ИН4С

ИН4С портал

Брнабић: Презадовољна сам оним што је Влада урадила током мог мандата, Србија никад није била јача

Премијерка Србије Ана Брнабић и чланови њеног кабинета последњи пут су у овом скупштинском сазиву одговарали на питања посланика.

Ана Брнабић

Премијерка Србије Ана Брнабић и чланови њеног кабинета последњи пут су у овом скупштинском сазиву одговарали на питања посланика.

То су искористили да се још једном похвале како су радили много и добро и како су много постигли, нарочито на пољу дигитализације.

Институт посланичких питања искористили су ипак и да подсете колико је „лоша била предходна власт и како је предузећа продала у бесцење“.

У прилог томе премијерка је навела да би бивша власт Комерцијалну банку продала за свега 100 милиона евра да је могла.

“За 100 одсто удела добили би свега 100 милиона евра. Садашња власт успјела је да банку подигне на ноге и прода за 387 милиона евра за 83 одсто удјела, што је изнад процијењене вриједности цијеле банке”, рекла је Брнабић, одговарајући на питање Ђорђа Вукадиновића због чега се Србија продајом Комерцијалне банке одрекла финансијског суверинитета, што не чини ни једна озбиљна држава.

Премијерка је у једном даху објаснила да је садашња власт много урадила да Комерцијална банка добро послује, док је за вријеме претходне власти био предвиђен „златни падобран“ за тадашњег директора Комерцијалне банке Ивицу Смолића који је добио отпремнину од 700.000 евра, када је био отпуштен јер није довољно добро радио свој посао.

То су били политички договори и тако се Комерцијална банка водила и једна од великих разлога зашто сам лично данас за продају Комерцијалне банке, јер све што смо видјели до владе коју је водио Алекснадар Вучић односно до 2014. године, јесте да су све банке у државном власништву биле вођене тако да се преко њих финансирају појединци, извлаче паре и финансирају странке и да се те банке уништавају. И то је био случај са Комерцијалном банком“, навела је Брнабић и додала да је ова влада изабрала финансијског савјетника за продају банке и да се процијена вриједности за 100 одсто капитала банке кретала од 406 до 451 милона евра, а за 83,23 одсто удела од 338 до 375 милона евра, и да је понуђена цијена изнад тржишне.

На Вукадиновићеву констатацију да се Србија одрекла финансијског суверенитета, премијерка је рекла да држава Србија чува своје интересе и да и даље има двије своје банке: Поштанску штедионицу и Српску банку, а да је претходна власт одвела у стечај и уништила пет државаних банака и целокупну нафтну индустрију продала за 400 милиона евра.

„Не мислим да је држава најбољи власник, али у претходних шест година је била много бољи власник него пре тога“, додала је Брнабићева.

Премијерка Ана Брнабић изјавила је да је „презадовољна“ свиме што је Влада Србија урадила током њеног мандата, оцењујући да је Србија „никад није била јача него што је данас“.

Она је оцијенила да по оствареним резултатима, данас једна година не може да се мјери са четири године у периоду прије 2013. године.

„Жао ми је што нисмо више напредовали у смислу чланства Србије у СТО, што нисмо више објашњавали зашто нам је потребан нови закон о ГМО, не да би отворили наше тржиште за ГМО већ да би заштитили и тржиште и наше грађане. Није могло да се стигне све, енергетска трансфомација земље биће задатак за неку нову владу али имамо добре разлоге зашто нешто нисмо завршили јер смо имали приоритете“, казала је премијерка одговарајући на питања посланика у Скупштини Србије.

Додала је да ће се ефекти многих ствари које је спровела Влада на чијем је челу, видјети тек 2021. или 2022. године.

(Нова српска политичка мисао)

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy