Централна прослава јубилеја Миланског едикта
1 min read
Централна прослава 17 вијекова Миланског едикта биће одржана данас у Нишу, литургију ће водити Васељенски патријарх Вартоломеј, а саслуживаће му поглавари и представници помјесних православних цркава.
Патријарх Иринеј ће госте одликовати орденом светог цара Константина Великог.
Литургија ће бити служена испред новоподигнутог храма Светих цара Константина и царице Јелене у Нишу.
Централној свечаности присуствоваће и јерусалемски патријарх Теофил и патријарх московски и све Русије Кирил, који су у петак стигли у Београд, гдје их је на аеродрому „Никола Тесла“ дочекао патријарх Иринеј.
Осим црквених великодостојника, међу гостима ће бити и предсједник Србије Томислав Николић, премијер Ивица Дачић, чланови владе, предсједник Републике Српске Милорад Додик, и предсједник Црне Горе Филип Вујановић.
Свечаности ће присуствовати и архиепископи Кипра и Грчке, митрополит Варшавски, али и делегације из Бугарске и представници из Александрије.
На челу делегације Римо-католичке цркве биће кардинал Јозеф Томко, а биће присутни и представници Јерменске цркве.
Црквени великодостојници присуствовали су јуче молитвеном дочеку у Саборној цркви, а званично их је дочекао поглавар СПЦ патријарх Иринеј и поздравио их посебном молитвом за добродошлицу.
Молитви слављења Христа присуствовали су Васељенски патријарх Вартоломеј, патријарх московски и цијеле Русије Кирил, патријарх српски Иринеј, други црквени великодостојници, као и амбасадори православних земља и бројни вјерници.
Васељенски партријарх Вартоломеј пожелио је да Србија и њен народ, опорављени од гоњења и страдања, могу да остварују свој хришћански живот, јер се „први знаци духовне обнове у Србији већ примећују, а то је најава прољећа које почиње код вас“.
Након богослужења у Саборној цркви он је пожелио и да Господ сачува неповријеђену, цјеловиту и „мученичком крвљу натопљену“, српску земљу и њену цркву.
По завршетку молитве, патријарх Иринеј примио је у Патријаршији црквене великодостојнике и том приликом подсјетио да ће завршној прослави Миланског едикта присустовати представници православних цркава, али и других цркава и вјерских заједница у свијету.
То је прилика, рекао је Иринеј, да се нађе пут и направи нови договор за превазилажње других проблема у животу хришћанске заједнице, те да би то могао бити „први корак ка нашем зближавању и јеванђелском апостолском јединству“.
И предсједник Србије примио је јуче великодостојнике и представнике хришћанских цркава, организација и удружења из Европе, који су се у Београду окупили поводом централне свечаности у оквиру прославе 17 вијекова од доношења Миланског едикта.
Милански едикт је законски акт који су донијели цареви Константин Велики, рођен 272. године у данашњем Нишу, и Лициније којим је проглашена вјерска равноправност и престанак прогона хришћана који је трајао 300 година.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Милански едикт је законски акт који су донијели цареви Константин Велики, рођен 272. године у данашњем Нишу, и Лициније којим је проглашена вјерска равноправност и престанак прогона хришћана који је трајао 300 година.
??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????