Брунејски султан уводи строги шеријатски закон

Султан Брунеја Хасанал Болкиах објавио је данас декретом да ће се од сјутра примењивати строги шеријатски закон кажњавања, што је изазвало, иначе ријетку, критику домаће јавности као и међународну осуду.
„Уз вјеру и захвалност свемогућем Алаху, проглашавам да ће се сјутра, 1. маја 2014. године, видети спровођење прве фазе шеријатског закона, после чега ће услиједити остале фазе“, навео је апсолутни владар у краљевском декрету.
У шеријатске казне спадају бичевање, смрт каменовањем и одсјецање удова, а када су најављени ти планови почетком ове године дошло је до осуде на друштвеним мрежама тог малог султаната на острву Борнео.
У првој фази уводе се затворске казне или друге врсте кажњавања за дјела као што су недолично понашање, недолазак на молитву петком или трудноћа изван брака. Друга фаза, која ће почети крајем године, обухвата кривична дјела као што су крађе и пљачкања и предвиђа много строже кажњавање као што је одсецање удова и бичевање. Идуће године почеће кажњавање каменовањем до смрти због кривичних дјела као што су содомија и прељуба.
Примјена шеријатског закона у тој муслиманској монархији првобитно је требала да почне 22. априла али је, из необјашњених разлога, одложена.
Султан Болкиах (67), један од најбогатијих људи на свијету, истакао је у декрету да је тај потез нешто што се „мора“ у исламу и одбацио је „бескрајне теорије“ да је шеријатско кажњавање окрутно и нефер.
Султан је ислам назвао „заштитним зидом“ против глобализације, а Брунеј је прва земља у источној и југоисточној Азији која је увела шеријатски закон кажњавања на националном нивоу.
Муслимани који чине 70 одсто становништва су углавном задовољни одлуком свог владара, али немуслиманско становништво приватно изражава нелагоду због такве одлуке.
Око 15 одсто становноштва чине етнички Кинези.
Канцеларија УН за заштиту људских права је почетком априла изразила дубоку забринутост због увођења шеријатског кажњавања, нагласивши да обично жене носе терет кажњавања за кривична дјела која укључују секс.
„То је враћање средњовековном кажњавању“, сматра замјеник директора организације „Хјуман рајтс воч“ за Азију Фил Робертсон.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

