ИН4С

ИН4С портал

Чадеж: Зелена економија – нови пословни модел за одржив бизнис

1 min read

Фото: БЕТАПХОТО/МИЛОС МИСКОВ/ЕВ)

Прелазак на циркуларну економију више није само питање чистије животне средине, тест одговорности за државе, компаније и грађане, већ и одрживости сваког бизниса и нових могућности које се на тај начин отварају привреди, изјавио је данас председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж.

Нови пословни модел подразумева да се бавимо не само тиме како да одложимо и збринемо оно што смо искористили, већ и како да сачувамо окружење у којем живимо, створимо нове производе и вредност, креирамо нове послове за компаније и људе“, рекао је Чадеж на панелу посвећеном иницијативи за увођење депозитног система за прикупљање амбалажног отпада, одржаног у оквиру Миксер фестивала 2020 „Кисеоник“.

Прелазак на зелену економију, по речима Чадежа, захтева измену регулативе и велике инвестиције за увођење савремених технологија и иновација, као и промоцију доступности европских, међународних и националних подстицаја и програма подршке, саопштила је ПКС.

Председник ПКС је да су значајне и могућности за развој предузетништва у тој области и отварање „зелених“ радних места, посебно у сектору малих и средњих предузећа.

„Пред нама је велики посао – прелазак на моделе циркуларне економије и иновативне, савремене, чисте технологије које су енергетски и ресурсно ефикасне, добре по животну околину, а корисне за привреду и друштвену заједницу“, рекао је Чадеж указујући на подршку компанијама коју у томе пружа ПКС,

Привреда је, по речима Чадежа, тога свесна, што потврђују и пројекти, попут „Еликсировог“ постројења за прераду за спаљивање индустријског и нерециклираног отпада или фабрике стаклене амблаже, које ће наше компаније кандидовати за подршку америчког ДФЦ-а.

ПКС подржава и иницијативу својих чланица и других пословних удружења (СЕПЕН, НАЛЕД, АмЦхам, Удружење пивара Србије, Савета страних инвеститора) да се традиционални, мешовити систем одлагања искоришћене амбалаже у контејнере замени депозитним системом сакупљања амбалажног отпада који се може рециклирати ради даље употребе, односно производње нове амбалаже, наводи се у саопштењу.

„Овај систем се у Европској унији показао најефикаснијим, а његовом применом унапредиће се свест грађана и одговорност, биће мање амбалажног отпада тамо где му није место, по парковима и улицама, и више сировине за рециклажу и производњу и нове амбалаже. То ће донети мање трошкове и компанијама и локалним самоуправама“, рекао је Чадеж.

Додао је да се очекује да после формирања владе буду настављени разговори о потребним изменама Закона о амбалажи и амблажном отпаду, да се убрза тај процес и што пре дође до усвајања и примене нових прописа која ће омогућити увођење и ефикасну примену депозитног система.

Извор: данас.рс

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy