, адвокат Мићовић је указао да суд као институција треба да буде храм правде без обзира о коме се ради.

Он је замолио суд да Тужилаштву не доставља предлог за јемство на мишљење тужилаштву.

– Обзиром да је Тужилаштво још у фази истраге дало мишљење , одбрана је мишљења да списе предмета не треба давати на поновно изјашњење јер је епилог већ унапријед познат. Са те адресе не очекујемо ништа позитивно па вас из тих разлога молим да одлуку донесете у што краћем року јер суд није везан мишљењем тужилаштва.

Усвојите предлог о јемству да би елегантно изашли из ситуације гдје је Божовић незаконито држан у притвору и да се колико толико вратимо у оквире законитог поступања – казао је адвокат Мићовић, преноси Побједа.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy