ИН4С

ИН4С портал

Булатовић: Миловом брату од ујака плата 7.000 евра – Максимовић: порез плаћам у Србији

1 min read

илустрација

euri

Замјеник директора Контроле летења Србије и Црне Горе (СМАТСА) Лазо Максимовић, с просјечном мјесечном зарадом од чак 7.000 евра далеко је најплаћенији државни функционер Црне Горе.

Према наводима једног од читалаца портал ИН4С Јагоша Булатовића, Максимовић је у претходних 12 година по основу плата и годишњих премија инкасирао готово милион евра.

Име Максимовића, иначе брата од ујака премијера Мила Ђукановића, у јавности је посебно постало познато када се 2013. године успротивио препоруци Владе Србије да Контрола летења не исплаћује 13. плату.

О 13. плати у Агенцији за контролу летења Србије и Црне Горе не одлучује ни вицепремијер Србије, ни премијер Црне Горе, већ надлежни органи те институције”, казао је тада Максимовић, представник Црне Горе и замјеник директора у Сматси.

kontrolaletaukradji3_thumb

Према наводима Булатовића, Максимовић, супротно закону, функцију није пријавио Комисији за спрјечавање сукоба интереса  што се може утврдити у бази јавних функционера: http://www.konfliktinteresa.me/funkcioneri/vl_funkcioneri.htm.

Максимовић Комисији није поднио ни извјештај о имовини и приходима, што се може утврдити увидом у регистар: http://www.konfliktinteresa.me/new/index.php?option=com_content&view=article&id=160&Itemid=121&lang=me.

С обзиром на, како указује Булатовић, очито кршење закона и чињење кривичног дјела, Комисија за спрјечавање сукоба интереса има обавезу да покрене поступак за утврђивање повреде закона и након тога наложи смјењивање Максимовића са функције замјеника директора Контроле летења, те да му изрекне новчану казну и забрану именовања на било коју јавну функцију у наредне четири године.

Контрола летења је у власништву Владе Србије са 92 одсто власништва и Владе Црне Горе са 8 одсто.

По основу власништва од осам одсто, Влада Црне Горе, по кључу, именује замјеника директора, а на ком мјесту је од оснивања Максимовић.

Иначе, додаје Булатовић, пребогати Максимовић обе кћерке школује на најскупљем италијанском факултету “Боццони” у Милану, гдје је годишња школарина 15.000 евра.

Како је навео, све ове године Максимовић прави и кривично дјело утаје пореза, јер Пореској управи Црне Горе није пријављивао приходе.

С друге стране, указује Булатовић, члан Надзорнога одбора из Црне Горе је Зоран Радоњић, секретар Министарства саобраћаја, а предсједница Скупштине Контрола лета је Мирел Радић Љубисављевић која је директорица Директората за саобраћај. Они су своје приходе пријавили, док Максимовић то није урадио.

SMATSA-9

Из Контроле летења Србије и Црне Горе  порталу ИН4С је саопштено да се Максимовић, на предлог Владе Црне Горе, од 01.03.2004.године налази на мјесту замјеника директора.

“Ниједног тренутка од тада Максимовић није био у обавези да поступа у складу са Законом о спрјечавању сукоба интереса, јер се не ради о јавном функционеру у смислу члана 3. поменутог закона. На то је указано од стране Комисије за спрјечавање сукоба интереса. Наиме, СМАТСА је међудржавно привредно друштво у којем држава Црна Гора посједује мање од 25% капитала, колико износи минимум за поступање по поменутом закону. Такође, више је него очигледно да се ниједна од ставки из чл. 3.,који дефинише јавног функционера не може примијенити на положај било ког запошљеног у СМАТС, по предлогу Владе Црне Горе”, наводи се у саопштењу.

Додаје се да чланови Надзорног одбора и Скупштине СМАТСА јесу јавни функционери у смислу Закона о спрјечавању сукоба интереса, зато што су имјеновани од странеВладе Црне Горе на своје јавне функције у министарствима, те по том основу они пријављују све своје приходе, па и оне стечене у СМАТСА.

У саопштењу се додаје да Максимовић не плаћа порез на доходак у ЦрнојГори зато што га плаћа у Републици Србији, гдје има пребивалиште и гдје остварује доходак.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Булатовић: Миловом брату од ујака плата 7.000 евра – Максимовић: порез плаћам у Србији

  1. Агенција за контролу летења Србије и Црне Горе, међудржавно привредно друштво у власништву Србије са 92% и Црне Горе 8%.
    Шта ће бити са овом Агенцијом ако Црна Гора приступи НАТО, а хрватски борбени авиони преузму контролу ваздушног простора ?

  2. Cvetković je rekao da je posao na izgradnji objekta obavio domaći konzorcijum od 38 preduzeća, sa oko 3.000 radnika. Premijer je naglasio i da je otvaranje te zgrade dokaz da Srbija ima snagu da radi na najvećim infrastrukturnim projektima.

    Predsednik Vlade Srbije je rekao da će Agencija biti jedna od najznačajnijih institucija te vrste u Evropi.

    Ministar saobraćaja, pomorstva i teklekomunikacija Crne Gore Andrija Lompar izrazio je uverenje da će Agencija postati vodeća kontrola letenja u regionu, u bezbednosnom i tehnološkom smislu.

    Lompar je podsetio da Agencija pokriva važdušni prostor Srbije i Crne Gore i 55 odsto vazdušnog prostora Bosne i Hercegovine, izrazivši očekivanje da će biti proširen delokrug rada te institucije.

    Predsednik Upravnog odbora Agencije Nikola Stankov je rekao da će u novu zgradu u narednih šest meseci biti instalirana oprema i podsetio da je novi „Centar oblasne kontrole letenja“ otvoren u okviru projekta modernizacije aviosabraćaja Srbije.

    Nova zgrada prostrire se na 9.500 kvadratnim metara i omogućiće da istovremeno radi 50 kontrolora i isprati 250 aviona na sat, odnosno 4.000 letova dnevno, rekli su ranije u Agenciji.

    Kolio prima Lompar ?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy