ИН4С

ИН4С портал

Британски медији зарађиваће од „Фејсбука”

Fejsbuk

Илустрација

Медији широм света већ дуго се жале да су им друштвене мреже преотеле читаоце и огласе и да штампа сиромаши док се водеће технолошке компаније богате на туђем труду. „Фејсбук” је ове седмице коначно пристао да подели део огромне зараде од огласа с медијима. Са водећим британским кућама потписао је програм по којем ће од јануара оне имати специјални део на страници „Фејсбука”, где ће објављивати своје најважније приче и то ће им бити плаћено, објавио је „Гардијан”, један од потписника.

„Дејли мирор”, „Индепендент”, магазин „Економист” и сви водећи регионални листови део су програма који је потписан у тренутку када Лондон најављује да ће се више бавити доминацијом друштвених мрежа у оглашавању и јасно ставља до знања да „Гугл” и „Фејсбук” треба више да подрже медије као стуб демократије.

Компанија Марка Закерберга није хтела да наведе колико је новца наменила за најављену шему, али издавачи у поверењу кажу да очекују милионе фунти годишње на основу потписаног уговора. Упућени објашњавају да ће „Фејсбук” давати десетине милиона фунти медијима у УК. Шефица за сарадњу с медијима Сара Браун навела је да је реч о веома великом улагању и да је то нешто што компанија ради годинама. Избор текстова правиће уредници спољне фирме „Апдеј”, а један део ће бирати алгоритми на основу интересовања појединачних корисника „Фејсбука”. Сличан договор би могао да се очекује у Француској и Немачкој, казала је Браунова.

Подржаваоци оваквих аранжмана наводе да је, с обзиром на чињеницу да друштвене мреже све више шире дезинформације и појачавају поделе, ово кључна интервенција да би се сачували независни и разноврсни медији.

„Гугл” и „Фејсбук” су се дуго опирали било каквом плаћању за исечке вести које преузимају од медија. Ствари се полако мењају откако је 2019. усвојена Директива ЕУ о ауторским правима. Она садржи и такозвани порез на линкове, дајући простор новинским кућама да од интернет платформи траже накнаду уколико објаве макар и део вести. Усвајање директиве је представљало велику победу за медије који су се дуго жалили да технолошке компаније скидају кајмак у виду огласа, док су они ти који производе садржај који је у интересу грађана.

„Гугл” је донедавно био врло упоран у инсистирању да ништа не дугује медијима и да су они ти који профитирају од присутности на његовим платформама. Пре неколико година је укинуо „Вести” за тржиште Шпаније јер није хтео да плаћа за садржај. Ипак, ове године је у октобру представио програм сарадње са медијима из неколико земаља којима ће исплатити укупно милијарду долара за право на коришћење садржаја на апликацији „Гугл вести”. Партнерство је прво успостављено са немачким медијима што није нимало чудно јер су баш они годинама водили правну битку против калифорнијске компаније због начина на који користи њихове вести.

„Гугл” је пре неколико недеља после вишенедељног натезања са француским медијима потписао уговоре са шест новина и магазина, међу којима су „Монд” и „Фигаро“. У програму су већ медији из Бразила, а следећи на реду су Аргентина и Канада. Ових дана „Гугл” је саопштио да ће путем његове платформе моћи бесплатно да се чита и део текстова са сајтова медија који иначе наплаћују претплату. После победе над „Гуглом”, удружење француских новинских издавача ће сада покушати да испослује боље услове са компанијом „Епл”.

До краја године и аустралијски парламент би требало да усвоји закон који ће медијима омогућити да траже накнаду од „Фејсбука” и „Гугла”. Ако две стране не буду могле да се договоре око цене, предвиђено је именовање посредника. Америчке компаније су запретиле да ће ако закон буде усвојен можда одлучити да забране садржај аустралијских медија на локалним платформама.

„Гугл” је поново изнео аргумент да законодавци занемарују корист медија од „Гугла”. Тврди да је 2018. године усмерио више од три милијарде посета ка сајтовима аустралијских издавача, што им је донело зараду од 218 милиона долара.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy