ИН4С

ИН4С портал

Чен Бо: Са Србијом дијелимо и добро и зло

1 min read

Чен Бо, амбасадорка Кине у Србији

Док се Србија и њен народ суочавају са великим изазовима превенције и контроле епидемије, нећемо седети скрштених руку. Послаћемо медицински материјал као што су респиратори, тестови за детекцију, маске, медицинска заштитна одећа, каже за „Политику” Чен Бо, амбасадорка Кине. „Сада је у току прикупљање материјала у Кини и наши медицински стручњаци су спремни да крену за Србију. Очекујемо да ће наша скромна помоћ и подршка бити од користи за вашу борбу против вируса”, објашњава амбасадорка.

Вирус ковид 19 је, истиче она, непријатељ целог човечанства и зато је потребна солидарност и одговорност свих нас широм света да би се он победио. Ситуација у Кини је, како каже, сада под контролом, али борба против вируса ковид 19 још траје. Тренутно је у болници више од осам хиљада потврђених случајева на лечењу. „Челични пријатељи, делимо и добро и зло. Чврсто сам уверена да ће уз напоре свих нас, сигурно доћи наша заједничка победа”, закључује кинеска амбасадорка.

И пре него што је званично обелодањено да ће Кина пружити помоћ Србији, стотине хиљаде Кинеза је на друштвеним мрежама изразило солидарност са Србијом и почело да прикупља помоћ. Кинези су за ситуацију у којој се нашла Србија, и за поруку председника Александра Вучића да је то једина земља на коју Србија може да рачуна, сазнали од новинарке кинеске телевизије ЦЦТВ, Јинг Џанг, која је у Београду пратила обраћање председника.

Њен извештај о увођењу ванредног стања у Србији постао је хит на тамошњој друштвеној мрежи „Веибо”: „Људи су се распитивали како могу да донирају новац, тражили су да се објаве бројеви рачуна за донације. Приметила сам да је на профилу Министарства туризма Србије (на „Веибу”) више од 5.000 људи оставило поруке да затраже QР код за плаћање. Многи од њих су навели да ће доћи у Србију када се епидемија заврши”, прича Јинг Џанг и додаје да су њени сународници говорили „молим вас дајте предност Србији”, „ово је братска земља, морамо помоћи” и „Србијо не плачи, ми смо ту”.

Како каже, запитала се зашто су Кинези реаговали тако. „Србија је заиста братска земља. Кад год је било великих догађања у Кини, Србија је увек устајала и имала свој глас”, истиче ова новинарка која четири године ради у Србији. Београд је међу првима подржао Пекинг када је епидемија избила, када су људи били у депресији. „Питала сам тада председника Вучића да ли би можда могао да сними видео за нас, на шта је он врло брзо одговорио. Кинеска амбасада је пратила пажљиво целу ситуацију у Србији и говорила да ће дати све од себе да помогне. Једна је реченица коју често употребљавају: Са руком у руци да заједно савладавамо потешкоће”, прича ова новинарка.

Србија не тражи новац, већ љубав

Кинески стручњаци за борбу против вируса корона би, како је у разговору са Вучићем најавила амбасадорка, требало да стигну до краја недеље. Председник је, подсетимо, поручио да ми не тражимо новац, „ми тражимо нешто што је много више од новца, овог пута тражимо кинеску љубав, тражимо ваше људе да нам помогну, што је важније од свега”.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Чен Бо: Са Србијом дијелимо и добро и зло

  1. Duboko ljudski i humanitaran odnos….
    Hvala Stari Prijatelji….
    Mi pamtimo….
    „Dobar je brat ko je dobar u rat(u)“….

  2. Duboko ljudski i humanitarni odnos….
    Hvala Stari Prijatelji….
    Mi pamtimo….
    „Dobar je brat ko je dobar u rat(u)“….

  3. Duboko ljudski i humanitarni odnos….
    Hvala Stari Prijatelji….
    Mi pamtimo….
    „Dobar je brat je ko je dobar u rat(u)“….

  4. DA NE ZABORAVIMO PRIJATELJSTVO SRBIJE I VELIKE KINE SU USPOSTAVLI MIRA MARKOVIC ,NAS AMBASADOR UNKOVIC , I SLOBODAN MILOSEVIC, PA KOME PRAVO KOME KRIVO, ISTINA JE JEDNA.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *