ИН4С

ИН4С портал

ЦДТ: Партије троше, али ДИК-у не пријављују

1 min read

Избори, гласање. Илустрација

1_izbori
Политичке партије би Државној изборној комисији ДИК од расписивања избора требало да подносе извјештаје о прилозима физичких и правних лица како би обезбједиле већу транспарентност свог рада, преноси агенција Мина.

Партије су већ почетком априла почеле предизборне активности за локалне изборе, а ДИК-и ће податке о прилозима и трошковима кампање достављати тек након утврђивања изборних листа. На тај начин грађани ће остати ускраћен за информацију о томе колико су прилога и од кога партије добиле до средине маја, као и како су трошиле тај новац, преноси портал ЦДТ-а.

У ДИК-и су порталу ЦДТ-а казали да су партије према Закону о финансирању партија дужне да петанестодневно у току изборне кампање достављају извјештај о прилозима правних и физичких лица.

,,Партије након потврђивања изборне листе, партија или коалиција постаје учесник избора и од тада петнаестодневно треба да доставља извјештаје о прилозима физичких и правних лица“ рекао је секретар Милисав Ћорић и додао да ће ДИК на свом сајту објавити све извјештаје када их партије доставе.

Он је казао и да ће се сви трошкови кампање наћи у завршним рачунима које контролише Државна ревизорска институција.

Закон о избору одборника и посланика и Закон о финансирању политичких партија имају различите одредбе о почетку предизборне кампање. Према Закону о избору одборника и посланика почиње даном потврђивања изборних листа.

Међутим, у одредбама Закона о финансирању би се могло закључити да кампања почиње даном расписивања избора, јер се трошковима кампање сматрају сви трошкови настали од дана расписивања избора.

Трошкови кампање се односе на предизборне скупове, рекламне спотове и рекламни материјал, медијско представљање, огласе и публикације, истраживања јавног мњења, ангажовање опуномоћених представника подносилаца изборне листе у проширени састав органа за спровођење избора, режијске трошкове и општу администрацију, као и трошкове превоза у периоду од дана расписивања до дана одржавања избора.

Милица Ковачевић из ЦДТ-а сматра да то што ДИК не инсистира на извјештавању од дана расписивања избора не значи да кампања није почела, већ значи само то да грађани неће имати информације о томе ко финансира изборе.

,,Цијела идеја извјештавања партија у току саме кампање постоји због тога да би грађани могли правовремено да сазнају ко кроз давање новца врши утицај на резултат избора“, казала је Ковачевић.

Она је подсјетила да постоје државе у којима надлежни орган кажњава партије које почињу кампању прије званичног почетка кампање, као и државе гдје надлежни органи уважавају реалност, и користе своја овлашћења да би се закон боље примјенио.

,,Тако је у Хрватској Државно изборно повјеренство прошле годиле само наложило партијама да извјесте о финансијама и прије службеног почетка кампање“, казала је Ковачевић и додала да је Црна Гора примјер система у којем надлежни органи имају крајње пасиван однос према овој проблематици.

За парламентарне изборе 2012., је, тврди она, већина партија извјештавала о прилозима знатно прије дана потврђивања листа:

,,ЦДТ је и тада тражио да ДИК изда јасно упутство да се с извјештавањем почиње од дана распсивања избора. Како се то није догодило, данас имамо ситуацију да ни једна партија још није поднијела извјештај о прилозима. Дакле, финансирање предизборне кампање данас је много мање транспарентно него прије двије године“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *