ИН4С

ИН4С портал

Бугарска: Календар древних Трачана код пловдивског села Буково

1 min read
О томе да су Трачани изучавали кретање небеских тијела свједочи и мноштво светилишта у којима су откривени објекти окренути према Сунцу – њиховом врховном божанству.

Трачанин; илустрација: Википедија

Још од древних времена Трачани – најстарији становници бугарских простора, били су познати по својим изузетним астрономским знањима. Према старогрчким изворима, трачки астрономи су детаљно познавали небеска тијела и појаве и открили грчким владарима тајне астрономије. Тако се, на примјер, у једној хроници спомиње трачки свештеник Деценеј који је знао имена преко 350 звијезда.

О томе да су Трачани изучавали кретање небеских тијела свједочи и мноштво светилишта у којима су откривени објекти окренути према Сунцу – њиховом врховном божанству. По ријечима археолога Божидара Чапарова, таквих соларних постројења има на многим мјестима у планини Родопи, али нигдје није пронађен календар попут оног који је истраживач открио приликом ископавања древног трачког храма. То се догодило прије више од 30 година, на планини близу села Буково које се налази јужно од града Првомај у јужној Бугарској, током истраживања храма Сунца на једном планинском врху.

„То је врх висок преко 800 m – прича Божидар Чапаров. – Тамо су пронађени археолошки артефакти у културним слојевима до дубине око 60 cm. У средини светилишта стоји камен у облику конуса висине око 30-40 cm и пречника око 100-120 см. На ивицама конуса смо открили шест удубљења која се налазе на једнаким растојањима.

hram Sunca, Bugarska
Испод врха Драгојна налази се храм Сунца; фото: rasen.rs

Уз помоћ једног астронома, предавача на универзитету „Паисиј Хиландарски“ у Пловдиву, извршили смо бројна посматрања 21. марта, 21. јуна, 21. септембра и 21. децембра. Ујутро смо чекали да сунце изађе и репером у средини конуса пратили како се кретањем сунца на небу сјенка помјерала и у наведене дане падала у једно од тих удубљења.

Приликом сваког мјерења сјенка је падала на различито мјесто, зависно од угла под којим је сунце излазило. У једној од рупа смо нашли и камено јаје за које претпостављам да је помјерано током различитих годишњих доба. По свему изгледа да је у питању календар годишњих доба. Древни људи су обожавали и поштовали природу, јер су били потпуно зависни од ње. Бројање година и сезона помагало је развој земљорадње и сточарства.“

Извор: Расен.рс

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net