Будвански посткоалициони споразум на столу: Процесуирање „хероја прољећа“, заштита простора и нулта корупција
1 min read
Радовић и Царевић, фото: Вук Лајовић
Хитно преиспитивање свих одлука и процесуирање незаконитости администрације Николе Дивановића (ДПС), сређивање урбанистичког хаоса доношењем санационих планских докумената, а до тада забрана издавања дозвола за градњу станова и апартмана за тржиште, заштита од бетонирања Милочерског парка, Буљарице, Јаза, Лучица, Краљичине плаже, до острва Светог Николе и Старог града, формирање посебног предузећа које би управљало Луком Будва, смањивање цијена комуналних услуга и неселективна наплата свих обавеза – неки су од приоритетних циљева назначених у споразуму о коме већ седам дана преговарају представници коалиција “Марко Бато Царевић – За будућност Будве” (ДФ) и “Драган Краповић – Будва је наша нација” (Демократе).
Демократе у преговорима предводи Крсто Радовић, актуелни шеф парламента, а Царевићеву коалицију посланик Мило Божовић.
“Вијестима” је речено да су преговори у завршној фази и обухватају и договоре око расподјеле ресора у општинској власти, јавним предузећима и установама. Царевићева коалиција броји 14 одборника, а Демократе имају шест, односно укупно 20 од 33 одборничка мандата.
У коалицији за сада нема мјеста за представнике Грађанског покрета УРА, иако је првом састанку, одмах након локалних избора, присуствовао и њихов представник. СДП неће бити у коалицији.
Нацрт посткоалиционог споразума, у који су “Вијести” имале увид, сачиниле су Демократе и очекује се да ће бити дорађен до завршетка преговора.
“Потписници споразума сагласни су да се локална власт у Будви конституише, организује и врши уз успостављање демократске, одговорне и од стране грађана Будве контролисане власти; поштовање принципа законитости и владавине права, вршење локалне власти у интересу свих грађана, афирмација начела јавности и транспарентности у раду локалне власти, борба против корупције и нулти степен толеранције према корупцији на локалном нивоу, остваривање права грађана на локалну самоуправу на принципима Европске повеље о локалној самоуправи; свестрани развој Будве и афирмација њених туристичких, историјских и културних вриједности“, наводи се у документу.
Пише и да сваки “акт и радња локалне власти буду у функцији изградње Будве као модерне туристичке дестинације од међународног угледа“.
“Сређивање стања у урбанизму на принципима дефинисаним Европском повељом о правима грађана у градовима, давањем приоритета туризму као стратешкој грани развоја Будве. Уз сарадњу са новом Владом под хитно припремити и усвојити санационе урбанистичке планове за територију општине Будва, а до усвајања се уздржати од давања сагласности за градњу зграда намијењених за продају. Фокусирати се искључиво на станоградњу која ће омогућити младим брачним паровима, пензионерима и другим угроженим категоријама рјешавање стамбеног питања по повлашћеним условима. Сачувати од деградације и непланске градње и валоризовати најзначајније будванске ресурсе у складу са општим интересом грађана Будве и Црне Горе, прије свега локалитета: Буљарица, Јаз, Лука Будва, острво Свети Никола, Стари град Будва, Краљичина плажа, Милочер, Дробни пијесак, плажа Лучице, плажа Перчин…”.
До усвајања планског документа Државна студија локације “Дио сектора 43 – Лука Будва”, како је назначено, уздржати се од захтјева да се мијења својински статус пливалишта Пизана.
“Оформити ново општинско предузеће које ће се стручно, материјално и људством оспособити тако да може равноправно конкурисати за добијања концесије за управљање Луком Будва. Хитно преиспитивање свих аката нелегалне власти ДПС – Црногорска – СД – Стеван Џаковић, а посебно оне који имају финансијске импликације на буџет уз покретање одговарајућих поступака за заштиту интереса Општине Будва. Успостављање катастра непокретности у власништву Општине, неселективан приступ у наплати прихода Општине уз подстицајне мјере за смањење пореских стопа и, истовремено, повећање ефикасности наплате потраживања, афирмација и подстицање малог и средњег бизниса у туризму, посебно субјеката који раде током цијеле године. Хитне акције и мјере на превазилажењу изузетно лошег стања у области путне инфраструктуре и саобраћаја у Будви, првенствено мирујућег саобраћаја, односно недостатка паркинг простора у центру града“, пише у споразуму.
Планирано је и смањење цијена појединих комуналних услуга, прије свега воде за пиће, уз повећање процента наплате.
“Афирмација рада мјесних заједница, подстицај за бесплатно бављење спортом најмлађих суграђана и активна помоћ на афирмисању традиционалних спортова и спортских дисциплина (фудбал, ватерполо, пливање, одбојка, бокс, боћање). Улагање и активна помоћ установама културе и индивидуланим умјетницима за рад и стварање. Заштита и инвестирање у обнову и очување културне и природне баштине Будве. Заштита постојеће и афирмисање активности на повраћају нелегално отуђене имовине Општине. Заштита постојећих и инвестирање у изградњу нових уређених, зелених, парковских површина, дјечјих и спортских игралишта; заштита и уређење постојећих и инвестирање у изградњу нових излетишта и терена за рекреацију у природи. Заштита и уређење обале дуж цијеле ривијере. Посебна заштита старог урбаног језгра Старог града, освјетљење зидина, реконструкција и стављање у функцију зграда које су у власништву Општине и рјешавање проблема буке и паркирања у контакт зони Старог града“.
Фотеље готово подијељене
Још није договорено како ће бити подијељена власт, а “Вијести” незванично сазнају да Демократе траже мјесто потпредсједника Општине, два од укупно осам секретаријата – за привреду и заштиту имовине, као и једну општинску службу – обједињену службу за наплату комуналних и јавних прихода. Када је ријеч о предузећима, траже “Медитеран рекламе“ (до сада под ингеренцијом УРА), “Отпадне воде“, а желе да задрже Туристичку организацију Будве (мјесто директора и предсједника извршног одбора), Спортско рекреативни центар – базен “Драган Трифуновић”, Академију знања и “Град театар”. Царевићевој коалицији припало би такође једно мјесто потпредсједника Општине, али и пет секретаријата – за урбанизам (Демократе су до сада управљале), финансије (до сада је био у рукама СДП-а), за локалну самоуправу (до сада био УРА), друштвене дјелатности (до сада Црногорска), а задржали би секретаријате за инвестиције и комунално стамбене послове. Припала би им мјеста менаџера града и главног администратора, али и Служба заштите и спасавања, Комунална полиција и инспекција, Центар за информационе технологије, Служба за јавне набавке, Канцеларија за антикорупцију. Царевићеви људи ће извјесно контролисати и три најпрофитабилнија предузећа чији укупни буџети износе 14,5 милиона еура и запошљавају око 700 радника – “Водовод”, “Комунално предузеће” и “Паркинг сервис”.
Припашће им и “Медитерански спортски центар”, као и двије јавне установе – “Музеји и галерије” и “Библиотека”, али и РТВ Будва. Договор је да у свим предузећима гдје директори буду Демократе, замјеници буду из ДФ-а, и обратно. Тачке око који се највише споре је Секретаријат за заштиту имовине, који Демократе не желе да уступе, а спорна је и ТО Будва.
Координационо тијело ће пратити рад
Споразумом је предвиђено да се одмах након формирања постизборне коалиције образује и Координационо тијело за праћење остваривања циљева и задатака.
Како се наводи, тијело ће чинити предсједници општинских одбора и предсједници клубова одборника политичких партија.
На недјељном нивоу одржаваће састанке на којима ће расправљати и усаглашавати кораке и потезе ка рјешавању актуелних проблема.
Увођењу кадровске политике, како је наведено, коалиција ће се руководити принципом компетентности и некомпромитованости кадра, уз посједовање моралних квалитета и уживање угледа у локалној заједници.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


TAKO JE BATO SRBINE. IMAŠ PETLJU, SVAKA ČAST. TAKO TREBA NOVA VLADA DA RADI.
Samo Dosljedno Sebi….
I Svim Postenim Ljudima….
Budvani Moji…. Hvala….
Da je srece i pameti ovakav recept i ovakva struktura ljudi bi bili i u vladi i imali konkretne poteze!!! Bravo braco Budvani!!! Umesto zalozanih mladenaca Bato Carevic bi bio ministar eekonomskog razvoja!