ИН4С

ИН4С портал

Булатовић: Станковић да саопшти шта је конкретно урађено у случају Маровић

1 min read

Скупштински Одбор за актикорупцију сјутра се изјашњава о иницијативи МАНС-а да се организује консултативно саслушање министра правде, Врховног државног тужиоца и предсједника Врховног суда, у вези са увођењем новог кривичног дјела незаконитог богаћења јавних функционера.

Predrag-Bulatovic1

Предлог је покренут на основу информација које се у посљедње вријеме објављују у вези са имовином потпредсједника Демократске народне партије Светозара Маровића, а предсједник одбора за антикорупцију Предраг Булатовић сматра да би тужилаштво што прије требало да јавности представи резултате истраге, преноси Радио Антена М.

„Врховни државни тужилац, због специфичности лилности о којој се ради, након тврдње да све то није пријављено Комисији за спрјечавање сукоба интереса, има велику одговорност да у реалном времену , на квалитетан начин заврши тај посао“, казао је Булатовић.

Он је додао да ће Одбор у разумном временском интервалу затражити долазак ВДТ-а на сједницу који ће обавијестити одбор о томе шта је урађено до сада конкретно.

Извршна директрица МАНС-а, Вања Ћаловић, сматра да објављени случај везан за тајни рачун супруге Светозара Маровића, представља најбољи примјер на коме се могу сагледати, како је навела, потенцијални ефекти криминализације незаконитог богаћења јавних функционера.

“Према подацима којима располаже Међународни конзорцијум истраживачких новинара, Маровићева супруга, Ђорђина, је у 2006. и 2007. години имала 3,8 милиона УСД на рачуну у Швајцарској. Тај тајни рачун се не помиње ни у једном званичном извјештају јавног функционера Маровића о приходима и имовини његове породице”, саопштила је Ћаловић.

Она је казала да тужилаштво сада треба да утврди на који начин је стечен новац који се, како је навела, никако не може објаснити званичним приходима и имовином породице Маровић, односно да прикупи доказе о евентуалним кривичним дјелима из којих је новац стечен.

Ћаловић је подсјетила да је правни заступник Маровића јавно саопштио да се новац више не налази на рачуну у истој банци.

“То значи да тужилаштво треба не само да испита одакле је новац стигао на рачун, већ и гдје се сада налази, односно да прикупи и анализира новчане трансакције са тајног рачуна и евентуално других рачуна, како би незаконито стечена имовина била одузета”, поручила је она.

Подсјетимо, медији су недавно објавили да је Ђорђина Маровић, супруга Светозара Маровића имала у швајцарском огранку банке ХСБЦ отворен рачун на своје име са 3,8 америчких милиона долара у периоду од 2006. до 2007. године, што је објавио сајт OCCRP-a.

Маровић није пријавио овај новац у свом имовинском картону, иако је у то вријеме био предсједник државне заједнице Србија и Црна Гора.

На сајту су појединачно наведене нектретнине које посједује породица Маровић, Светозар, Ђорђина, син Милош и ћерка Милена. Адвокатска канцеларија Јустиција, правни заступник Ђорђине и Светозара Маровића саопштила је да ниједан члан породице Маровић нема рачун у швајцарској ХСБЦ банци.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy