ИН4С

ИН4С портал

Бурни живот Хантера Бајдена: Био са женом покојног брата, политичке афере, амнестија

1 min read

Џозеф и Хантер Бајден

Скандали Хантера Бајдена: Хронологија контроверзи

Хантер Бајден, син америчког предсједника Џозефа Бајдена, више пута је доспјевао у жижу јавности због низа личних, правних и пословних контроверзи. Његов живот обиљежен је трагедијама, зависностима и политичким нападима, али и питањима о могућем сукобу интереса.

Лични скандали

Један од најконтроверзнијих догађаја био је Хантерова романтична веза са Хали Бајден, удовицом његовог покојног брата Боа, која је започела 2016. године. Веза је наишла на осуду у јавности и изазвала напетости у породици. Истовремено, његов бурни приватни живот укључивао је развод са супругом Кетлин Бјуле, оптужбе за неверство, раскошне трошкове на дрогу, алкохол и проститутке, као и дугогодишњу борбу са зависностима од дрога и алкохола​

Године 2018, Хантер је добио дијете са Лунден Робертс, бившом егзотичном плесачицом, што је довело до парничног поступка око очинства и алиментације. Такође је у том периоду нелегално купио пиштољ, лагајући о својој зависности приликом попуњавања федералног формулара​

„Контроверзни“ Хантер Бајден; фото: thesun.co.uk

„Фамозни рачунар“

Највећа медијска афера везана за Хантера била је откривање података са лаптопа који је наводно оставио у сервису у Делаверу 2019. године. На лаптопу су се, према извјештајима, налазили компромитујући мејлови, фотографије и докази о његовим пословима у Украјини и Кини, што је покренуло расправе о потенцијалној умијешаности његовог оца, тада кандидата за предсједника​

Док су републиканци тврдили да садржај лаптопа указује на злоупотребу политичког утицаја, многи медији и демократе назвали су аферу покушајем дезинформације уочи избора 2020. године. ФБИ је потврдио аутентичност лаптопа, али је истрага и даље у току​

 

Хантер и Украјина

 

Хантер је био члан одбора украјинске енергетске компаније „Бурисма“, што је покренуло питања о његовим квалификацијама и потенцијалном конфликту интереса, с обзиром на улогу његовог оца као потпредсједника САД. Исто тако, његове пословне активности у Кини довеле су до додатних оптужби о могућој корупцији​.

Правне последице

Хантер Бајден се суочавао са пореским и кривичним оптужбама у вези са неплаћањем пореза и незаконитом куповином оружја. Бајден више пута истакао да неће помоћи свом сину, те да га неће помиловати, али је очигледно промијенио мишљење. Последње недеље свог предсједничког мандата, Џозеф Бајден је искористио да амнестира Хантера. Он је истакао да је поносан на свог сина, који је „најбоља особа коју познаје“, те да је снагу свог карактера Хантер показао тако што се изборио са болестима зависности.

Предсједник САД  је одлуку образложио као чин очинске заштите, али и као борбу против, како је навео, „селективног и неправедног прогона“ који је његов син трпио због политичких притисака.

У саопштењу, Бајден је нагласио да је од почетка свог мандата остао по страни од одлука Министарства правде, али да је пратио како је његов син „систематски и неправедно“ изложен кривичном гоњењу. „Обични грађани се ријетко суочавају са овако драстичним посљедицама за кашњење у плаћању пореза или грешке приликом куповине оружја, посебно ако су већ платили дуг са каматама“, додао је Бајден.

Бајденова амнестија покрива све потенцијалне преступе које је Хантер Бајден могао починити у периоду од 2014. до 2024. године. То укључује све оптужбе које су покренуте, или су могле бити покренуте, од стране Специјалног тужиоца Дејвида Вејса у двије федералне судске надлежности: у Делаверу и у Калифорнији.

У документу који прати изјаву, Бајден је истакао да је поступио у складу са својим овлашћењима по Уставу САД, те је амнестију одмах прослиједио Министарству правде ради евиденције.

фото: АП

Бајденова одлука изазвала је бурне реакције у америчкој јавности. Док демократе углавном подржавају предсједников потез као хуман и нужан корак, републиканци га виде као злоупотребу власти и заштиту породичних интереса. Аналитичари сматрају да ће овај чин додатно поларизовати политичку сцену у САД и бити тема будућих избора.

„Као предсједник и као отац, донио сам ову одлуку јер сматрам да је правда у случају мог сина нарушена политиком“, закључио је Бајден у изјави, додајући да ће Американци „разумјети овај чин једног оца који брани своју породицу“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Бурни живот Хантера Бајдена: Био са женом покојног брата, политичке афере, амнестија

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *