ИН4С

ИН4С портал

“Будућност лежи у е-мобилности”

1 min read
У својој сесији "Будућност лежи у е-мобилности" директор Недовић говорио је о томе шта је ектромобилност и због чега је она важна, колики су њени стварни бенефити и колико она може утицати на побољшање нашег свакодневног живота

Фото: Еко фонд

Након спроведеног првог јавног позива за субвенционисање куповине хибридних и електричних возила закључили смо да заинтересованост грађана расте, али да јавност није довољно информисана о свим корисним аспектима куповине електричних возила. Због тога ће се Еко-фонд, у наредном периоду, посветити томе да грађане што више информише о свим бенефитима које они директно и индиректно могу имати куповином електричних возила.

То је, између осталог, рекао директор сектрора за финансије, планирање и реализацију пројеката Фонда за заштиту животне средине (Еко-фонда) Андреј Недовић гостујући као предавач на припремној обуци која је организована у оквиру “Climathon Podgorica”.

У својој сесији „Будућност лежи у е-мобилности“ директор Недовић говорио је о томе шта је ектромобилност и због чега је она важна, колики су њени стварни бенефити и колико она може утицати на побољшање нашег свакодневног живота. Детаљно је представио врсте електричних возила и истакао њихове главне компоненте и дао конкретне одговоре на питања како функционише електрично возило, како се пуни, колико енергије троши…

-Електромобилност је употреба свих превозних средстава на електрични мотор, не само аутомобила, већ и тротинета, бицикала, грађевинских и пољопривредних машина. Такође, битан аспект је коришћење електричних превозних средстава за компаније које се баве логистиком, што је по мени један од кључних механизама за смањење емисије ЦО2. Е мобилност је за нас важна зато што је емисија ЦО2 на свјетском нивоу сваке године већа и већа, јер популација на планетеи расте, све је више коришћења аутомобила, а сви знамо да су фосилна горива ограничена, тако да једнога тренутка неће више бити фосилних горива и зато је неопходно да се људи привикавају на алтернативна рјешења односно возила на електрични погон – казао је директор Недовић и осврнуо се на истраживања међувладиних панела за климатске промјене према којима је саобраћај одговоран за 24 % свих емисија ЦО2 широм свијета, те истакао да ће по истраживањима УН-а до 2050. године 70% свјетске популације живјети у градовима.

Говорећи о бенефитима електричних возила директор Недовић је истакао да потрошњу електричног аутомобила мјеримо према томе колико кWх потроши на сто километара пређеног пута. Како је навео, ако је тренутна цијена кWх у Црној Гори око 8 центи, за пређених 100 километара пута неким мањим електричним возилом коштало би нас оквирно 1 еуро, док неки већи аутомобили који користе и до 25 кWх на сто километара, што би нас коштало до 2,5 еура. Као посебну погодност додао је и чињеницу да електрична возила немају сервис, не посједују филтере и не морају се одржавати годишње на исти начин као возила са мотором на унутрашње сагоријевање.

Директор Недовић оцијенио је да је један од највећих изазова емобилности у Црној Гори то што су електрична возила и даље релативно скупа. Објашњава да је цијена висока због тога што потражња није онолика колика би требала да буде, а падаће како буде расла заинтересованост. Истакао је да је значајан изазов за емобилност у нашој земљи и то што још увијек нема довољно пунионица.

-На територији Црне Горе нема превише пуњача, у Подгорици их има највише, на приморју неколико, а на сјеверу само један. Неопходно је да се мрежа пуњача шири, а с обзиром да су брзи пуњачи доста скупљи, потребна је одређена подршка државе. Због тога ће Еко-фонд у наредној години осим куповине електричних возила, субвенционисати и уградњу пунионица – истакао је Недовић.

Директор Недовић је закључио да кроз пројекте као што је „Солари 3000+ и Солари 500+“ грађани имају прилику да по веома повољним условима поставе соларне панеле на своје домове, а ту струју, између осталог, могу да користе и за пуњење својих аутомобила и тако постану потпуно аутономни.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy