ИН4С

ИН4С портал

Чебоксари – некадашња совјетска престоница пива

1 min read
Ceboksari

Чебоксари

Пише: Остоја Војиновић

Чебоксари (рус. Чебокса́рычув. Шупашкар)  град у Русији и административно седиште републике Чувашије.  Смештен је на реци Волги, 150 км западно од Казања и 240 км источно од Нижњег Новгорода.

Удаљен је 645 км источно од Москве. Према попису становништва из 2010.године у граду који карактерише мешовита руска и чувашка култура живело је 453.645 становника. Дели се на три управна округа: Калињски, Лењински, Московски и на прековолшко подручје.

Чебоксари се први пут спомиње 1469.године у писаним изворима када су туда пролазили руски војници одлазећи према Казанском канату.Руси су на том месту 1555.године саградили тврђаву са насељем. Почетком 19.века број становника је био 5.500 и град је имао пилану и неколико мањих мануфактура, а нагли развој града започео је изградњом пруге 1939.године.

Данас су у граду заступљене различите гране индустрије: машинска, производња трактора, намештаја и текстила, те прехрамбена индустрија.То је универзитетски град у којем се налазе Академија науке, Чувашка национална академија, позоришта која дају представе и на руском и на чувашком језику, музеји.

Током Совјетског Савеза, град је био пиварски центар земље. Овде се још увек узгаја 90%  површина под хмељом у Русији. Чувашија има дугу традицију у пиварству. У давна времена, жетва хмеља била је важан део живота локалног становништва.Домаће пиво је распрострањено на овом подручју, а бројне породице су преносиле рецепте генерацијама.

Захваљујући овој традицији и јединственој клими, Чувашија је била погодно место за производњу пива и убрзо је постала главно подручје за узгој хмеља у Совјетском Савезу. До касних 1980-их, локалне фарме производиле су до 95% свих совјетских  количина хмеља, које су се користиле не само за пиво, већ и за козметику и одређену храну.

У центру Чебоксара налази се веома занимљив музеј пива, једини у Русији, у којем се може наћи колекција пивских флаша из 19. века, чаша, етикета, разне врсте пивских посуда, бачви и других колекција. С правом се може такмичити са музејима Чешке и Немачке.

Руски пивари из 19. века су били заинтересовани за квалитет својих производа. Свако флаширано пиво произведено је у брендираној амбалажи, а назив пиваре се често наводи на етикети.

Симбол града налази се на брду изнад Чебоксаријевог залива а то је 46 метара висока скулптура Мајке покровитељице.

На гранитном пијадесталу налази се фигура жене у чувашкој националној одећи. Жена је раширила руке у знак пружања добродошлице, што симболизује заштиту људи и града. На дну споменика налази се натпис на руском и чувашком језику који позива људе на мир и љубав.

Булевар Ефремова главна је пешачка улица у Чебоксарију. Прокопиј Ефремов био је најбогатији трговац и филантроп у Чувашији у 19. веку. Сада је улица у историјском центру града названа по њему, и у њој се могу пронаћи не само сувенирнице, већ и занимљиви локални споменици.

Један од њих је споменик Остапу Бендеру и Киси Вобојаниновом, главним ликовима сатиричних романа „Дванаест столица“ и „Златно теле“ совјетских аутора Иљфа и Петрова. Постоји десетак њихових споменика у Русији, али један у Чебоксарију је један од најпознатијих.

Више од 25 храмова и верских симбола сконцентрисано је у овом граду. Ретко који регион у Русији се може поносити чињеницом да у њиховој престоници постоји толико верских споменика. Нарочито што је већина њих саграђена између 16. и 18.века. Најзанимљивији је Ваведењски храм, најстарија црква у Чувашији, изграђена 1660-их. Звонари из овог града радили су звона такође за цркве у Лондону и Паризу.

Овај град са добром мрежом тролејбуса, аутобуса и минибуса има један од најбоље организованих јавних превоза у Русији. Има и међународну ваздушну луку, аеродром од 1995.године који прима путничке и теретне авионе свих врста и величина, уз редовну ваздушну везу према Москви, али и још неким другим одредиштима.

С обзиром да Волга протиче кроз Чувашију, Чебоскери је честа станица бројних крстарења овом прелепом реком. Према западу Волга спаја Чебоскери са Нижњим Новгородом, Јарослављем, Москвом и северним деловима Русије, док су према југу директно доступни Волгоград, Ростов на Дону, Астрахан, Каспијско језеро и Црно море.

 

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net