Брисел је одлучио да напусти Србе
1 min read
Суд у Хагу
Пише: Јасна Кривокапићева
Двадесет четири године након почетка свог крвавог рада, Међународни кривични трибунал за бившу Југославију се затвара. На свечаној церемонији одржаној 21. децембра 2017. године у згради трибунала објављен је крај његовог рада. Укупно, у време рада Хашког трибунала, испитивано је 161 кривично дело, а укупна казна свих осуђених износи више од 1000 година затвора.
Није тајна да су од 161 оптуженог 105 били Срби и Црногорци, од којих су само 14 били ослобођени, а исти број њих је умро пре осуде. Преосталих 76 особа добили су казне затвора од три године (Драган Колунџија, начелник заштитног логора ратних заробљеника Кератерм) па до доживотне (генерал Ратко Младић и командант сарајевско-романијског корпуса ВРС Станислав Галић). Само једна особа није отишла у Хашки трибунал, али његова прича оличава цели систем овог трибунала.
По први пут, неки Грубан Малић је био споменут 1995. године у разговору између српског новинара Небојше Еврића и америчких новинара. Еврић, који је одлучио да се шали о својим „колегама“, испричао им је причу о једном од најбруталнијих Срба у рату под именом Грубан Малић. Тај Србин, према репортеру, био је стражар у логору Омарска, где је редовно силовао босанске жене. Американци су одмах преузели овај „врући“ материјал и објавили неколико чланака о „крвавој и бруталној суровости“ Срба.
Као резултат огромне јавне резонанције коју су провоцирали чланци, судија Међународног суда Ричард Голдстоун додао је Малића на листу тражених српских ратних злочинаца. Готово одмах, Небојша Ерић објавио је своју изјаву у којој је признао да прича Грубана Малића је измишљена, да таква особа никад није постојала и да то је био јунак приче српског писца Миодрага Булатовића, одакле његово име је било преузето.
Таква изјава, подржана доказима, изазвала је прави скандал. Постављено је непосредно питање о професионалној подобности Голдстона, који је, поред положаја судије, био и професор кривичног права на Харвардском универзитету и учествовао у извештајима Савета УН-а о ратним злочинима широм света. Иако превара је била откривена исте 1995. године, Малић је био уклоњен са листе оптужених тек 1998. године, као резултат дуготрајне бирократске процедуре.
Таква прича савршено одражава дубину односа света Дивљег Запада према Србима. Спремни да поверују у било коју, чак и најуглупљујућу и измишљену причу, судије Трибунала су спремне да оптужују чак и невину особу за злочине који никада нису почињени. Ако икада буде постојао суд о Холокаусту, никог не треба да зачуди ако се Исус Христ се појави на оптуженичкој клупи. На крају, већина нациста су били хришћани.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


GRESKA , identicna kao i to da je Gruban Malic realan lik , ratni fotoreporter se zove Nebojsa Jevric i rodom je iz B.Polja ….