Чека је судбина Аја Софије: И црква Христа Спаситеља у Истанбулу постаје џамија
1 min read
Црква Христа Спаситеља
Турска влада је одлучила да претвори у џамију познату византијску Цркву Христа Спаситеља у Пољу која се назива Хора. Одлука је објављена у државном листу, преноси грчка телевизија „ЕРТ“. Из Руске православне цркве истичу да је „тужно гледати како се у мраку скривају последњи материјални трагови некада велике цивилизације“.
„Један од најсимболичнијих византијских споменика из епохе династије Комнина, познат по својим фрескама која су ремек-дела, претвара се у џамију по истој процедури као и Аја Софија. Како се очекује, биће прекривене византијске фреске, како би од цркве направили џамију“, преноси телевизија.
Управа за верска питања Турске потврдила је Спутњику да ће музеј Хора у Истанбулу, где се налази позната Црква Христа Спаситеља, бити коришћен за муслиманске молитве.
Русија: Турска игнорише вредност наслеђа Византије
Одлуку турских власти прокоментарисао је представник Руске православне цркве, заменик шефа одељења за спољне црквене везе Московске патријаршије, протојереј Николај Балашинов.
„Очигледно је турско руководство спремно да и даље доследно игнорише светску вредност наслеђа покорене Византије, која је страна њиховом разумевању, да демонстрира човечанству презирну равнодушност према хришћанским културним вредностима. Све то нимало не доприноси разумевању, сарадњи и пријатељству између наших народа, миру и међусобном поштовању између следбеника различитих религија. Болно је то гледати“, рекао је Балашов.
Он је истакао да се обећања турског лидера Реџепа Тајипа Ердогана да ће сачувати могућност слободног приступа културним вредностима Аја Софије – у пракси не реализују.
Према речима Балашова, непроцењиви мозаици остају прекривени за посматраче током целог дана. Жене имају ограничен приступ просторијама храма, који је претворен у џамију, а из места којима је омогућен приступ, немогуће је видети главне културне вредности Аја Софије.
Како је истакао, галерије у Аја Софији са највреднијим мозаицима су затворене.
Балашов сматра да се исто може очекивати у Цркви Христа Спаситеља у Пољу.
„Мозаици и фреске који су тамо сачувани испод слојева гипса, које су рестауратори открили након Другог светског рата су истинско благо византијске уметности, озарене духовном светлошћу. По својој очуваности, софистицираности уметничког перформанса, сликовита целина манастира Хора нема равних“, рекао је представник Руске православне цркве.
Он је истакао да је сада „тужно гледати како се у мраку скривају последњи материјални трагови некада велике цивилизације“.
Црква Христа Спаситеља у Пољу
Црква, која је пре 74 године претворена у музеј, налази се у области Фатих у Истанбулу. Представља најпосећенију туристичку атракцију из византијског периода у Цариграду, уз Аја Софију и цистерну Базилику.
Црква је изграђена још у V веку у пољима (Хора) северозападно од тадашњег града, оивиченог Константиновим бедемом. Она је позната по томе што се у њој налазе добро очувани византијски мозаици због чега је унет у списак светске баштине УНЕСКО. Једна је од најстаријих историјских споменика у Истанбулу. Црква је претворена у џамију Карије 1511. године, када и Аја Софију, након освајања Константинопоља. Црква Хора се користила као џамија 434 године и претворена је у музеј 1945. године.
У новембру 2019. године државни савет Турске је донео одлуку да се храм преда под управу Дијанета – ресора за послове религије. Указ из 1945. године по којем је Хора била претворена у музеј је био укинут. Одлука да се Аја Софија претвори у џамију, изазвала је оправдане сумње неких експерата да исту судбину чека и црква Христа Спаситеља.
Политички аналитичари сматрају да је ово још један симболичан корак који упућује на историју у контексту ревизионистичке османске стратегије, коју следи Турска, преноси грчка телевизија, преноси Спутњик.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Забошће Анкара нож у леђа Кремљу. Видеће се каква ће бити тад реакција Москве.
Ogorčeni@, da hoće da se sukobljavaju, ne bi Rusija prodavala Turskoj svoje najmoćnije oružje… Ogromni je tu novac u pitanju… Prodaja oružja, Turski tok… S druge strane, Turska izvozi u Rusiju poljoprivredne proizvode u vrijednosti od nekoliko milijardi dolara, a desetine miliona ruskih turista posjećuju tu zemlju… Ni jednima ni drugima se ne isplati da ratuju… našli su zajednički jezik – finansijski…
Да ли треба Џамије у хришћанским земљама претворити у цркве!? Ово је провокација „султана“ са Босфора. Може како хоће, али не и докле хоће!
nek se spremi mujezin
Ponašanje zvanične Ankare je sramno, siledžijsko, bezbožničko, ali, izgleda, može im bit’, jer zvanična Moskva, osim mlakih saopštenja, ne preuzima ništa da zaštiti hrišćanske/pravoslavne svetinje… Razlog za to sramno držanje Kremlja vjerovatno leži u činjenici da Rusija i Turska imaju, prije svega, izvanredne ekonomsko-trgovinske odnose, koje ne žele da kvare… Takođe, Moskva svojim pasivnim stavom/ držanjem želi da dodatno oslabi patrijarha Vartolomeja i Vaseljensku patrijaršiju, jer joj je cilj da ona postane tzv. Treći Rim…
P.S. Groznija je i sramnija zaglušujuća šutnja Rusije, nego/li siledžijsko ponašanje Turske…
preduzima*
Možda Rusija želi da vodi poniženog Vartolomeja zbog priznanja Ukrajinske crkve.
Н.Н. Жалостан коментар. Шта може Русија да уради када је Грчка у НАТО савезу са Турцима, УСА и ЕУ? Зашто нешто не предузме хришћанска Европа? Зашто Србија није упутила протест Ердогану? Напад на Русију је сраман. А и Вартоломеј није заслужио бољи однос Руса.
Овим је Ислам показао сву своју биједу и нечовјечност. Отето проклето. Но, ни једно зло није само за зло. Ко зна зашто је то добро.
Никада не бих пожелио да неко неку џамију претвори у цркву. Нијесмо сви исти.
Муслимани, нека вам служи на част.
Da Vartomej nije lomio vrat ruskoj Crkvi, danas bi imao rusku podršku, ovako, sam pao sam se ubio.
Zbog Amerikanac a je priznao ukrajinsku Crkvu, sad neka mu Amerikanci vraćaju sv. Sofiju!
Ово је само привремено и кратког даха.
Многи су покушавали да ратују против Цркве Божије и већа несрећа од тога им није била потребна.
Тако ће бити и сада.
Хора је нешто најљепше што сам видјела у животу. Боже спаси!
Postoji još jedna, možda najvažnija Crkva, koja je takođe pretvorena u Džamiju.
Riječ je o, takođe, sv. Sofiji u Nikeji, gdje je održan prvi sabor, još u četvrtom vjeku, ta drevna Crkva je pretvorena u Džamiju mnogo prije sv. Sofije u Carigradu.