Брнабићева после одлуке Кеније да призна лажну државу: Борба се наставља, ускоро отпризнавања
1 min read
Ана Брнабић
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић рекла је, после одлуке Кеније да призна лажну државу, да Србија наставља борбу за повлачење признања независности тзв. Косова и да се ускоро очекују нова отпризнавања.
Она је на мрежи Икс реаговала на изјаву посланика и заменика председника Странке слободе и правде Борка Стефановића да је „Кенија признала независност тзв. Косова пет месеци након што је супруга председника Србије Тамара Вучић боравила у тој земљи“ и навела да Тамари Вучић у вези са КиМ нешто замера Стефановић који је „био у врху власти када је Приштина прогласила независност на шта је тадашња кукавичка и губитничка власт реаговала једним саопштењем за медије“.
Брнабићева је истакла да се највећи пријатељи Приштине данас боре да се Борко Стефановић, Драган Ђилас и Мариника Тепић врате на власт како би финализовали процес независности те лажне државе.
Она је навела да је Стефановић лично ишао да моли Американце само да одложе проглашење независности Приштине како би Борис Тадић победио на председничким изборима и да је молио Американце убеђујући их да ће, ако победи Тадић, они Србију увући у НАТО.
„Тај Борко има нешто да каже Тамари Вучић? Она му је за нешто крива? Па у Приштини постоји песма ‘Дајте Борка да преговарамо‘ која слави његове успехе чију цену Срби и данас скупо плаћају“, додала је Брнабићева.
Истакла је да је њихов највећи непријатељ Александар Вучић само зато што се изборио да 28 земаља повуче признање те лажне државе, зато што је успео да Србија стекне већину у УН и зато што су, захваљујући Вучићу, чак и најјаче западне силе поново почеле да третирају то питање као отворено и као питање које не може да се реши без Београда.
Додала је да за признање од стране Кеније Приштина може да захвали финансијама Беџета Пацолија.
„Нашем риђем Пацолију никада на памет није пало да динар један да за Србију – њему је Србија да он од ње узме, а не да јој нешто да. Свеједно, боримо се ми даље. Ускоро нова отпризнавања“, навела је Брнабићева.
Министар спољних послова у техничком мандату Марко Ђурић рекао је да је Србија дубоко разочарана одлуком Владе Кеније да призна једнострано проглашену независност тзв. Косова и најавио да ће Србија предузети одлучне дипломатске мере као одговор на овај потез, а позвао је и званичнике Кеније да преиспитају ову одлуку.
„Кенија је овом одлуком згазила не само наше вишедеценијско пријатељство, које сеже у доба Покрета несврстаних и у време када је наша земља помагала борбу против колонијализма у том делу света, већ је Кенија овом одлуком згазила Повељу УН, у години у којој обележавамо 80 година од усвајања овог најважнијег акта светске организације, који гарантује заштиту територијалног интегритета и суверенитета међународно признатих држава“, рекао је Ђурић за телевизију „Еуроњуз“.
Он је указао да кршење територијалног интегритета Србије представља штетан преседан.
„Кршење нашег територијалног интегритета и суверенитета је нешто што може да се врати, не само њима директно, с обзиром на стање у региону, већ и поставља један веома штетан преседан у широј међународној заједници. Лично сам у претходних 11 месеци, свакога месеца овде у Београду угостио најмање једног афричког министра спољних послова. За мање од 11 месеци посетио сам и Латинску Америку, посетио сам Азију, чак и пацифичке земље, управо регионе који су критични и као база гласова, али и као терен на коме се боримо да сачувамо нашу позицију“, рекао је Ђурић.
Он је констатовао да је, у случају Кеније, дугогодишње лобирање уродило плодом, наводећи да албански бизнисмен са Косова и Метохије Пацоли тамо има пројекте вредне више милијарди евра.
„Један лош дан, једна лоша вест не значи да ускоро неће бити и добрих вести“, рекао је Ђурић.
RT Balkan

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ово је још један доказ да Србија не одустаје – истина ће победити!
Борба Србије за своје право и територијални интегритет не престаје!
Zahvaljujući Rusiji i Kini lažna država Kosovi neće nikada biti primljena u UN.
Kosovo će postati nezavisna država, samo ako to prizna Srbija, a to znači nikada.
Ovim priznanjem, Kenija je prekršila međunarodno pravo i to nije dobro.
U prkos priznanja Kenije nezavicnosti lažne države Kosovo, još uvek ima veći proj država koji neisu priznali nazavisnost lažne države Kosovo.
Kenija je jedna od retkih zemalja koja je u poslednjih nekoliko godina priznala nezavisno Kosovo. Dobro je da iz dana broj otpriznavanja Kosova kao samostalne države raste li raste.
Srbija nastavlja da se bori za interese naseg naroda na KIM.