Бројеви лошег варења или дигестивни систем 2
1 min readПише: Батрић Бабовић
Варење је витални животни процес. Кад након претходно написаног текста на исту тему, који се широко и слободно тумачи наиђете на перфекционисте – неурохирурга и радиолога, онда штиво поприма карактер предзиђа есејистике. Хумор са сатиром и иронијом прераста у ново свјетско чудо које треба подробно објаснити. Бројеви овог штива покушаће да узму кључ у руке за решавања политичких спорова. Ваља кренути редом.
Цифра уписаних бирача за парламентарне изборе 2023.године износи 542.468 бирача. Сто милиона нервних ћелија система органа за варење код човјека јесте еквивалент броја ћелија у кичменој мождини. Дигестивни систем човјека има петсто милиона неурона. Разлика од четири стотине милиона неурона говори о “ дубинама “ цревног и пресликаног државног апарата, пошто се и апаратура државе базира на тајнама дигесивног бастиона. Сто милиона нервних ћелија цревног система је квота која бира парламент.
Исти се добија као производ овог броја са свим бирачима уписаним у бирачки списак (542.468), или бројем 81 који је еквивалент броја посланика у Парламенту. То су заправо два узорка истобројне масе, са различитим концентрационим односима. У претходном тексту “ Дигестивни систем“ урађена је анализа на сто милиона нервних ћелија цревног тракта. Математика пола милијарде нервних ћелија није израчуната. Када се направе паралеле ових прорачуна, добијају се импозантни бројеви и све тајне црногорског парламентаризма се осветљавају бројевима. Тако се посланички број 81 помножи се са сто милиона нервних ћелија цревног тракта и добија се 8.100.000.000 неурона. Осам милијарди и сто милиона неурона дигестивног тракта је базални број за формирање Скупштине Црне Горе.
Дубина власти коју мјери 81 посланик добија се множењем са петсто милиона неурона дигестивног система. Дубина има пет пута већу вриједност и износи 40.500.000.000, тј.четрдесет милијарди и петсто милиона неурона. Са друге стране, када се број од сто милиона дигестивних неурона свих 542.468 уписана бирача преслика за избор Парламента добија се број од 54.246.800.000.000 неурона дигестивног тракта који учествују у избору састава законодавног дома. Пет пута је виши број тубусних неурона који бирају дубину власти и износи 271.234.000.000.000. Сада је јасно зашто је број 542.468 бирача тешко упаковати на узорак 81 посланика при мјерењима са сто и петсто милиона цревних неурона. Можда је још јасније зашто је тешко све то уградити у опсег од 41,49 или 54 посланика. Цревни неурони свих уписаних у црногорски бирачки списак потенцијални су посланици, министри, премијери и предсједници државе.
Зато је свака црногорска Влада мученица трулог компромиса између стварне и жељене запремине власти. Црна Гора има срећу што нема број бирача као САД, ЕУ, Кина или земље БРИКС-а. Чак и са узорком гдје од 542.468 укупно уписана бирача на изборе излази од 57 – 70 % бирача, Црна Гора успијева да о јаду забави сву европску и свјетску политичко-дипломатску јавност. Да ли је на основу свих бројевних потврда ријеч о великим апетитима или лошем варењу тешко је рећи. Факат је да је „дубина“ зла црногорска судбина, а духовна глад и жеђ једини мост ка ЕУ. Колико далеко се стиже са тим бременом ником није јасно. Сигурни су (само)разједање и мртве главе, које гута дебело цријево као прворазредни орган црногорског постања. Здраве памети остају по страни монтенегринских (ауто)дигестија, или бивају разорене колективним цревно-тубусним неуронским лудилима. А да је међу живима умјесто што је то урадио Великој Дренови, Добрица Ћосић би сунчеве даљине посветио тајнама црногорске дебелоцревне психологије која хода као ричући лав и гута све што јој се нађе на путу! Можда на крају прогута и саму себе, ако то већ није учинила само јој није званично обзнањено! Предалеко је сунце монтенегринских одмицања од дубина дебелог цријева, а Господ је заиста тако близу, али га мало ко види и чује!
Сви углавном слушају ректални призив и желе свијетлу европску будућност. Уз мањак неурона у великом мозгу постоји вишак носа који смањује даљину погледа. Иначе до сада наука није нашла модел да се повећава број можданих, нити смањује број дебелоцревних ћелија. Када се то деси, добитници Нобелових награда из сваке области биће везани за Црну Гору и ову сферу истраживања. Треба бити стрпљив јер никад није касно. Потрага је у току!
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: