Чешки премијер отпустио савјетника: У истом дану се залагао за локдаун и ишао на утакмицу
1 min read
Чешки премијер Андреј Бабиш отпустио је свог епидемиолошког савјетника, бившег министра здравља Романа Примулу, зато што је, истог дана када је предлагао строги локдаун на три до четири недјеље, отишао са другим В.И.П. позваним гостима на фудбалску утакмицу прашког клуба Славија.
“Примула је велики стручњак за епидемије, али нема социјалну интелигенцију. То је једноставно поново лоше, према фудбалским навијачима који не могу на стадион и према људима од којих тражимо да остану код кућа. Да не говорим да то изгледа бахато”, казао је синоћ Бабиш чешким медијима.
Примула, некадашњи шеф Централног кризног штаба и лице успјешне борбе Чешке са епидемијом у првом прољећном таласу натјеран је у јесењем таласу да поднесе оставку на функцију министра здравља након само неколико седмица када су га фоторепортери ухватили како у вријеме полицијског часа сједи у ресторану који је морао да буде затворен, без маске на лицу.
“Да, био сам уз негативни тест стар два сата и маском са појачаном заштитом на лицу на легалној фудбалској утакмици уз дозвољену посјету публике. Нисам имао ове године никакав одмор. Изгледа да је мени дозвољено да будем само код куће”, казао је Примула, истичући да овог пута није прекршио никакве санитарне мјере.
Умјесто Примуле за такву бахатост према грађанима извинио се шеф фудбалског клуба Славија Јарослав Тврдик који је позвао око 600 представника спонзора и политичара на утакмицу у четвртак.
“Славија није прекршила никакву санитарну мјеру. Сви гости су дугогодишњи навијачи клуба, прошли су кроз ПЦР тест. Али садашња фаза пандемије у Чешкој ипак захтијева више него ишта друго, солидарност. Ту смо направили велику грешку”, извинио се Тврдик.
На утакмици је био и шеф канцеларије предсједника Милоша Земана, Вратислав Минар, или европосланик конзервативне Градјанске демократске странке, бивши министар одбране Александар Вондра а судећи по снимцима које су са трибина објавили чешки спортски листови није поштован неопходни размак и празно сједиште.
Док се у готово цијелој Европској унији смањује прираштај новозоражених вирусом корона у Чешкој, која је од 27. децембра у локдауну, број заражених расте и земља је сада најгора у ЕУ према посљедњим подацима за 14 дана, пошто има 968 случајева на 100.000 становника, док је трећа по броју преминулих на милион становника, са 174 жртве, док најгори Португал има 258 мртвих на милион становника, а Словачка 240.
Трећи дан за редом на интензивној њези и респираторима у Чешкој је више од 1.200 ковид-19 пацијената што је рекорд од почетка пандемије, а у болницама су тренутно 6.343 пацијента због заразе вирусом корона.
Од почетка епидемије заразило се већ 1,135 милиона Чеха, само у четвртак прираштај је 11.353 новозаражених, а од почетка пандемије преминуло је 18.913 људи заражених вирусом корона.
И чешки министар здравља Јан Блатни и премијер Андреј Бабиш признају да је један од узрока тако поражавајућих статистика то што Чеси престају масовно да поштују мјере, збуњени хаотичним корацима владе којој 76 одсто Чеха према посљедњој анкети Свјетске здравствене организације уопште не вјерује да зна шта ради у пандемији.
“Нема смисла уводити ново пооштравање када се мјере ионако неће поштовати”, упозорио је министар Блатни и рекао да док реално један заражени мора имати најмање три до пет контаката, Чеси санитарној инспекцији пријављују само 0,8 контакта, како њихови сусједи или пријатељи не би завршили у карантину.
Влада премијера Андреја Бабиша данас одлучује да ли ће попустити неке мјере, како је обећала опозицији са којом сада, први пут од избијања епидемије почиње да сарађује, пошто је опозиција у Посланичком дому прошле седмице одбила да по шести пут продужи ванредну ситуацију која траје од 5. октобра, а омогућава влади да не образлаже своје кораке.
Јуче су посланици усвојили након договора владе и опозиције нови Закон о пандемији, како би могле да се спроводе санитарне и епидемиолошке мјере и без увођења разних нивоа ванредних ситуација и стања а уз појачану контролу парламента.
Опозиција је поставила ултиматум да ђаци почну што прије да се враћају у школе, а влада је обећала да ће размотрити и отварање радњи, али министри имају потпуно опречна мишљења да ли попуштати или не, док је министар просвјете Роберт Плага упозорио је да јесте спреман да почне да враћа ђаке у школске клупе од 1. марта, али да никако није могуће отворити и школе и радње.
Чешка има застој и у вакцинацији, са великим проблемима на почетку због лошег централног система регистрације и наручивања термина, али и зато што на вријеме није изабрала дистрибутере за неке вакцине и вакцинисала је 2,74 одсто становништва.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

