Брука у трећој лиги: Како је Његош постао синоним за фудбалско понижење?

Фудбал у Црној Гори – најважнија небитна ствар
Да је фудбал у Црној Гори најважнија небитна ствар, није ни новост ни изузетак у односу на остатак свијета. Нажалост, ништа мање уобичајено није ни што се под окриљем Фудбалског савеза Црне Горе (ФСЦГ) одвијају бројне, благо речено, несвакидашње ствари. Најбољу потврду таквог стања представља случај са утакмице Челик – Његош. Осим озбиљног преиспитивања стања у црногорском фудбалу од стране надлежних у ФСЦГ, намеће се и потреба да Министарство спорта и младих такође преиспита шта се дешава у најмоћнијем спортском савезу у држави. Све чешће се, наиме, у спортским круговима може чути да у Фудбалском савезу има мјеста и за дјеловање Специјалног државног тужилаштва.
„Његош“ исписује срамотне странице
Чека се коначна одлука о искључењу Његоша из такмичења под окриљем Удружења клубова Центар, због друге изгубљене утакмице службеним резултатом. Тим из Спужа се побринуо да оде са “праском”, пошто је на гостовању Челику поражен невјероватних 39:0.
Спужани су у Никшић допутовали са 11 играча и двије измјене, што се, иако ријетко, ипак дешавало у нижим ранговима, али је резултат који су претрпјели прави бродолом. Домаћа екипа Челика, која се бори за пласман у бараж за Другу лигу, искористила је све слабости гостију. Дејан Јањић и резервиста Никола Глобаревић постигли су по седам голова против екипе која, очигледно, није ни дорасла такмичењу.
Клуб Његош, како тврде многи упућени у стање у трећелигашком фудбалу, постоји искључиво ради личних интереса власника, који под својим патронатом има и тимове у Другој лиги за фудбалерке и Другој футсал лиги. Овакви примјери јасно указују да је неопходно хитно мијењати правила: потребно је раздвојити искрену жељу за надметањем, коју његују бројни клубови из трећег ранга, од оних који у фудбалу виде само простор за мешетарење.
Његош је ове сезоне већ доживио низ бламажа – од Зете су губили 27:0 и 19:0, од Црвене стијене 23:1 и 15:0, од Забјела 17:0 и 16:0, од Старог аеродрома 15:2 и 13:2, од Кариока 13:0…
Скрнављење великог имена
Највећа штета у свему је што овакав клуб носи име једне од најславнијих династија у историји Црне Горе. И управо зато се мора поставити питање: како је могуће да уопште постоји пракса да се истакнуте историјске личности или династије користе као имена клубова, предузећа или организација, без икаквог предуслова да ће њихово име бити часно представљено?
Без минималне гаранције да ће бити сачувано достојанство имена попут Његоша, овакви поступци само урушавају и оно мало историјског угледа који би требало да буде понос свих нас.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Па ни Његош није шутнуо лопту. Него је друго нешто ту – назив у грбу исписан је латиницом. Немам ништа против латинице, и она је наша, није хрватска сигурно иако се бусају, али је велики Његош писао буквицом ( правилнији израз него ћирилица, то сам прочитао овдје у коментарима).