ИН4С

ИН4С портал

Час за наплату: Ђукановићева милионска колекција сатова коначно под лупом АСК

1 min read

Агенција за спрјечавање корупције ускоро ће донијети одлуку о томе да ли је бивши предсједник Мило Ђукановић повриједио закон непријављивањем наводно милионски вриједне колекције сатова. Директоприца АСК- а Јелена Перовић казала је нашем радију да је доказни поступак при крају. Каже да институција на чијем је челу искључиво поштује закон и да нијесу тачне тврдње дијела НВО сектора да затварају очи пред крупним случајевима корупције. Потврда квалитета њихог рада је, каже, што су им судови преко 80 одсто одлука прихватили и покренули поступке.

У овогодишњем Извјештају о напретку, када је у питању борба против корупције, Европска комисија оцијенила је да је Црна Гора постигла ограничени напредак. „Корупција, укључујући корупцију на високом нивоу, остаје питање које изазива забринутост и преовладава у многим областима, укључујући и државне структуре“, дио је извјештаја. Како коментаришете ове оцјене и да ли ће оне бити важна смјерница за потезе АСК-а?

Агенција за спрјечавање корупције остаје кључна црногорска инстистуција за промовисање интегритета и спрјечавање корупције – то су наводи из Извјештаја о раду АСК-а. И поред тога, укупно гледано, оцјене из звјештаја су јако забрињавајуће за све институције система и за само црногорско друштво. Дезинформацијама се покушава скренути пажња са битних ствари и замагљује се суштина шта је чија надлежност и ко треба да рјешава одређена питања. Нажалост, чак и поједини представници НВО сектора су анвели одређене реченице којих у извјештау нема, и заиста је све то за бригу, а чини се да су нам послали јасне путоказе шта треба да урадимо да би наше друштво стало на чвсте ноге.

Оцијењено је да Црна Гора није у довољној мјери унаприједила свој законодавни и стратешки оквир за превенцију и борбу против корупције у складу са правним тековинама Европске уније, европским и међународним стандардима. Под истрагом је неколико истакнутих случајева корупције. Можемо ли до бољих резултата?

Морам да истакнем да Црна Гора има добар законодавни оквир и да имамо висок степен усклађености са правним тековинама ЕУ. На нама је да користимо наша правна средства и да се боримо против криминала и корупције. Борба против корупције не може почивати на борби појединца па било да је у питању институција или физичко лице. Борба против корупције захтијева системски одговор свих у држави. Агенција за спрјечавање корупције је спемна и даће свој пуни допринос том циљу.

Једна од оцјена је и да су резултати Агенције за спрјечавање корупције квантитативно побољшани али и да „треба даље обезбиједити његову независност, одговорност, непристрасност и проактивност”. Како то коментаришете?

Мислим да је написано све онако како већ јесте. Треба даље обезбиједити- што значи да то већ имамо. Агенције које се баве борбом против корупције у Црној Гори, али и у другим земљама, увијек су под великим нападима и притисцима и од стране власти и од одређених криминалних структура којима задиремо у њихове интересе. О квалитету рада и одлука АСК-.а говоре и судови – у преко 80 одсто наших одлука, судови су покренули поступке што је велики успјех.

Управни суд Црне Горе наложио је АСК-у, други пут за двије године, да одлучи по иницијативи МАНС-а против бившег предсједника Мила Ђукановића због непријављивања наводно милионски вриједне колекције сатова. Најавили сте да ће одлука бити донијета у законском року…

Након што завршимо доказни поступак који је при самом крају одлука ће бити донијета. Овај, али и остали случајеви о којима одлучује АСК нијесу ствар невладиних организација већ правног система и правног поретка који јасно и прецизно одређује ко може бити странка у поступку. Дакле, да би неко био старнка у поступку морају бити повријеђена његова права. У овом случају странке могу бити само Агенција и јавни функционер о чијим правима се одлучује и нико трећи. Правни систем овакве ствари, гдје нечија прва нијесу повријеђена, не смије да дозволи. Ово јесте пар предмета и могуће да због тога није забрињавајуће стање, али ја мислим да не треба да правимо преседане и да треба да поштујемо наше законе. Пријава МАНС-а била је врло штура, без икаквих доказа, па ће и у овом случају АСК одлучити поштујући закон и на основу законом прибављених доказа.

Како коментаришете изјаве дијела НВО сектора да „затварате“ очи пред крупним случајевима корупције, а да се процесуирају они који су се „о закон једва огријешили“?

Закон не познаје те термине и дио невладиних организација само покушава да умањи значај Агенције. Закон не препозање мање или више. Препознаје да ли има кршења или не. Да ли је већи или мањи степен кршења закона- не мјери Агенција по том основу да ли ће покренути поступак или не. Покренули смо поступак гдје год смо видјели да постоји кршење закона и без обзира на то о ком функционеру се радило. За све што се тиче великих коруптивних афера, које интересују јавност и НВО, кривичне пријаве су пред тужилаштвима и то је адреса за одговор.

Иззвор: РТЦГ
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “Час за наплату: Ђукановићева милионска колекција сатова коначно под лупом АСК

  1. Sad će Bitanga, kao i Baković da trtolja kako mu je otac dao 2000, sestre po 1000 a nešto su mu đeca od džeparca dala… Bitangi je Blavor pozajmio da pokrije minus od oko 17.000 na Duškovoj kartici ako se ko sjeća toga…?

  2. Ovo je samo još jedna populistička priča, kojoj se „raja“ naivno raduje. Miles i optužena Veki, skupa sa sekom advokaticom, još drže ogromni dio crnogorskog pravosuđa u svojim šapama. Koliko je priče bilo o Bakićevom ROLEX-u, kojeg mu je „prodao srodnik za manje od 5000 evra!!“ A bio je (i još je uvijek) najjednostavniji način, prema serijskim brojevima tih skupocjenih časovnika pratiti kretanje – gdje su kupljeni, po kojoj cijeni… Je li Miles platio carinu i PDV za te „igračke“? Ako nije (a vjerovatno da nije), zar to nije dovoljan razlog da se satovi trajno zaplijene u korist državnog budžeta, a vlasnik drakonski kazni po zakonu? Još će se kratko vrijeme eksploatisati ova priča o Milesovim satovima, a onda će ASK i Tužilaštvo umuknuti. Ćić!

    14
    1. Sve što organi gonjenja i Tužilaštvo treba da urade – to je da uzmu i zabilježe brojeve predmetnih časovnika. ZAR TO JEDAN LAIK TREBA DA KAŽE?! Nikakav drugi razgovor sa vlasnicima nije potreban. Kad se isprati trag i kretanje PATEK PHILIPA, (ti satovi imaju papire i strogo se prati njihov trag), e, onda se pozovu vlasnici u Tužilaštvo da pričaju. Sve to znaju i organi gonjenja i tužilaštvo, ali nema političke volje da se lopovu kaže da je – LUPEŽ.

  3. Samo ovaj jedan Milov ručni sat košta preko milion dolara, a ima ih stotinu. Pitam se kako lopovčina uopšte ima obraza da se pojavi u javnosti i oglasi se pred narodom koji jedva sastavlja kraj sa krajem pii. A ovima iz ASK je trebalo više od dvije godine da prebroje i procjene sve njegove satove kako bi podnijeli krivičnu prijavu tužilaštvu.Ovo je samo bačena koska za zavaravanje naroda, kako sene bi pričalo o glavnom Milovim opljačkanom bogastvu koje krije po raznim of-shor destinacijama po svijetu a to su na stotine miliona dolara,za koje nikad neće odgovarati jer to niko ne istražuje.

    1. ASK?… Hmmmm…? Agencija za Skrivanje Korupcije! Najprije bi direktoricu trebalo privesti Tužžilaštvu zbog zaštite „krupnih riba“, a procesuiranja samo marginalnih slučajeva. Tek toliko da pravdaju svoje postojanje.

  4. Zašto niko ne postavi pitanje ko je korumpirao naše dojučerašnje rukovodioce. Ko je dao tolike satove, i još ko zna što, našim rukovodiocima a njhovim kvazi partnerima i prijateljima. Toj istoj EU, poslije temeljne istrage, treba u oči reći ko je dao dojučerašnjim džemperašima satove vrijedne stotine hiljada eura. Mislim da će se istog trenutka uvidjeti da su oni (počev od Havijera Solane) rodonačelnici i glavni izvor svih koruptivnih radnji na ovom prostoru. Upravo njima su trebali slijepi poslušnici na čelu ove države. I to poslušnici, koji su žrtvovali interese svoje države za imaginarne vrednosti nekakve zajednice evropskih država bez ikakvog uzvratnog uslova i interesa. To im treba reći javno i pred novinarima da se ne bi sada posipali pepelom i poslije svega pravili nevinašcima. Uz to, tu novu postavu za nas zaduženih političara, treba pitati što će oni uraditi sa svojim političarima koji su učestvovali u korumpiranju naših predstavnika.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net