Брисел критикује Ердогана
1 min readСве су снажније критике Европске уније турској влади Реџепа Ердогана због кршења демократских институција и ауторитарног поступања стижу у часу кад Ердоган за десетак дана треба у Бриселу да се састане с челницима ЕУ.
Турска која је кандидат за чланство у ЕУ потребна је Европи као стабилна и демократски усмјерена, због безбједности европских граница, исто као и сигурности снабдевања гасом и нафтом, јер многи гасоводи и нафтоводи у Европу стижу преко Турске, мишљење је многих извора у ЕУ.
Турска да буде узор узбурканом Балкану
Ердоганова ,,исламско-конзервативна“ влада, како се сад уобичајено каже, је више година имала подршку Запада, захваљујући економском напретку и измијештању војске изван битног политичког уплива, уз поруке Анкаре да је владајућа АКП странка ,,демоисламска“, да жели да помири ,,отомански“ ислам и демократију и буде узор земљама на узбурканом суседном Блиском и Средњем истоку и области Кавказа.
Из ЕУ и САД-а сматрају да турска „нео-отоманска“ спољна политика с амбицијом да игра битну улогу и на Балкану може бити брана продору екстремистичких исламских снага, нарочито у Босну, а сада исте те земље сматрају да је ,,неоотоманска“ политика доживјела неуспјех.
У круговима ЕУ је агенцији Бета пренесено и велико изненађење и неразумевање недавне Ердоганове изјаве у Призрену да је ,,Косово Турска, а Турска Косово„, што је изазвало видно незадовољство у Београду.
Српски челници су поручили да се сад виде ,,прави циљеви“ турске владе на Балкану, што се надовезало и на раније неразумијевање и сумње око снажне подршке шефа турске дипломатије Ахмеда Давутоглуа исламској идеологији и геополитици покојног Алије Изетбеговића у Босни.
Свађа са Западом
Ердоган се сад посвађао не само с Европом, већ и Америком, пријетио је да ће протјерати америчког амбасадора у Анкари, која је називао ,,провокатором“ и оптуживао САД и Израел да стоје иза ,,завјере“ и откривања корупције у редовима његове владе.
И европски амерички коментатори сматрају да је власт Ердогана и АКП уздрмана и да би то можда могао бити и почетак неке промене, иако се указује и на то да је опозиција недовољно организована и засад не показује способност да политички усмери велико незадовољство оне турске средње класе која поново изашла на улице.
Али ни Ердоган не сједи скрштених руку и, уз очигледно настојање да правосуђе стави под свој надзор, чак и љутом непријатељу, турској војсци, иначе најјачем чувару Ататуркове лаиче државе, нуди да се изврши ревизија ранијих пресуда којима су на стотине генерала и високих официра осуђени на затвор под, у ЕУ и САД сматрају у многоме исфабриковане оптужбе, за покушај државног удара, преноси Б92.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: