Британска амбасада: Пратећи пријављене пошиљке у Бару открили двије милијарде шверцованих цигарета
Процјена да се на годишњем нивоу преко Луке Бар прокријумчари око двије милијарде цигарета заснована је на анализи броја пошиљки дуванских производа за које се пријављује улазак у Слободну зону Луке Бар у односу на број пошиљки за које се пријављује излазак из Слободне Зоне, било копненим или морским путем, саопштили су за Портал РТЦГ из амбасаде Велике Британије у Црној Гори.
Недавна изјава амбасадорке Велике Британије у Црној Гори Карен Медокс да се само преко Луке Бар сваке године прокријумчари више од двије милијарде цигарета које доспијевају на тржишта Европе, прије неколико дана, изазвала је велику пажњу црногорске јавности.
Из амбасаде Велике Британије у Подгорици Порталу РТЦГ одговорили су на питање на основу чега базирају поменуте податке.
„Британска Управа прихода и царина (ХМРЦ) процјењује да се на годишњем нивоу преко Луке Бар прокријумчари око двије милијарде цигарета, које потом улазе на нелегална тржишта. Поменута процјена је заснована на ХМРЦ анализи броја пошиљки дуванских производа за које се пријављује улазак у Слободну зону Луке Бар, у односу на број пошиљки за које се пријављује излазак из Слободне зоне, било копненим или морским путем. Мониторинг и анализа кретања дуванских производа кроз Слободну зону започели су 2014. године, захваљујући Меморандуму о разумијевању, који потписују ХМРЦ и Управа прихода и царина Црне Горе“, навели су из амбасаде Велике Британије.
Такође, одговорили су и на питање које се превентивне мјере могу предузети.
„Влада Уједињеног Краљевства сматра да су одлука Владе Црне Горе, којом се забрањује складиштење дуванских производа у Слободној зони Лука Бар, као и недавно уведене строже контроле и надзор унутар и око Слободне зоне, те спровођење централизованог електронског вођења евиденције о роби која улази и излази из Слободне зоне, врло значајни кораци у борби против кријумчарења цигарета. Британска амбасада Подгорица поздравља посвећеност коју је Управа прихода и царина Црне Горе показала у рјешавању овог проблема и препознаје потешкоће са којима се нова управа суочила у клими организационих промјена и спајања три администрације“, рекли су из амбасаде.
Како су поручили, важно је да међународни партнери наставе да подржавају Владу Црне Горе, Управу прихода и царина и Управу полиције кроз оперативну сарадњу и изградњу капацитета за сузбијање активности организованих криминалних група које дјелују у Луци Бар.
„Једнако је важно напоменути и улогу тужилаштва и судства у привођењу ових организованих криминалних група правди“, истакли су из британске амбасаде.
Подсјетимо, Влада Црне Горе усвојила је у јулу 2021. године одлуку о забрани складиштења дуванских производа у оквиру Слободне зоне „Лука Бар“, када је саопштено да је „коначно задан снажан ударац организованим криминалним групама које су деценијама организовале шверц преко те луке“.
Тог мјесеца је откривена и крађа више од тоне цигарета из Луке Бар.
Шверц дувана из Црне Горе је била и једна од тема разговора премијера Здравка Кривокапића са британским премијером Борисом Џонсоном током њиховог сусрета у Лондону јула прошле године.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
I nije neka kolicina , na planeti 4 milijarde ljudi a samo 2000000000000 cigara nudimo , a sta ce ostala polovina covjecanstva da pusi? Zna se , u ovoj drugoj polovini smo i mi sto gledamo sta nam se radi u banana drzavi .
Pa sto je radio mali kudravi, otvarao racune u Dubajiu i setao turizmologa Cirka po svijetu.
He he ZNA SE ZASTO NEKE MNOOOGOOO OPASNIJE OPIJATE A STROGO ZAKONOM ZABRANJENE ZA PRODAJU GRADJANIMA VASIM NISTE OTKRILI PO PRIJAVI NITI PRATILI NITI UOPSTE SPOMINJETE. UF DA TERAJUCI ZECA NE ISTERATE LAVA .