ИН4С

ИН4С портал

Булајић: Црна Гора коначно мора да добије јаку и стабилну Владу; надам се да се лажна држава Косово* неће опет признавати

1 min read
Надам се да се више никад неће поновити протјеривање било ког министра уз помоћ претходне власти. Такође, надам се да ће се потписати Темељни уговор са Црквом и да ће је заштити од сваке врсте насртаја на Њу. Надам се да се никад више неће поновити покушај укидања, Уставом загарантоване, слободе говора као што је то случај са тзв. резолуцијом о Сребреници

Страхиња Булајић

Данас присуствујемо координисаном спровођењу одавно планираних активности једног великог, глобалног притиска на православље. Са најзваничнијих мјеста из Црне Горе, већ годинама уназад, трају вербални напади на Русију али и на Србију, каже у интервјуу за ИН4С потпредсједник Скупштине Црне Горе и потпредсједник Нове српске демократије, Страхиња Булајић.

У разговору за ИН4С Булајић је прокоментарисао тренутну политичку ситуацију у Црној Гори и нагласио да експеримент назван „експертска“ Влада, није успио.

„Увјерен сам да Црна Гора коначно мора да добије јаку и стабилну Владу, која ће у свом мандату предложити нужне законе, спровести неопходне реформе и свести организовани криминал и корупцију на минимум“, оцјењује Булајић.

Страхиња Булајић

Како објашњавате чињеницу да је лидер ДПС и предсједник Црне Горе Мило Ђукановић, последњих мјесеци интензивирао вербалне нападе на Русију, директно је оптужујући да се умијешала у догађаје у региону?

Са најзваничнијих мјеста из Црне Горе, већ годинама уназад, трају вербални напади на Русију. Почело је недуго након референдума о рушењу Државне заједнице Србија и Црна Гора, иако је Русија међу првим земљама признала резултате таквог изјашњавања. Активни и отворено непријатељски вербални напади трају последњих неколико година, односно од угуравања Црне Горе у НАТО без референдума и мимо несумњиво већинске воље њених грађана. Не ради се ни о каквом мијешању неке посебне државе, осим ових, већ традиционалних, свима знаних земаља тзв. „развијене демократије“, чији је основни спољнополитички modus procedendi – обавезно мијешање у унутрашње ствари других држава. Поготово малих држава које не могу да пруже јачи отпор тим хегемонима. А зашто се апострофира баш Русија? Врло је једноставно – у току је општи напад на православље, а без Русије тешко да може бити и православља.

Црна Гора и Русија (Фото: Shutterstock)

 Чему толики страх од Русије и Руса код Ђукановића?

Ако се питање односи на страх као повод за поменуте вербалне нападе, морам да кажем да не вјерујем да се ради о неком рационалном страху баш од Руса, као могућем поводу. Ипак, прије вјерујем да се ради о страху, као потпуно нормалној емоцији, али од друге стране, због преузете обавезе. Не искључујући и друге поводе, мислим да се ипак ради само о пуком морању.

 Велику подршку дао му је хрватски колега Милановић, који је такође сагласан да Русија, а уједно и Србија негативно утичу на Балкан, те да распирују подјеле и враћање Балкана у 90-те године. Како бисте оцијенили такву оркестрирану хајку?

Најприје, ко је и због чега изазавао тзв. 90-те године, које се искључиво српском народу беспризорно товаре на леђа? Русија? Србија? Не, наравно. Да ли је можда тада српском народу опет пријетио погром и могућност геноцида, а све то координисано из страних центара моћи? Пад Берлинског зида и чувени урлик Збигњева Бжежинског „Комунизам је готов, на реду је православље“, означио је почетак тих већ сада чувених „деведесетих“. Касније је то још додатно поткријепљено изјавом шведске дипломатске ведете Карла Билта – „Православље је опасније од исламског фундаментализма и због тога представља највећу опасност за западну цивилизацију“. Да ли, можда, у овом случају можемо да констатујемо фашизам на дјелу? Али, ваљда би требало да знамо и будемо елементарно поштени и да нам свима буде јасно и ко се тим позивима прикључио са ових простора, чисто да се више не врши замјена теза.

И данас присуствујемо координисаном спровођењу одавно планираних активности једног великог, глобалног притиска на православље. Дакле, у питању је процес. Тај притисак, који се спроводи, очигледан је, како у земљама бившег Совјетског Савеза, тако и балканским земљама. Ради се о сличним, можда и идентичним сценаријима и сви имају заједнички циљ – цијепање, односно разбијање, друштава у тим земљама, по сваку цијену. Како се, у ствари, одвија процес притиска на православне вјернике у тим земљама? Рекох већ, а то и дешавања потврђују да постоје скоро идентични, ако не и исти процеси, као на примјер: стварање псеудорелигиозне организације, отимање имовине од канонске Православне цркве на било који начин и наравно, као круна на све, обавезна екстремизација и напади на вјернике који хоће да остану вјерни истинском православљу. Вјерујем да нам је свима свјежа прича из Украјине и шта се дешава са канонском Украјинском православном црквом Московског патријархата и тамошњом расколничком црквом, затим у Бугарској, покушаји у Бјелорусији итд. Да ли треба говорити шта се дешава деценијама уназад са Српском православном црквом и ударима на њу? О тзв. Босанској православној цркви, о Црногорској православној цркви, о Македонској православној цркви, о Косовској православној цркви, о успостављању Хрватске православне цркве из времена геноцидне НДХ …? Сјетимо се, такви су удари вршени и кад је језик у питању. Из српског, као једног од најстаријих језика, настајали су, а свједоци смо да и дан данас настају разноразни лингвистички непостојећи језици. Имајући у виду историјски контекст, историјско искуство народа коме припадам, за мене није никакво чудо што се чују такви гласови из нашег комшилука. Али, такође са историјског аспекта, невјероватно је понашање Црне Горе. Дакле, кад се говори о руском православљу или српском светосављу, и свему што то са собом носи по природи ствари, врло је могуће да тамо код њих, али и даље на запад, евидентно постоји изражен психо-историјски проблем који никако не умију да превазиђу.

Ђукановић

Догађаји на Цетињу, приликом устоличења митрополитита Јоаникија, показали су да је Црна Гора још увијек подијељена земља, те да смо још увијек далеко од демократије. Може ли се то превазићи у догледно вријеме?

Црна Гора јесте подијељена земља, али сам увјерен да та подијељеност и није толико дубока. Подијељеност се форсира углавном од рецидива претходне власти и дио народа се, једноставно, злоупотребљава. Истина, сви они идеолошки експерименти који су вршени над народом од стране нове власти непосредно након Другог свјетског рата, оставили су поприличан траг, а током последњих 20-ак година у Црној Гори доживљавају кулминацију, иако се ради о невјероватним идеолошким нелогичностима. Данас, на жалост, живимо последице тога. Новоцрногорски идентитет, који је тада формиран, а који народ зове и „монтенегрински“, мислим да, генерално, није превише распрострањен у народу. По мојој процјени можда неких десетак посто и чини ми се да је сконцентрисан, превасходно, у оном дијелу који је чинио и био кључни експонент претходне власти. Дакле, у таквом невјероватно нелогичном идеолошком композиту. Са тих позиција се владало уз помоћ мањинских народа, а по диктату страних центара моћи над несумњивом православном већином. Ти страни центри моћи, то није никаква тајна, посебну пажњу посвећују цијепању православног свијета. Предвођени САД-ом, заиста искрено желе да прекину везе између држава које, на одређен начин, православље уједињује. Мислим да запад, свјесно или несвјесно, али демонстрира ужасну хендикепираност, због тога што није у стању да препозна заједничке духовне вриједности које уједињују људе. То је и један од разлога због чега Запад глобализам схвата као монопол на оквир идеја, али и вјеровања помоћу којих тумачимо свијет и све оно што се у њему дешава. Али, немам баш никакву сумњу, православни свијет има довољно снаге и одољеће свим притисцима ма одакле долазили, без обзира на сву могућу домаћу помоћ. Православна двомиленијумска традиција не може се баш тако лако уништити.

Грађани који су 30. августа смијенили режим ДПС-а, с правом су огорчени, што су виновници корупције и криминала и даље на слободи. Ко би требало да сноси одговорност због тога?

Опште позната ствар је да, по Уставу, Влада води унутрашњу и спољну политику. Сходно томе, за све добро што се деси из дјелокруга извршне власти похвале иду Влади, али и обратно, за све лоше ствари, Влада је прва адреса за критику. Истина је да код већинског дијела народа, оног који је својим гласовима омогућио промјену власти, постоји велико незадовољство у многим сегментима рада Владе, па и у овом. За очекивати је да ће Влада у најскорије вријеме коначно донијети од раније најављене законске акте, попут Закона о поријеклу имовине, Закона о лустрацији и друге, који ће несумњиво имати велики значај у борби против организованог криминала, незаконитог богаћења, подмићивања и многих других незаконитих финансијских и коруптивних послова. Међутим, истини за вољу, и до сада је било законског простора да надлежни органи дјелују у том правцу, али изгледа да је недостајала политичка воља, односно, недостајала је одлука да се отпочне са увођењем реда у том сегменту. И потпуно је јасно зашто су грађани огорчени због тога. Управо такво стање и такве појаве најтемељитије изједају неко друштво.

Тужилачки савјет би ускоро требало да буде приоритет у раду Другог јесењег засиједања Скупштине Црне Горе. Да ли ће измјене Тужилачког савјета помоћи у рјешавању политичке кризе која, чини се, предуго траје?

Тужилачки савјет има јасно прецизиране надлежности прописане Уставом, али тим надлежностима свакако не припада рјешавање политичких криза у земљи. Али, ако ме питате да ли Тужилачки савјет избором Врховног државног тужиоца и избором руководстава државних тужилаштава и државних тужилаца, у оваквом актуелном политичком тренутку у Црној Гори, може да допринесе превазилажењу евидентне кризе, онда је одговор потврдан. Прије свега, мислим на допринос Савјета у избору професионалних, неутралних, политички необојених, неподмитљивих и надасве стручних кадрова. Кадрова којима је сопствена савјест веома важан животни сегмент.

Све чешће се помиње идеја о реконструкцији Владе, За сада, из ГП УРА су изричити – Влада мора остати експертска. Може ли се наћи компромисно рјешење?

Све чланице парламентарне већине су сагласне да је нужна реконструкција 42. Владе, јер је овакво стање неодрживо. Мислим да су разлози за такав став јасни свима и да их не треба посебно анализирати. Морам да нагласим да експеримент назван „експертска“ Влада, по мом скромном мишљењу, није успио. Уосталом, веома је упитно шта је то експертска Влада или ко је „експерт“ у Црној Гори, али да не улазимо у детаљније анализе. По правилу, тзв. експертска Влада формира се само онда када политичари не желе да уђу у Владу, односно када не желе да преузму одговорност за одређене одлуке, а што приликом формирања ове Владе није био случај. Чак напротив. Увјерен сам да Црна Гора коначно мора да добије јаку и стабилну Владу, која ће у свом мандату предложити нужне законе, спровести неопходне реформе и свести организовани криминал и корупцију на минимум.
Веома је важно да се дође до договора који ће задовољити све, и ДФ, и ДЦГ, и УРА-у, и СНП … јер је то једини гарант да овај Сазив и Влада, коју конституише ова већина, одради мандат који нам је повјерио народ 30-ог августа. Најгоре што се може да деси, а мислим да то нико не жели, је да преговори почну језиком уцјена. Уколико би се тако нешто десило, увјерен сам да би то био пут који води у ћорсокак. Алтернатива непостизању договора је, по мом мишљењу, да се поново обратимо народу чија ће воља бити коначна.

Фото: Скупштина Црне Горе

Да ли су досадашњи министри оправдали Ваша очекивања, али и очекивања грађана када је у питању напредак Црне Горе?

Има пуно људи који су очекивали много више. Мало је простора за анализу „постигнутог“. Кратко речено … уз одређене мање изузетке, одговор је – не. Али полажем наде у реконструисану Владу. Надам се да се више никад неће поновити протјеривање било ког министра уз помоћ претходне власти. Такође, надам се да ће се потписати Темељни уговор са Црквом и да ће је заштити од сваке врсте насртаја на Њу. Надам се да се никад више неће поновити покушај укидања, Уставом загарантоване, слободе говора као што је то случај са тзв. резолуцијом о Сребреници. Надам се да се никад више неће поновити протјеривање било ког амбасадора, а камоли државе Србије. Надам се да ће се усвојити од раније најављени закони о поријеклу имовине, лустрацији … Надам се да се лажна држава Косово неће опет признавати по трећи или четврти пут. Надам се да се неће опет „пооштравати“ санкције Русији, него да ће се тражити модуси за успостављање и нормализовање односа са том супердржавом која има пресудан планетарни значај итд итд.

 Да ли Влада мора више радити на побољшању сарадње и односа са Републиком Србијом?

Односи Црне Горе и Србије ни из близу нијесу онакви какви би требало да буду. Имам утисак да Влада, али ни само Министарство иностраних послова не схватају суштину тих односа. Али, ако ипак то схватају па не предузимају ништа, онда је проблем много већи него што изгледа. Познато је да је у протекле двије ипо деценије власт у Црној Гори водила ову земљу путем којим никад прије у својој историји није ишла. Та Црна Гора се одрицала од себе саме. Бјежала је од своје суштине. Као и сви који су дали свој глас и ја сам очекивао да је томе дошао крај. Очекивао сам да ће се градити пријатељски односи са свима, а у региону најприје са најзначајнијим, економски најснажнијим, најперспективнијим и нама најближим. Природно, мислим на Србију. Међутим, после низ најблаже речено, по мом мишљењу несувислих изјава министра иностраних послова, изречених и у Скупштини, а које су се тицале начина и правца вођења спољне политике, једноставно, то више није било могуће. И не само кад је у питању Србија, а посебно питање Косова и Метохије, што је за најмање сваког трећег грађанина Црне Горе најзначајније политичко, идентитетско, вјерско, па и егзистенцијално питање. Наравно, ту су и многе друге спољнополитичке „бравуре“ ове Владе и ресорног министарства уперене, у првом реду, према Русији и Бјелорусији. Имајући све ово у виду, на тај начин су, хтјели или не, вољно или невољно, на спољнополитичком плану ускочили у воз опште антиправославне кампање. Да ли ће предстојећа реконструкција Владе носити и капацитет могућег подизања међудржавних односи са Републиком Србијом, а на опште задовољство и просперитет свих грађана – остаје да се види. Надам се да хоће.

Прочитајте ЈОШ:

Преговори о реконструкцији Владе: Кривокапић у суботу са представницма Демократа, УРА и ЦИВИС

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

40 thoughts on “Булајић: Црна Гора коначно мора да добије јаку и стабилну Владу; надам се да се лажна држава Косово* неће опет признавати

    1. Strahinja, kud ćeš stabilniju od ove koju podržava narod, a i vi iz nužde, silom ili milom 😉 … Ovu vladu podržava i EU i Velika Britanija koja je „privođenjem“ premijera Krivokapića u London to i potvrdila…

      3
      6
  1. Очигледно је да нико од коментатора није детаљно прочитао интервју. Молим Вас, прочитајте, па ћете видјети шта је главна интенција интервјуа. Прича о изборима и реконструкцији у овом интервјуу није примарна, од секундарног је значаја. Овдје су апострофиране глобалне спољнополитичке теме, колико се мени чини.
    Ово је веома важан интервју.

    9
    2
    1. Dragane, ma, da, kako da ne, gospodin Bulajić je fokusiran na „spoljnopolitičke“ globalne teme (spoljnopolitičke, valjda nema unutrašnjih globalnih 😉 )… On će promijeniti geostratešku politiku i planove velikih sila…
      Dragane, stare ti tvoje, ne zezaj…

      3
      7
      1. A smeta ti nešto taj poklič ,, Dogodine u Prizrenu „? Je li amebo ljudska? E pa, evo ti još malo, da bolje skvičiš.

        Dogodine u Prizrenu!
        Kosovo je srce Srbije i duša Crne Gore!

        8
        1
        1. Detektor, malo čovekoliko blatobrčkalo, ja govorim artikulisano, a neartikulisani su oni primitivci koji skviče – Dogodine u Prizrenu…
          Nemam ništa protiv toga da Prizren bude ponovo srpska prestonica, ali to DOGODINE nikako da dođe, a krenulo je još davne 1988. godine sa Gazimestana…

    1. I to što kažeš. Sram ih bilo što su se drznuli da vode računa o pravima i svoga srpskog naroda. To im je veliki minus u očima vas – takozvanih građanista, a u stvari nacionalista svih boja osim srpskih, naravno.

      12
      8
    1. Човјек говори да ЦГ коначно мора да добије стабилну Владу. Шта је проблем Депесовци?

      14
      6
      1. Nijesu to samo depesovci. To su i uraši, kravataši i razni NVO zaludnjaci. Svima su im trn u oku izvorno srpstvo i tradicionalna Crna Gora, vrijednosti za koje se zalaže i koje baštini DF. Na DF reaguju kao demon na krst. Takozvani građanisti ????

        10
        6
        1. Ti i takvi kao ti više štete nanosite interesu Srba nego sve NVO, URA, DPS i ostala Bar da zajedno. Svaki Srbin koji ne misli da treba glavom kroz zid vama je građanista. Osvijestite se dok još možete. Inače, tek da ti bude jasno, učesnik sam svih ratova 90-tih. U nekima i dobrovoljno. I sad mi neki tastatura Srbin spočitava građanizam!

          3
          6
          1. Usta moja hvalite me… Kad god ostanete na ledini i bez argumenata, potežete pitanje svojih navodnih zasluga. Ne daj Bože da odbrana srpskog naroda leži na takvima. Čaj od nane je vaša najbolja definicija.

            6
            3
  2. Тако је, поштовани Страњиха!
    Срећан Вам ресор иностраних послова, да напокон уредите братске односе са Србијом и Русијом, које је застиђе од Ђорђа нејаког довео до дна, и да проберете амбасадоре који нас неће брукати по свјету.

    20
    5
  3. To to, dizite vi frku oko Kosova, pomazite DPSu ka i vazda sto ste pomagali. Ne ubadajte prst u oko NATOu jer je to ona organizacija kojoj se kako Wikiliks objavi nudio Mandic samo da ga podrze. Da ne radite za DPS nebiste talasali vec bi rekli ok zadrzavamo kurs i onda kad se ociste biracki spiskovi, kad razmontirate hobotnicu kad se odrzi popis e onda fino izbori i sa vecinom stabilnom bez ucjenjivanja URAe raspisete referendum i priznjanu Kosova i o NATOu i jeziku i ljepota Bozija. Ne, vi morate da kao fora srbujete i tako dajete materijala DPSu da pokaze zapadu da su oni za njih bolja opcija.

    23
    16
        1. Мислиш да треба само да ћутимо, бујица нека нас носи?
          Пуна подршка Страхиња!

          10
          8
      1. Ništa, ali zna to Rade odlično. Nego mu ne odgovara da se narod probudi kada pročita stavove gospodina Bulajića i pomisli – ovaj DF je sve u pravu.
        To je takozvani umjereni Srbin, koji sve normalne i logične stavove koji u prvi plan ističu probleme sa kojima se suočava srpski narod, naziva srbovanjem. Osoba bez mirisa i ukusa, što bi se reklo. Čaj od nane. Mir je a ne Srbin njegova nacija.

        10
        7
      2. Stijane, nijesam Radetov odvjetnik, ali on nije rekao da Strahinja ne govori istinu, nego je samo iznio svoj stav da takve izjave u ovom trenutku mogu samo da idu u prilog bivšoj izvršnoj vlasti…

        6
        8
        1. Možda nijesi Radetov, ali jesi đavolji.
          Srećom, stvari se ne odvijaju po vašim željama. Vjera u pravdu i živog Isusa Hrista je toliko jaka u našem narodu, da jednostavno nemate šansi, koliko god se trudili i bili lukavi. Kao ti na primjer, lažni Srbine i hrišćanine.

          8
          5
          1. Amfiteatru, dobro je kad sam ja đavolji advokat, a ti i tvoji favoriti sa sve partizanskim spomenicima ste velji hrišćani… Da, da…

            4
            6
          1. Od frontovaca su samo gori njihovi botovi, tipa Amfiteatra, Stijana, Jova, Nikšića…
            Koliko god zvučalo pretenciozno, ja sam jedan od rijetkih čitalaca na ovom portalu koji je na ispravnom srpskom/hrišćanskom putu… Tu su i Rade, Kovid 19, i još nekolicina…
            Siguran sam da ima još normalnih čitalaca, ali su oni malčice pametnije pa se ne uključuju u zaludnju raspravu sa pomenutim botovima i budaletinama…

            5
            7
          2. Suviše si plitak lažni Srbine i hrišćanine. Trudiš se ti, lukavstvo ti se ne može negirati, ali su ti dometi krajnje ograničeni, s’ obzirom da lukavstvo nije isto što i pamet. Vjerovatno genetika i nasledne osobine uslovljavaju inferioran oblik inteligencije, što dalje povlači za sobom i izražajne manifestacije bez sadržine i smisla. Ništa, nada, nula…

            A tek primjerci na koje se pozivaš u svoj svojoj inferiornosti i nesigurnosti. Upišaću se… ????

            6
            2
      1. Evo, valjam se od smijeha i držim se za stomak koliko si duhovit. A tek što si vrcavo inteligentan… Nije tvoja pamet za dvije noge, viđu ja!

        2
        1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net