Буџетска издвајања за пољопривреду у Црној Гори- убједљиво најнижа у региону
Црна Гора, у поређењу с земљама региона, издваја убједљиво најмање средстава за пољопривреду, свега око један одсто од укупног буџета. Поређења ради, Србија издваја око четири одсто буџета, Македонија 4,89 одсто, Хрватска је у претприступном периоду издавајала такође око четири одсто, док ЕУ за пољопривреду издваја око 40 одсто укупног буџета, преноси Аналитика.
То је закључак Информације о активностима из ресора Министарства пољопривреде и руралног развоја коју је Влада усвојила на прошлој сједници.
Укупно 48.870 газдинстава: У документу се констатује да се преговарачко поглавље „Пољопривреда и рурални развој“ може сматрати једним од најосјетљивијих за преговоре, јер ће исход преговора директно утицати на 48.870 пољопривредних газдинстава на којима је запослено 98.341 лице.
Као проблем и изазов се наводи и недовољан број запослених у Министарству пољопривреде. Тренутан број запослених у Министарству који раде на процесу усклађивања законодавства и процедурама за акредитацију за коришдење ИПАРД средстава је недовољан за испуњење свих захтјева које Црна Гора мора испунити у процесу преговора.
Такође, исход преговора зависи и од укупних пољопривредних површина, прихода у пољопривреди, запослености, учешда пољопривреде у БДП и сл. Црна Гора сада не прати све параметре који де бити неопходни за добро вођење преговора зато је у наредном периоду неопходно спровести одговарајуде анализе и унаприједити пољопривредна статистика.
Укупни Агробуџет, са донацијама за ову годину, је око 20, 4 милиона еура. Даном приступања у ЕУ, Црна Гора ће примјењивати Заједничку пољопривредну политику (ЗЗП) која подразумијева не само успостављање институционалног система, већ и прилагођавање цјелокупног сектора пољопривреде стандардима ЕУ. ЗПП је подијељена на два стуба. Први обухвата уређење тржишта и директну подршка (плаћања) произвођачима. Други стуб обухвата мјере руралног развоја.
Активности на испуњењу мјерила: Према оцјенама ЕК у Извјештају, Црна Гора још није спремна за отварање преговора у овом поглављу. Мјерило за отварање овог поглавља је израда свеобухватне националне Стратегије за развој пољопривреде и руралних подручја, укључујуди и Акциони план, који ће служити као основа за преношење, имплементацију и спровођење правне тековине ЕУ. Акциони план ће поред осталих питања укључивати и развој система за идентификацију земљишних парцела и јединствени идентификациони систем за фармере ради припреме за управљање и контролу пољопривредних уплата – (ИАЦС). Први нацрт Стратегије прослијеђен је Европској комисји на увид 7. априла 2014. године.
Министарство пољопривреде и руралног развоја формирало је радну групу за израду Стратегије. Уз подршку Организације за храну и пољопривреду Уједињених нација (ФАО) ангажована су и дв експерта коју пружају подршку Радној групи.
Такође, у току је израда пет секторских анализа које су финасниране из пројекта Свјетске банке МИДАС. До почетка маја биде завршене секторске анализе за месо, млијеко, воде и поврде, виноградарство и маслинарство, закључује се у документу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: