Брнабићева: Поставили смо основе за развој екосистема биотехнологије у Србији
1 min read
Ана Брнабић
Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је данас да је Србија прошле године на првој конференцији Будућност технологије поставила основе за развој екосистема биотехнологије у Србији, да расте и буде нација биотехнологије.
Она је отварајући Међународну конференцију „Будућност биотехнологије“ (Biotech Future Forum) која се одржава у Палати Србија пожелела добродошлицу гостима из Светског економског форума, УНДП-а а посебно је захвалила нашим научницима из света који су дошли на данашњи форум.
Конференција се по други пут одржава у Београду у организацији Владе Србије у сарадњи са Светским економским форумом, Центром за четврту индустријску револуцију и Програмом Уједињених нација за развој (УНДП) и уз подршку БИО4 кампуса.
Форум је окупио више од 600 учесника из око 30 земаља, представника влада, академске заједнице, научних и истраживачких институција и привреде.
Током конференције, која се одржава данас и сутра на више панела ће се разговарати о темама из области биотехнологије, биоинформатике, биоинжењеринга и биомедицине а посебан програм ће бити посвећен зеленој биотехнологији, одрживим решењима и иновацијама који воде ка „зеленијој“ и еколошки одрживој будућности.
На Форуму учествују и велика светска имена међу којима су Милица Радишић са Универзитета у Торонту са Института за биоматеријале и биомедицински инжењеринг, затим једна од оснивач „Гингко Биоwоркс“, компаније специјализоване за биотехнологију Решма Шети, професор са Универзитета МИТ (Massachusetts Institute of Technology) Тимоти Лу и други.
На једном од панела ће учествовати и представници наше дијаспоре, научници и истраживачи који раде на водећим светским универзитетима и у великим мултинационалним компанијама.
Посебна сесија биће посвећена темема животне средине, тзв. „грин шоу рум“, где ће бити и презентација стартапа из Србије који се баве овим областима, као и неколико презентација из ове области које води директор Био Сенс института Владимир Црнојевић.
На једном панелу ће се говорити о томе како од науке доћи до индустрије и како да се уради технолошки трансфер онога што раде наши научници и истраживачи и како да се то комерцијализује а чуће се и примери успешне праксе из више земаља, преноси Спутњик.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

