ИН4С

ИН4С портал

Брегзит би могао да буде одложен за 2021.

Британци који не одустају од ЕУ и даље протестују (Фото EPA-EFE/Andy Rain)

Како ствари стоје, Британци сада више верују да ће Деда Мраз заиста доћи пре него што ће новогодишњим ватрометом испратити мукотрпни разлаз од ЕУ на који треба да ставе тачку до 31. децембра. Пре свега јер Европски парламент о евентуалном трговинском споразуму с Лондоном вероватно неће гласати пре 28. децембра, што је свега три дана пре краја развода. Стога је готово немогуће и да британски и европски парламенти на време ратификују споразум, који треба и да буде преведен на 23 службена језика. Такође се шушка да би због пролонгирања договора (осим што би Острво из блока могло да изађе без привилегија, уз царинске намете у трговини), брегзит након транзиционог периода, који истиче 31. децембра, на неки начин могао бити продужен за бар пола године. То су жеље и захтеви британских привредника и бизнисмена, који кажу да је, све и да две стране утаначе неки од трговинских модела, нужан период од неколико месеци да се постепено уведу промене на граничним прелазима.

Сматрају да ЕУ мора безболно да уводи нова правила којима ће се убудуће служити у односима с бившом чланицом уније, попут провере робе. У Конфедерацији британске индустрије кажу да је овај захтев разуман, јер би се избегли застоји у лукама који ће се у супротном десити одмах почетком следеће године.

Велика Британија од 1. јануара неће бити део јединственог европског тржишта и царинске уније, а компаније ће уронити у свет папирологије неопходне да роба и услуге несметано циркулишу између два бивша савезника. Пословни лоби каже да није битно да ли ће политичари ово време адаптације звати продуженим брегзитом, временом прилагођавања, транзицијом транзиције или ружичастим добом, све док постоји оперативни модел који ће им омогућити да функционишу без стварања хаоса.

Овај „уступак” оправдан је предузећима с обе стране Ламанша, јер су припреме за будуће пословање ометене како чињеницом да Брисел и Лондон не успевају да нађу заједнички језик, тако и утицајем пандемије вируса корона. Иако је остало свега шест седмица до краја брегзита, тренутно макар делује да постоје мале шансе да ће ЕУ подржати идеју о транзиционом периоду након транзиције, јер у Бриселу постоји уверење да је било довољно времена да се сви актери припреме за нове процедуре. Они су наводно одлучни да се Уједињено Краљевство не третира као посебан случај због страха да не узнемире друге трговинске партнере. Али, истовремено се суочавају с још једном препреком – временским притиском. Већ је требало да одлуче да ли ће везе градити уз царине или привилегије, како би британски и европски парламенти могли да ратификују споразум. Постоје и техничке препреке које спречавају ЕУ да преведу документа на 23 службена језика у случају да се договор не постигне до 23. новембра. Званичници су предвиђали да је за процес ратификације до 31. децембра потребно да се договор постигне у октобру. Реч је о року који је пропуштен због континуираног неслагања две стране. Сада је, с техничке тачке гледишта, питање да ли су на европском нивоу спремни да у поступку валидације споразума раде искључиво на основу докумената на енглеском језику. У случају да прихвате ову опцију, крајњи рок за договор могао би, уместо до 23. новембра, да буде померен на неколико недеља.

Међутим, овај случај угрозиће гласање Европског парламента о споразуму заказаном за 16. децембар, које ће вероватно бити померено за 28. децембар. Ако се не деси огроман напредак у постизању трговинског споразума у наредних десет дана, онда ће фокус бити усмерен на разлаз без договора.

Британска влада одлично разуме шта је потребно да учини да би се у наредним данима напокон окончала ова бесомучна сага, само је питање да ли за то постоје политички апетити. Извор из Европског парламента рекао је „Гардијану” да верује да ће се две стране договорити, али да неће бити шокиран ако се све распадне.

И даље су нерешена главна питања о приступу европских рибарских флота британским водама, о правилима поштене конкуренције за предузећа и механизмима за решавање будућих спорова. До сада се, кад је реч о овим питањима, ниједна страна, осим што је било ситних уступака, није ни педаљ повукла са своје позиције.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *