Бујићу 87.000 евра због незаконитог хапшења
1 min read
Бивши полицијски функционер Бранко Бујић који је био оптужен да је учествовао у депортацијама Муслимана из Црне Горе добио је спор против државе, која ће морати да му исплати 87.000 евра на име претрпљене штете. Вијеће судије барског Основног суда, којим је предсједавала судија Снежана Драгојевић, донијело је пресуду у којој је наведено да је Бујић неосновано провео у притвору двије године.
Адвокат Зоран Пиперовић, заступник Бујића, каже да су они тражили 220.000 евра, а да је суд донио одлуку да се његовом клијенту исплати 87.000 евра.
Суђење по тужби Бујића одржано је у Основном суду у Бару. Налаз је дао вјештак финансијске струке, као и вјештак неуропсихијатар. Суду је достављен и извјештај из Фудбалског савеза Црне Горе, с обзиром на то да је Бујић тада радио као делегат уз новчану надокнаду. За суд од почетка није био споран основ тужбе и Бујићевих потраживања, већ само висина накнаде. Држава се у овом спору изјаснила преко свог заштитника имовинских права.
У тужби се наводи да је штета која је нанесена Бујићу тим прије већа због чињенице да се радило о друштвено-политичком и јавном раднику, угледном грађанину и поштеном човјеку. Како се наводи, отежавајућа околност њему као човјеку јесте то што је ухапшен за депортацију Муслимана, а живи у граду у којем та национална заједница чини велики дио становништва. За ове ствари треба да се има слуха, треба имати поштен приступ, што би смањило трошкове, а суду омогућило да што прије донесе одлуку. Због тога је Пиперовић на име материјалне и нематеријалне штете, као и због времена проведеног у притвору у тужбеном захтјеву тражио да се Бујићу исплати 220.000 евра.
Деветорица службеника МУП-а Црне Горе ослобођени су оптужби да су у мају 1992, кршећи Женевску конвенцију, противзаконито ухапсили и предали Муслимане и Србе властима Републике Српске.
Ово није први случај да држава мора да плати штету због незаконитог држања у притвор и лишавања слободе у предмету Депортација.
Бивши начелник Службе државне безбједности у Улцињу Божидар Стојовић, који је ослобођен у истом судском поступку за депортације Муслимана и Срба 1992. године, добио је спор против Црне Горе и исплаћено му је 80.000 евра за неосновано лишење слободе. То је прва пресуда која је постала правоснажна у предметима гдје је девет полицијских функционера тужило државу јер су неосновано боравили у притвору више од двије године. Стојовић је у притвору провео више од двије године.
У поступку за депортације суђено је Бранку Бујићу, Сретену Гленџи, Божидару Стојовићу, Милораду Шљиванчанину, Бошку Бојовићу, Милисаву Марковићу, Радоју Радуловићу, Душку Бакрачу и Милораду Ивановићу.
Сви су поднијели тужбе против државе и у току су спорови пред основним судовима, а ослобођени у судском процесу за депортације траже око милион еура одштете.
Бошко Бојовић, бивши шеф СДБ-а, Радоје Р. Радуновић, начелник сектора СДБ-а у Херцег Новом, Милорад М. Ивановић, тадашњи начелник ЦБ-а у Херцег Новом, Душко Бакрач, службеник ресора СДБ-а у Херцег Новом, Милисав Мића Марковић, помоћник министра полиције, Милорад Д. Шљиванчанин, командир станице милиције у ЦБ-у Херцег Нови, Божидар Ј. Стојовић, начелник СДБ-а у Улцињу, Сретен Љ. Гленџа, начелник ОБ у Улцињу, и Бранко Бујић, начелник ЦБ Бар, били су оптужени да су извршили кривично дјело ратни злочин против цивилног становништва.
Траже милион еура
Сви који су ослобођени оптужби у предмету Депортација од државе траже накнаду од милион еура. За сада су правоснажне двије пресуде којима се држава обавезује да на име материјалне и нематеријалне штете исплате 160.000 еура. Пред основним судовима у Подгорици и Бару у току је још седам поступака против државе, који нијесу правоснажно окончани.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


zašto se niko iz R. DAKIĆA ne javi u dobrovoljce , uhapsite za što god hoćete ,a onda dajte pare
Branko Bujic , Posten , Castan i Hrabar covjek.