ИН4С

ИН4С портал

ЦДТ: Неправилности у кампањи и гласању

1 min read

lokalni-izbori-podgorici-jesen-slika-2101981
Протекле изборе у Подгорици обиљежиле су злоупотребе државних ресурса у партијске сврхе у предизборном периоду, сумње и притужбе о куповини гласова, као и присуство активиста политичких партија на бирачким мјестима на дан избора, оцијењено је у извјештају Центра за демократску транзицију.

Та невладина организација је од почетка марта реализовала пројекат надгледања избора у Подгорици и пратила све аспекте изборног процеса – предизборне кампање партија, рад изборне администрације и изборни дан, преноси агенција Мина.

,,Кључно обиљежје предизборног процеса су недостаци и неправилности у примјени новог изборног законодавства„, наводи се у извјештају.

Највећи недостатак процеса, по оцјени ЦДТ-а, је кашњење са усвајањем измјена Закона о избору одборника и посланика, што је довело до почетка процедуре избора чланова Државне изборне комисије након расписивања избора, супротно међународно прихваћеним стандардима за демократске изборе.

,,Закон је прекршен јер ДИК није изабран у прописаном року, па су нови захтјевни задаци из измјењених закона препуштени постојећој Комисији, која није имала довољно капацитета да те задатке испуни, нарочито у погледу примјене Закона о финансирању политичких партија„, сматрају из ЦДТ-а.

Према њиховим ријечима, Закон о финансирању политичких партија, и поред добре намјере да ограничи злоупотребе јавне имовине и функција у сврху изборне кампање, садржи бројне техничке недостатке.

,,Међутим, најозбиљнија евидентирана кршења односе се на случајеве коришћења државне, општинске и друге јавне имовине у сврху промоције партија“, оцијењено је извјештају.

Апелујемо на полицију и Тужилаштво да се баве својим послом

,,ЦДТ није у могућности да провјери тачност ових оптужби и измјери обим проблема, али апелујемо на полицију и Тужилаштво да се баве својим послом, до краја процесирају све пријављене случајеве и обавијесте јавност о њиховом исходу“, каже се у извјештају.

ЦДТ инсистира и на одговарајућој реакцији руководилаца државних органа и јавних институција на очигледне примјере злоупотребе институција у сврху кампање.

Та НВО је за праћење изборног дана акредитовала укупно 151 посматрача, од којих је 120 пратило спровођење процедуре гласања на бирачким мјестима, док су мобилни тимови додатно обилазили остала бирачка мјеста, али и њихово окружење да би извршили увид у дешавања у околини биралишта.

,,Кршења процедуре гласања која смо забиљежили нијесу истеважности, нити имају исти утицај на коначан исход гласања. ЦДТ сматра да је највећи проблем изборног дана у Подгорици било присуство активиста политичких партија у близини 18 бирачких мјеста„, каже се у извјештају.

Наводи се да су, у већини случајева, партијски активисти само водили евиденцију о бирачима који су гласали, „али је на неколико бирачких мјеста примијећено и вршење утицаја, па чак и притиска на бираче“.

,,Најмање неправилности посматрачи ЦДТ-а су забиљежили у спровођењу процедуре пребројавања гласова, и на највећем броју бирачких мјеста у овом дијелу изборног процеса нијесу забиљежени никакви проблеми“, наводи се у извјештају.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy