ИН4С

ИН4С портал

Булајић: Вријеме је да предсједници странака уђу у Владу

1 min read
Оно што је, како је рекао, свуда у демократском свијету нормално – да странке које су побиједиле на изборима и њихови лидери – буду носиоци власти, некима у Црној Гори је, према његовим ријечима, ненормално

Страхиња Булајић; фото: РТ

Ми нијесмо одређивали УРИ хоће ли њен лидер бити потпредсједник Владе, а могли смо рећи да тамо, на њиховој коалиционој листи, има много искуснијих људи и доказаних експерата. Вријеме је да предсједници странака уђу у Владу – саопштио је потпредсједник Скупштине Црне Горе и посланик Нове српске демократије Страхиња Булајић.

Оно што је, како је рекао, свуда у демократском свијету нормално – да странке које су побиједиле на изборима и њихови лидери – буду носиоци власти, некима у Црној Гори је, према његовим ријечима, ненормално.

“Посебно што смо имали прилику да видимо судбину таквих пројеката, који су уведени појавом Позитивне Црне Горе, да се већина и страначки прваци у Никшићу проглашавају непожељним, што је за резултат донијело да град буде предат Демократској партији социјалиста, иако то није била воља грађана ове наше општине. Да ништа није случајно, показало се кад су касније предсједник те странке и најуже руководство завршили у наручју ДПС-а”, навео је Булајић.

Састав Владе Црне Горе мора, категоричан је, одражавати вољу гласача јер је све друго непоштовање изборне воље грађана, а у њиховом случају такав приступ је довео до тешке политичке кризе.

“Само влада, којој снагу и легитимитет дају учесници и побједници на изборима, може да изведе земљу из тешке кризе у коју је држава запала због експеримента непознатог у озбиљним демократијама. Вријеме је да одговорност за управљање државом преузму предсједници странака и други најодговорнији људи из политичких организација. Они су добили подршку грађана, па је логично да они доносе одлуке и у извршној власти, за које ће полагати рачуне пред гласачима. Они, а не експерти, који нису ни излазили на изборе. Не видимо, на примјер, да неки власници медија имају прилику, али и дрскости да одлучују у својим државама о саставу владе, као што то у Црној Гори раде власници Вијести”, оцијенио је Булајић.

Зато, додаје, никога не треба да чуди што нека од главних очекивања гласача побједничке коалиције нису испуњена.

“Прије свих, демонтирање криминалне хоботнице, за шта је била неопходна снажна влада, спремна да се обрачуна са мафијом на начин на који је тражила већинска Црна Гора. Демократски фронт, а посебно Нова српска демократија траже за себе само она права која не ускраћују другима. Ми нијесмо одређивали Ури хоће ли њен лидер бити потпредсједник Владе, а могли смо рећи да тамо, на њиховој коалиционој листи, има много искуснијих људи и доказаних експерата. Нисмо ни Демократама сугерисали да ли ће предсједник Скупштине бити њихов страначки лидер или неко друг”, рекао је Булајић.

Сматрали су да је за њихову политику и с обзиром на подршку коју су добили од грађана природно да предсједници преузму кључну одговорност, јер њихове странке желе да поново наступају на неким наредним изборима.

“Уосталом, и сам сам изабран на функцију потпредсједника Скупштине Црне Горе као високи страначки функционер – потпредсједник. Важно је да одмах рашчистимо ове темељне демократске вриједности, како сјутра неко не би предложио некадашње “никшићке” принципе, каквих нема нигдје у свијету, а којима је покушано да се ДФ-у одређује ко може, а ко не да буде градоначелник”, истакао је Булајић.

Ипак, за разлику од понашања неких истакнутих, тадашњих и садашњих актера ДФ-а, како је навео, баштини друге вриједности, па их је укључио у власт у Никшићу и Херцег Новом, иако нису били неопходни за парламентарну већину.

“Данас, годину након формирања такозване експертске владе којом су искључене скоро све политичке партије из извршне власти имамо блокаду готово свих државних институција. Не само да не функционише Влада, а ни Скупштина, већ ни Државна изборна комисија, Тужилачки савјет и друге важне институције, док су Уставни суд и Судски савјет на граници функционисања. Тај исход и није било тешко претпоставити, с обзиром да нису испоштовани основни демократски стандарди”, истиче Булајић.

Као предсједник Одбора за изборну реформу, Булајић је казао да ће ускоро заказати сједницу тога тијела, јер су, како је нагласио, дужни да припреме услове за нове изборе, у сусрет расплету ове тешке политичке кризе у којој се налази Црна Гора.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

Прочитајте још:

Вучић: Упркос свим притисцима, Србија никада неће окренути леђа пријатељима

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

27 thoughts on “Булајић: Вријеме је да предсједници странака уђу у Владу

  1. A sto moraju predsjednici stranaka?Ima ih deset .Neki nemaju ni dana radnog staza a hoce da budu ministri .Zasto ti ne bi bio ministar ? Imas iskustva strucan si u svom poslu , dobar covjek …

    8
    3
    1. Zato što, neobrazovani pametnjakoviću, svuda u civilizovanom i politički razvijenom svijetu ministri su političke ličnosti koje svojom političkim autoritetom proistjeklim iz parlamentarnih izbora garantuju sprovođenje politike za koju su birači većinski glasali. Vodeće ličnosti stranaka parlamentarne većine a pogotovo predsjednici stranaka su najjače političke ličnosti u državi i, za razliku od „eksperata“ za koje niko živ nije glasao i koji nikom ništa nijesu obećali te zato mogu kao ptičica odletjeti tamo otkud su i došli, predsjednici pobjedničkih stranaka biračima odgovaraju za ispunjavanje ili neispunjavanje predizbornih obećanja i zato upravo oni moraju biti članovi vlade – da bi obezbjedili sprovođenje onog za šta je narod većinski dao povjerenje. Apsolutno svuda u svijetu je to tako i niko normalan ne pravi sumanute eksperimente i avanture sa „ekspertima“ jer se zna da je to unaprijed osuđeno na propast.

      8
      2
  2. Rekose onomad da im nije stalo do fotelja!?Stranci koji stoje iza ove vlade nece na ovvaj potez dobronamerno gledati.Nastavi li se ovako,slede izbori.Pitanje je ako se to desi koliko ce opet narod biti motivisan.

    15
    7
  3. Nema se, ovom Bulajićevom saopštenju, šta dodati, jedino da je bio blag prema uri, razumljivo ako slijedi dogovor.
    Ipak, nekada nije loše stvari izvesti na čištac!
    Sve izlazi na vidjelo, biće da je ura stvarno trebala odigrati ulogu trojanskog konja u vladajućoj koaliciji, a ako se bude išlo na izbore od trojanskog konja će ostati samo usamljena konjina, koja se preračunala I precjenila svoju snagu!
    Zaista mislim da uri nije mjesto u vladi, ne zbog njihove ideologije, već pokvarenosti!
    Kriju se iza principa, od kojih nijedan nije suštinski važan za Crnu Goru, kao npr. priznavanje ili povlačenje priznanja, šta im to znači? Naime, ako bi Crna povukla priznanje uvrijedila bi nekoliko procenata Albanaca u zemlji, koji za razliku od prošlih vremena, ne utiču na izbore i vlast, sa druge strane ura nema problem sa tim da je, sigurno, preko 50% stanovništva protiv tog istog priznanja i oni dobrano utiču na izbore ali i na vlast, ista stvar je i sa nato-m, samo su procenti još izraženiji.

    19
    8
  4. Зар није брука да Мандић и Медојевић постану министри послије 30 година неуспјеха?! И на краку моле Абазовића да се сложи да би они били министри!

    Па има ли веће бруке?!? :о)

    16
    15
    1. … Petrusin, … ova izjava Bulaica je jos jedan kamen (kamencina) na kredibilitet DF, … suvise lici na ono kada cigo hvali svoga konja, … moraju (DF) postovati osnovne rezone u javnom obracanju, ne obracaju se teletabisima, … naravno da moraju podzavati svoje kandidate, lidere ali ovo bas lici na poltronizam, … aj’ zdravo, …

      5
      4
  5. Потпуна подршка.Владу у оквиру свом састављају политичке партије,и као што имамо прилику да видимо у Њемачкој,2 највеће странке формулишу политику владе,а 3 која је тад на ваги слиједи њихову политику,а никако не одређује,наређује и условљава.
    Једино на мјестима за које странке немају адекватну алтернативу,постављају се стручњаци -али прави ,а не квази експерти, као нпр. у Министарству иностраних послова и сли.

    15
    5
    1. Konzervativno lupetanje DF-a iz XIX vijeka kome treba normalnom!? Imaju drugare komite, pa neka se da njima igraju, a narod neka ostave na miru. Eto im mjesne zajednice, nisu za bolje pozicije.

      6
      3
  6. Ada normalno. Ako gospodi iz Ure ne odgovara, onda na izbore. Ne mogu 3 poslanika Ure preuzeti svu vlast u državi i tretirati ostatak od 38 poslanika vladajuće većine i narod koji ih je glasao kao da ne postoje. Ukoliko ne prihvate dogovor na razumnim osnovama, gospoda iz Ure iza kojih stoji koncern Vijesti biće glavni krivac za pad Vlade i sve što se nakon toga desi. U tom slučaju na nove izbore, na kojima će taj projekat druge familije završiti daleko ispod cenzusa i na marginama političke scene Crne Gore.

    30
    7
      1. Istina boli a zbog nje bi mnogi mogli na dugogodišnju robiju. Lakše je reći Medo je budala… Ovi što napadaju Medojevića si uglavnom DPS uhljebi koji su se zarad nočuvanja stečenih privilegija preorjentisali preko noći improsipaju Evopeizam i demokratiju pomportala. Debela su manjina ali su mnogo bučni a koliko ih je pokazalo se na Cetinju…

        9
        3
        1. Ranko @ Koja je razlika izmedju Meda i Mila ? Zar nijesu zajedno donijeli Ustav i ostavili Srbe bez jezika i konstitutivnosti .

          9
          5
          1. Razlika je što nas je jedan doveo u situaciju da nemamo za osnovne ljudske potrebe i život dostojan čovjeka današnjice , da nam je normalan život misaona imenica a ovaj drugi to nije uradio… Ako je to sitnica onda između njih nema razlike…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *