Брозоморство
1 min readПише: Илија Петровић
Писано је на овом Порталу о учешћу Јосипа Броза (1892- ? ) у аустроугарским злочинима по Мачви током Великог рата. Можда се све то тицало Јосипа Броза из Кумровца, а можда је потоњи Јосип Броз ( ? -1980), познатији као ДругТитоЈашеНаЧелуКолоне, доприносио истим тим “успесима” под другим именом.
Јер, потписник ових редака добро памти како му је, пре педесетак година, један колега, рођени Загрепчанин, описао прву Брозову после(друго)ратну посету “родноме” Кумровцу, а све то према ономе што је чуо од својих родитеља. Прича је врло једноставна: док Кумровчани, испред куће Брозових, чекају “високе” госте, тек придошла колона “друговских” возила зауставља се на педесетак метара удаљеном импровизованом паркингу.
“Високи” гости излазе из кола и полако се крећу према домаћинима. Пошто су прешли неке две трећине пута, Стево Иван Крајачић (1906-1986) лактом подсећа Јахача да стане НаЧелоКолоне и запути се ка “родној” кући. Он то и чини, полако и одмерено, што старијим Кумровчанима, онима који су се у својим млађаним данима дружили са Јосипом, оставља довољно времена да једни другима шапну: “Ово није наш Јожа”.
Ни ово што следи не односи се на Велики рат, тиче се трагедије коју је србски народ истрпео у времену док је “овај” или “онај” Јожа зауздавао Колону.
Истина, није безначајно подсећање на чињеницу да су србску судбину током историје одређивали туђински окупатори, но корисније је знати да су је у 20. веку дефинитивно запечатили хрватски и словеначки комунисти Тито (Јосип Броз), Кардељ (Едуардо Кардели) и Бакарић (Владимир Куперштајн), уз потпору србских “мајстора за прљаве послове”, почев од Александра Ранковића и Крцуна Пенезића (да не помињемо попове Влада Зечевића и Ђорђа Маринковића), до данашњих демократизованих комуниста, односно комунистичких демократа. Такви односи према Србима успостављени су по моделу провереном у разарању руског народа током бољшевичке власти, а брозовска стратегија показала се као двоструко успешна: тамо где је то било лако “технички изводљиво”, као у Маћедонији и Црној Гори – републике су “унапређене у нације”, а у Србији, где се таква “памет” није никако могла применити, шиптарска мањина на Косову и Метохији и маџарска у Војводини Србској послужиле су као изговор за проглашење аутономних покрајина. Овим последњим “изумом” не само да је тамошњој србској већини обешен камен о врат (кога се она више никад није успела ослободити), већ су успостављене и позиције са којих ће се лакше наставити са разарањем Србства.
Уистину, почело је тако што су се комунисти и усташе, преко својих “важних” представника заточених 1935. године у Сремској Митровици, обавезали да ће заједнички, свим расположивим средствима, радити на рушењу и коначном уништењу Краљевине Југославије. Учинили су то “свесни тежине свог положаја, који долази од заједничког непријатеља: сваке Југословенске владе и Српског народа, као носиоца српске хегемоније (надмоћности) и подржаваоца сваког режима, који спутава, смета и тупи народ”. Како то у споразуму стоји, “вођство Југословенске Комунистичке странке… признаје, да комунизирање Балканског полуострва не може доћи док се не сломи кичма српства и православља, јер је познато да су то два фактора која су омела продирање Османлија на запад и Аустрије на исток”, те да се “уништењем свега што је српско и православно утире терен за комунизирање Југославије и Балканског полуострва”.
Са своје стране, “вођство Хрватског ослободилачког усташког покрета предосећа да ће без промене постојећег стања Хрватски народ подлећи Југословенској лукавости и српској хегемонији”, због чега “и нуди сарадњу свима поробљеним народима Југославије и комунистичкој странци посебно, да убрзају ток догађаја и средствима и начинима према упутима свога вођства”.
У том циљу, комунисти и усташе “примају на себе заједнички и споразумно дужност заједничке борбе и међусобно помагање у сваком случају потребе до постигнутог циља: распадање југословенске државе и свега што је српско и православно” (Миро Никетић, Кроз пакао и натраг, Београд 2010, Споразум дат као прилог на крају књиге).
Милован Ђилас (1911-1995), један од најзначајнијих комунистичких идеолога југословенског ратног времена и десетак послератних година, објаснио је да су усташе пристале на сарадњу са србским комунистима, и признавале их, само због тога што су сматрали да су они “постајући комунисти престали бити Срби”.
У складу са тим споразумом, Броз је, као генерални секретар Комунистичке партије Југославије, пред сам рат (после двадесетседмомартовског пуча) издао поверљиву директиву свима партијским комитетима, у којој је казао и следеће: “Пружити сву нужну подршку усташама, Македонцима, Албанцима и другим националним организацијама уколико би оне могле допринети што бржем збацивању садашњег режима. Помоћ треба пружити и црногорским сепаратистима, ако прихвате антиројалистичку линију у Црној Гори… Усташе су несумњиво цениле допринос Комунистичке партије у рушењу Југославије… Тито је остао у Загребу радећи партијски посао све до краја маја 1941. године, када је прешао у Београд” ( Споменица Динарске четничке дивизије 1941-1945, Прва књига, Торонто/Канада 1993, 460-461).
Смисао тога мајског Титовог “предустаничког” одласка у Београд (1941) објаснио је Миле Будак (1895-1945), идеолог хрватског усташтва и извикани “највећи хрватски књижевник свих времена”, када је рекао да “нема драгоценијег средства за уништавање народа у Србији од Тита и комунизма. Тито ће закувати кашу у Србији, а има поприлично лудих Срба који ће кренути за њим, а од тога се Срби никад неће опоравити”.
“Каша” коју је Будак наговестио, устанак који су комунисти подигли у Србији 7. јула 1941. године, “закувана” је убиством двојице србских полицајаца на сеоском вашару у Белој Цркви, код Крупња. Тих дана, као и све док су се налазили у Србији, комунисти су, уместо против немачког окупатора, водили рат против србских жандармеријских патрола и станица (прва је, 9. јула, нападнута и разоружана жандармеријска станица у Радљеву, код Уба), у послератној “ослободилачкој” терминологији означаваних као непријатељи, нападане су општинске куће по србским селима, као и стратешки најосетљивије тачке по Србији: железничке станице, поште, железничке пруге, ТТ линије, тунели, мостови, рудници, уништаване су матичне књиге… – тако да се, скоро искључиво, тај вид “ратовања” одвијао и наредних месеци. Из Хронологије ослободилачке борбе народа Југославије 1941-1945, коју је Војноисторијски институт из Београда објавио 1964. године, и у којој се из дана у дан могу пратити признате борбене и друге активности ратног победника, може се видети да је до краја децембра 1941. године било преко двеста шездесет напада на жандармеријске станице, приближно двеста диверзија и саботажа на саобраћајницама, а тек нешто мање од сто напада на немачке снаге. И може се видети да су Немци примењивали одмазду не само за убијене или рањене немачке војнике, већ и за саботаже, тако да је у том периоду, према ономе што је Хронологија признала, убијено најмање 18.979 цивила и спаљено на хиљаде сеоских домова.
Пошто су партизанске јединице “избегле” из Србије, њихова Врховна команда издала је наредбу свим партизанским командантима и политичким комесарима (Строго Пов. број 39. од 27. децембра 1941), у којој је, “под претњом смртне казне”, наложено и следеће:
1. Да се команданти и пол. комесари, официри, подофицири, каплари и војници свих родова имају безусловно у будуће у свим правцима придржавати и покоравати комунистичкој идеологији.
2. Дражу Михаиловића и његове војне и политичке сараднике треба што пре ликвидирати (види наредбу ове Команде од 11. дец. 1941. г., под строго пов. број 14).
3. Против окупатора комунистичке јединице не могу се борити, зато што је окупатор и сувише јак, што је способан и спреман да уништи једним замахом нашу целокупну организацију, ако то интереси буду захтевали. Снаге окупатора су врло јаке и свака наша борба против окупатора унапред је осуђена на пропаст. (Били су у праву, јер и званични немачки подаци казују да је немачка војна сила у окршајима по Југославији од 1941. до 1945. године имала мање од 30.000 погинулих, рањених и несталих војника; зна ли се то, мора се поставити питање с ким су то партизани ратовали безмало четири године – ИП).
4. Такође и са усташама бесмислено би било са наше стране да се води ма каква војна акција с обзиром на њихово модерно наоружавање од стране окупатора, а друго што усташе у овом по нас згодном времену истребљују српски народ који је у огромној већини против нас. Наш задатак није у томе, да се организује борба против окупатора и усташа, јер бисмо у том случају потпуно ослабили сасвим узалудно завршну фазу борбе за наше ослобођење када ће нам снага бити најпотребнија. Окупатора има да скрше и отерају из наше земље светски догађаји и Совјетски Савез, наша мајка. Живео СССР! За нас је комунисте најважније у томе: организовати покрет и прикупити снаге против четника. Четници су наш први непријатељ, против кога треба употребити сва могућа и немогућа средства ради њиховог уништења, јер на други начин њихов отпор не може се сломити.
5. Да би се код окупатора могао изазвати већи гњев и реакција против српског народа, командантима стављам у дужност да из својих подручја и борбених јединица изаберу најпоузданије и најхрабрије другове којима ставити у задатак, да с времена на време из заседа убијају по једног или више окупаторских војника, како би окупатор на основу тога предузимао репресалије против непослушног српског народа и његовог вођства…
…Пријем ове наредбе с обзиром на горњи строго пов. број путем сигурних курира потврдити, а команданти по пријему к знању лично имају да је запале”.
У складу са тим налогом, Милован Ђилас, члан Политичког бироа Комунистичке партије Југославије (КПЈ), члан Врховног штаба и опуномоћени делегат Централног комитета за Црну Гору са ванредним овлашћењима (други потписник био је Владо Мартиновић Бајица, момак који и данас има улицу у Подгорици), 5. фебруара 1942. године издао је строго поверљиву наредбу “командантима и политичким комесарима са подручја: Колашина, Мојковца, Берана, Бијелог Поља и Андријевице, да одмах без размишљања и тражења неких додатних објашњења под хитно организује напад на васојевићко племе јер су они велики – Срби.
Њих треба најстрожије казнити убијајући све редом, све за кога се зна да није за нашу идеологију. Не руководећи се на пол и старост, жене и дјецу, не питајући никога за кривца. Куће конфисковати, а потом запалити, стоку заплијенити.
Уколико би неко од партизанских војника покушао да не поступи по овој наредби, команданти имају такве на лицу мјеста стрељати.
Приликом напада на Васојевиће партизанска војска мора добро водити рачуна, да не дође до сукоба између њих и окупаторске војске, коју наше партизанске јединице не смију да нападају, придржавајући се строго наредбе Врховне партизанске команде издате 27.12.1941. године а са којом су упознати сви наши команданти и политички комесари и повјереници”.
У шему ових строго поверљивих и врло информативних наредаба понајбоље се уклапа сећање војводе Момчила Ђујића на призор из зимских дана 1943. године, из времена кад су Немци и усташе чистили Лику од комуниста и кад је Тито “одступао са својим јединицама преко Петровца, Дрвара и Грахова у правцу Ливна и Гламоча. Комунисти су објавили народу да на простор који су они држали наступају Нијемци, усташе и четници и да кољу све гдје стигну. Многи су томе повјеровали и повлачили се са партизанима. Било је и мале дјеце у тим Титовим колонама смрти. Ја сам са мојим борцима ударао по Титовим колонама у зони Босанског Грахова. Успио сам да одвојим од комуниста један дио избјеглица, и њима смо омогућили да се врате својим кућама на своја огњишта. У одступању Брозових јединица био је проблем мале дјеце. Зато је Тито сву дјецу прикупио, одвојио их од борбених јединица и одредио једну јединицу да се о дјеци стара. Испод врха Шатор планине има једно планинско језеро, а мало ниже језера била је државна зграда у којој је становао чувар шуме. У ту зграду Тито је сакупио око 80 дјеце и одвојио их од родитеља. Затим је кућу затворио, зграду спалио и дјецу са зградом. Кад сам са мојим борцима стигао до те зграде, видио сам да је из рушевина спаљене куће по којој је пао снијег вирило кроз танки слој снијега тридесетак спаљених дјечјих ручица.
Недалеко од спаљене куће и дјечице, сједила је једна жена у личкој народној ношњи замрзнута. Држала је мало дијете у наручју, прибијено на груди, а једно старије дијете, одприлике 5 година, сједило је смрзнуто на земљи и обима рукама грлило мајку око кољена. То је оно што се никад не може заборавити” (Споменица Динарске четничке дивизије 1941-1945, Друга књига, Оренџвејл/САД, 1998, 91-92).
А није далеко од тога нешто старији “страшан злочин који су партизани починили над храбрим борцима Радуча, 26. септембра 1942. године”, описан у Споменици Динарске четничке дивизије 1941-1945 (објављеној у Торонту 1993): “Све ове жртве (њих педесет деветоро), укључујући и двије жене, погинуле су кад су комунисти блокирали четничке позиције око Метка. Пошто се четници нису хтјели предати, комунисти су похватали српске и четничке жене и сестре и истурили испред себе у фронталном нападу на четничке положаје. Четници у таквој ситуацији нису могли ни хтјели да пуцају на своје и одлучили се на предају јер су им комунисти дали ‘часну ријеч’ да им се неће ништа десити. Само двојица четника нису им повјеровали (па) су успјели да се пробију кроз блокаду… Сви остали су били уморени грозном смрћу; главе су им партизани отсјецали коцима и тупим оруђем”.
Двадесет деветог новембра 1943. године, на некаквом комунистичком шумском заседању, одлучено и да се “Југославија има изградити на демократском принципу као државна заједница равноправних народа”. О каквој се “равноправности” радило, показује податак да Србија тамо уопште није имала својих представника; присутни “важни другови” оправдали су њихов изостанак кратким саопштењем да, због ратних услова, трамвај од Београда до Јајца није саобраћао. Ако је и било оних за које се по имену или презимену могло чинити да су били Срби, сви они уклапали су се у ону Ђиласову формулу по којој су “постајући комунисти престали бити Срби”.
На тој се “равноправности” заснивала и Брозова наредба из 1944. године о успостављању Војне управе у Барањи, Бачкој и Банату, у чијој су основи налазе великохрватски национални програм Радићеве и Мачекове Хрватске сељачке странке, ставови Коминтерне о разбијању Југославије, програмске одредбе Комунистичке партије Југославије о наводној србској хегемонији у свима досадашњим Југославијама и одлука АСНОС-а из 1945. године о прихватању антисрбског концепта федеративне Југославије.
Непосредно по уласку руских и партизанских снага у југословенску престоницу (крај октобра 1944), “домаћи ослободиоци” побили су у Београду и околини око 35.000 људи, од чега барем половину без икаквог правног поступка. Многи којима се дало да преживе сусрет с ослободиоцима сукобили су се с прописом о издаји “српске националне части”, те су доцније на разне начине малтретирани, натерани у беду и окончали живот осрамоћени. Идејну основу таквој процедури осмислио је Јосип Броз, изјавом датом почетком новембра 1944. године, на Бањици, да “Србија нема чему да се нада, за њу неће бити милости”, те да се “ми у Србији морамо понашати као окупатори”.
Да за Србију заиста неће бити милости, постало је несумњиво исте те јесени, у данима кад су комунистички идеолози одлучили да оформе Сремски фронт и тако демонстрирају спремност партизанске војске за фронтално ратовање и да . А за тај фронт почели су да се по Србији мобилишу голобради момчићи, они који пре тога нису имали никаквог војничког искуства, понајмање за фронтално ратовање; они су, напросто, послати да изгину на Сремском фронту и да се тиме Србија биолошки осакати. У томе послу одлучујућу улогу одиграле су црногорске и крајишке јединице (“Пекове су дивизије заузеле Теразије”) и њихов долазак врло брзо показао се као нова окупација и Београда и Србије… Било како било, никад се неће сазнати колико је србских гробова ископано у Срему за то пола године (процене се крећу од нешто преко 13.000, колико се имена налази на њиховом споменику, до чак 180.000, колико их историчар Новица Војиновић (1927) помиње у неким другим освртима), као што ће заувек остати тајна колико је уопште Срба изгинуло од бугарске границе до Дравограда и Кочевског рога. Такву “статистику” комунисти нису никад направили, свакако зато што би се могло показати да су у свом “ослободилачком налету”, за неколико послератних месеци сами смакли неупоредиво више србских глава него стране окупационе снаге за претходне четири ратне године заједно; ако се у то уброје и “јасеновачке и сличне заслуге”, показаће се да је комунистички допринос србском страдању неупоредиво већи од онога који је досад ишао на рабош других окупатора. Немци су и иначе објавили податак да је у разним видовима “блиских сусрета” са живљем из Краљевине Југославије страдало тек нешто око триста хиљада људи. Оне остале ваља ставити на душу хрватским усташама, муслиманским и шиптарским зликовцима, војним снагама југословенских суседа, а тек један мањи део страдао је у обрачунима сукобљених страна у грађанском рату.
Тој мрачној ратној епизоди може се додати и једна, послератна: тринаест свештеника и више од 20.000 (двадесет хиљада!) србских младића, који су се враћали из Босне, током маја 1945. побијено је и бачено у јаму Понор код Миљевине, а они који су тамо избегли смрт ‡ сачекани су на Златибору и бачени у јаму на брду Церово.
Па, када је већ тако, не треба се чудити што је Добривоје Видић, крајем рата секретар КПЈ за Ужички округ, усташке злочине по Босни и Херцеговини оправдао тврдњом да је “шест стотина и педесет хиљада стрељаних Срба... (био) дуг који је српски народ платио за злочиначку политику београдских властодржаца”, док је Синиша Станковић (1892-1974), академик, универзитетски професор, у наступу аутомржње узвикнуо: “Србија је главни стуб реакције на Балкану и у читавој Европи”.
И тако даље, у недоглед
Чија је одговорност што Срби то не знају – посебна је тема, али се, за почетак, не може избећи тврдња да се међу “одговорнима” налазе Универзитет у Београду (и остали универзитети у србским крајевима, наравно) и академија наука наводно србска и уметности која се углавном попуњава из тога “интелектуалног” круга; те су институције највише учиниле за “леву” индоктринацију србског народа и његово расрбљивање. На бројним факултетима, нарочито наставничким, “произведен” је огроман број идеолошки обрађених кадрова добро припремљених да ту идеју пресаде у “остале” Србе. Таква “интелигенција” бавила се наставом по основним и средњим школама и она је тражила да се у настави свега и свачега до краја примењује “знање” засновано на поставци да је Броз “највећи син наших народа” и да, осим њега, деца не могу и не смеју имати другог родитеља. Такви “интелектуалци” су у психологију србске деце (потекле из најбројнијег народа у вишенационалној Југославији и, стога, увек расположеног “хегемонистички”), утеривали социјалистичке принципе утемељене на потискивању србског православља, на разбијању породице, на раслојавању села и претварању сеоског становништва у “радничку класу” (градску сиротињу упућену на месечну плату, најчешће недовољну за преживљавање, али зато лако подложну манипулисању), на школском систему у коме је сваком ђаку (да не би био на улици, без посла, јер највећи део није било остављен на селу да обрађује земљу, бави се сточарством и брине о производњи хране) било намењено да заврши најмање средњу школу, а можда и факултет (јер су и свршени студенти виших школа остајали без посла, на улици), на брисању србских националних обележја (примера ради, средином шездесетих година србски ђаци се у статистикама нису исказивали као Срби, већ искључиво као “Југословени”).
То су, дакле, биле стварне основе “науке” намењене србској деци, коју је школски систем, смишљан у “интелектуалним” радионицама “највиших научних, образовних и културних институција Србије”, ширио по Српској Земљи.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Odličan tekst!!