ИН4С

ИН4С портал

Будва средиште свјетских иновација: 13. МЕЦО конференција окупила научнике са пет континената

1 min read

Будва је данас постала центар иновација и напредних технологија отварањем Тринаесте Медитеранске конференције о уграђеним рачунарским системима – (13тх медитерранеан цонференце он ембеддед цомпутинг – МЕЦО2024). Ова престижна конференција окупља водеће научнике и стручњаке из области рачунарских и ИЦТ наука, из више од 40 земаља са свих пет континената.

На отварању конференције, декан Електротехничког факултета Универзитета Црне Горе, проф. др Будимир Лутовац, је изјавио: “Отварање МЕЦО2024 је изузетна прилика да наши стручњаци представе своје радове и да се повежу са колегама из цијелог свијета. Ова конференција потврђује растућу улогу Црне Горе у глобалној научној заједници.”

Проф. др Радован Стојановић, један од оснивача МЕЦО конференције и њен предсједавајући, рекао је: “МЕЦО је постала синоним за изврсност у области рачунарских система. Сваке године привлачимо све већи број истраживача и иноватора, што говори о квалитету наше заједнице. Посебно смо поносни на велики број младих научника који су дио ове приче.”

Учеснике ове престижне конференције поздравили су и Марица Меловић, в. д. генерална директорица Директората за научноистраживачку дјелатност, као представник Министарства просвјете, науке и иновација, као и извршна директорица Фонда за иновације, Бојана Фемић-Радосавовић.

Ове године, МЕЦО наставља са завидним резултатима. Преко 130 прихваћених радова и реферата од око 400 аутора са 220 институција из 40 земаља са пет континената. Предавачи по позиву и многобројни пројекти додатно истичу значај конференције, како је указао проф. др Радован Стојановић. Квалитативни помак овогодишње МЕЦО конференције представља знатан број радова из развијених технолошких земаља, као што су Њемачка, САД, Велика Британија, Скандинавске земље, Француска и Италија, као и повећано интересовање кинеских и индијских универзитета.

Посебно радује и охрабрује чињеница да МЕЦО конференција остаје изазов за младе научнике региона и свијета, што потврђује већина радова чији су аутори докторанди престижних универзитета. Ту је и чињеница да је преко 300 рецензената учествовало у селекцији радова. МЕЦО конференција кроз 13 година квалитетног рада високо је позиционирала Црну Гору и Универзитет Црне Горе на пољу рачунарских наука.

МЕЦО конференцију прати једна од најпознатијих љјетњих школа за област Цyбер Пхyсицал Сyстемс анд Интернет оф Тхингс (ИоТ), која се ове године одржава по пети пут и на којој су право учешћа заслужили студенти из Белгије, Италије, Њемачке, Холандије и Португалије. Захваљујући својим резултатима, школу ће похађати и изабрани студенти ЕТФ-а и ПМФ-а Универзитета Црне Горе, које су организатори наградили бесплатним учешћем.

МЕЦО се сматра најреферентнијом међународном научном конференцијом потеклом са црногорског тла. Цитирана је у свим референтним базама података, као што су ИЕЕЕ, СЦОПУС, Wеб оф Сциенце (WоС), СЦИмаго, Гоогле Сцхолар, ДБЛ, РесеарцхГате итд. Посједује импакт фактор од 2012. У претходних 12 едиција публиковала је 1.666 научних радова који су цитирани око 10.000 пута. МЕЦО је сврстана у топ конференције из области рачунарских наука и електротехнике. Један је од ријетких црногорских научно-технолошких производа међу првих 500 у свијету.

Организатор МЕЦО конференције је међународни конзорцијум којег сачињавају Универзитет Црне Горе, кровна организација инжењера и техничара у области електротехнике и компјутерских наука ИЕЕЕ, Европска асоцијација за микроелектронику ЕУРОМИЦРО, Црногорска асоцијација за нове технологије МАНТ, иновативна компанија Медитерранеан Еxцелленце ин Цомпутинг анд Онтологy – МЕЦОнет , Технички универзитет у Ајдховену, Универзитет у Београду, Универзитет у Загребу, Институт за индустријске системе, Грчка и остали не мање значајни партнери. Конференцију помажу и активно препознају Европска комисија, Влада Црне Горе, Министарство науке и технолошког развоја и Фонд за иновације Црне Горе. Од спонзора се истичу домаће друштвено одговорне и референтне компаније у области електротехнике и рачунарских технологија, Чиком, Цоинис, Симес инжењеринг, Елкон и Црногорски електропреносни систем.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net