ИН4С

ИН4С портал

Булатовић: Одлазак Ђукановића празник демократије; Сређивање бирачких спискова приоритет

1 min read

Фото: Митрополија

,,Други круг предсједничких избора у Црној Гори је показао зрелост црногорског електората. Може се рећи да је бирачко тијело препознало позитивне трендове у политичком животу и да више нема мјеста за такозвани „клијентелизам“ бирача, односно могућност куповине гласова као главног оруђа за остваривање изборне побједе. Дакле, наведена зрелост грађана Црне Горе огледа се у томе што од политичара траже суштинске промјене, а не краткорочна и једнократна задовољења, што смо могли да гледамо у претходних више од тридесет година, откад се вишестраначки изборни процеси одржавају у Црној Гори“- рекао је за портал ИН4С правник Иван Булатовић коментаришући коначни епилог другог круга предсједничких избора у Црној Гори.

Он је додао да више не постоји могућност да се опсјенарством заснованим на вјечитом трагању за непријатељима који желе да нам „украду свијетлу будућност“ придобију бирачи. Од политичких субјеката ће се од сада тражити да покажу конкретне резултате ако желе да остваре изборну побједу.

,,У том смислу, ово можемо назвати суштинским почетком имплементације демократских принципа у нашем друштву“- каже он.

Булатовић за ИН4С додаје: ,,При том од утицаја на изборни резултат нијесу били ни недопустиво дуго несређени бирачки спискови, у којима има преминулих особа, грађана који су уписани на више бирачких мјеста, оних који већ деценијама уназад живе у иностранству, без стварног додира са друштвеном стварношћу Црне Горе, али и оних који дуги временски период живе у Црној Гори а немају могућности да остваре бирачко право због апсурдних законских одредби које регулишу стицање црногорског држављанства. Свједоци смо били да су се и пред ове изборе догађали случајеви куповине личних карата и довођење (чијим новцем!?) држављана Црне Горе из дијаспоре, као би се преокренуо изборни резултат. Ипак, све ово није омело неизбјежан крај једне превазиђене политике“.

,,Сада када је отишао у прошлост креатор таквог амбијента, сређивање борачких спискова треба да буде приоритет, као би они одражавали друштвену слику и били инструмент да народно представништво то заиста и буде“- каже он.

Коментаришући то што Мило Ђукановић није предсједник Црне Горе, наком тридесет година власти, Булатовић каже: ,,Црна Гора је напокон добила предсједника који је изабран од стране грађана на изборима. Подсјетићемо да је Ђукановић на власт дошао преко уличних протеста 1989. године и да је од тада лично контролисао све политичке процесе у држави. Напомињемо и то да је било неважно да ли је покривао функцију предсједника државе или предсједника владе, јер је у оба случаја власт била концентрисана у његовим рукама, што су одлике апсолутистичке владавине, која је, уз коришћење репресивог апарата, најчешће личила на диктатуре из времена тоталитаризма“.

Булатовић додаје: ,,Свој опстанак на власти сада већ бивши предсједник је обезбјеђивао константним фабриковањем вјештачких подјела и тензија у друштву, повишеном реториком и „ловом на издајнике“, што је, умјесто конструктивне друштвене различитости мишљења, створило амбијент дубоке располућености грађана и водило потпуном одсуству друтшвеног консензуса, који је предуслов да неко друштво уопште постоји. Сада је тај политички дискурс дефинитивно постао прошлост“.

Како каже, може се слободно рећи да је одлазак досадашњег предсједника Црне Горе празник демократије. Ово првенствено због тога што је установљен принцип смјењивости власти. И поред тога што је 30. августа 2020. године по први пут у историји Црне Горе једна партија смијењена на изборима, докле год су полуге власти биле у рукама човјека који је пресонификовао ту партију, није се могло говорити о томе да је процес смјењивања наведене партије довршен.

,,Надамо се да више ниједна власт неће моћи да се понаша неодговорно према грађанима, онако како је то чинила Ђукановићева партија, јер ће сада сваки политички субјекат бити свјестан да ће бити кажњен изборним поразом од стране грађана. У демократији је добро када власт има „страх“ пред грађанима, јер ће тако имати и одговорност, која ће ју штитити од „кварења“ (по оној познатој сентенци да свака власт квари, а апсолутна власт квари апсолутно)“- рекао је Булатовић.

Такође, очекујемо да је ово крај промјене принципа личне власти и да ће убудуће институције бити те које ће имати приоритет над појединцима.

На питање, да ли мисли да демократија у Црну Гору улази свечано на ,,велика врата“ одговара: ,,Ово јесте, као што рекосмо, празник демократије. Међутим, не можемо рећи да је процес демократизације нашег друштва довршен. Већ смо поменули питање довођења у ред бирачких спискова, а додали бисмо и друге факторе од којих зависи оцјена демократске културе једног друштва, који нама још увијек недостају’‘.

Он додаје да су читав правни систем и државни апарат били прилагођени владавини једне партије, која није предвиђала да ће икада бити смијењена. Ово је породило проблеме у функционисању државе којих смо били свједоци након демократских промјена из 2020. године, када је опструкцијом од стране представника бивше власти дошло до готово потпуне блокаде државног система, а тиме и процеса развоја Црне Горе. Такође, о пуној имплементацији демократије не можемо говорити без доношења закона о лустрацији оних лица која су себе искомпромитовала злоупотребом положаја и овлашћења за служење једној партији. Уз то, морају се обезбиједити права за све оне политичке, националне и друге друштвене групације које су биле обесправљене и дискриминисане за претходних више од тридесет година. Додали бисмо да је без процесуирања свих оних који су били одговорни за кршење закона у вријеме владавине ДПС-а и његових сателита немогуће говорити о примјени демократских принципа на дјелу.

,,Ово су неопходни предуслови да бисмо могли говорити о томе да се црногорско друштво претворило у демократско и гарант да је злоупотреби власти коју смо гледали претходних година дефинитивно дошао крај“- закључује за потрал ИН4С Иван Булатовић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Булатовић: Одлазак Ђукановића празник демократије; Сређивање бирачких спискова приоритет

  1. Previse price, sredite spiskove. Za
    600.000 gradjana za 15 dana sve se moze urediti, kao versko i nacionalno pitanje.
    IN4S.net, Napred nije gotovo.

  2. Dritan ide na to da preuzme dijaspru od Mila, zato ne dá da se tu nešto rešava. Pritisnite to dobro. Vidjećete kako će da nagrnu za parlamentarne izbore…

  3. Само стање у бирачким списковима је пар екселанс кривично дело велеиздаје сем ако није случајно такво а онда мора бит велеиздаје к.дело ал из нехата … Дакле зашто је такво стање у б.списковима , да ли је такво СТАЊЕ НАМЕРНО ЧУВАНО ПОДСТИЦАНО ОРГАНИЗОВАНО А све у сврху најтежиХ дела против СУВЕРЕНИТЕТА ГЛАСАЧА НАРОДА И ДРЖАВЕ … дали неко чини ова најтежа кривична дела против воље народа гласача који га постављају за управника ЗАЈЕДНИЧКИХ ВРЕДНОСТИ ПРЕДАКА ПОТОМАКА И ТРЕНУТНИХ СТАНОВНИКА ЦРНЕ ГОРЕ С МОТИВОМ ДА задовољи страсти нагоне комплексе фобије страхове ДАКЛЕ ИЗ НАЈНИЖИХ МОТИВА ЧИНЕ НАЈГОРА ДЕЛА ВЕЛЕИЗДАЈЕ … а све ово БИ ДОБИЛО ПРАВНИ одговор само ако би се бирачки списак средио и одговор дао на најосновнија питања из КРИМИНАЛИСТИКЕ … како третирате ситног џепароша третирајте и највише носиоце функција јер гласачи су власници а не функционери … ЗАКОНИ И УСТАВИ ЈАСНИ …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy