ИН4С

ИН4С портал

Цетиње: Пацијент огорчен на Хитну помоћ-на ивици смрти стигао до болнице

Мјештанин села Доња Заљут, надомак Цетиња Вељко Кривокапић огорчен је што екипа Хитне помоћи, након што су обавијештени да га је ујела змија отровница и да га комшија вози према болници у престоници, те да је у лошем стању, није пошла њима у сусрет, већ су, како каже, “дозволили да на ивици смрти стигне до болнице”.

Илустрација (Фото: А.К.)

Мјештанин села Доња Заљут, надомак Цетиња Вељко Кривокапић огорчен је што екипа Хитне помоћи, након што су обавијештени да га је ујела змија отровница и да га комшија вози према болници у престоници, те да је у лошем стању, није пошла њима у сусрет, већ су, како каже, “дозволили да на ивици смрти стигне до болнице”, пише Побједа.

“Љекари су ми рекли да ми не би било спаса да смо стигли само десетак минута касније. Толико сам био лоше. Какав је то начин да се тако играју с нечијим животом. Зашто нам нијесу могли поћи у сусрет? Зашто се зову хитна помоћ? Или им је мање битан живот неког старијег. Страшно”, казао је Кривокапић.

Село Доња Заљут од пријестонице је удаљено више од 30 километара, асфалтним путем, а, како прича Кривокапић, до асфалта има још око пет километара макадама.

Прича да и данас осјећа посљедице умало кобног уједа змије и очекује да у Министарству здравља реагују и објасне сматрају ли да је у реду што екипа цетињске Хитне помоћи није одмах пошто су добили информацију пошла ка Доњој Заљути, односно у сусрет возилу у којем је био.

Из Министарства здравља Побједи су, међуим, саопштили да је Кривокапић већ био у граду када је дежурна докторка у Служби хитне помоћи позвала да се распита гдје су и у каквом је стању пацијент, па им је дала препоруку да директно иду у болницу.

“Када се докторица вратила са терена у амбуланти је већ била пацијенткиња, која болује од тешке болести и чекала је на преглед. Докторица је звала дежурног полицајца, након чега је ступила у контакт са особом која вози пацијента кога је ујела змија. У њеној изјави износи да је добила пратиоца пацијента, који је обавијестио да је пацијент свјестан и у стабилном стању и да се већ налазе у граду. Дала им је инструкције да пођу директно на Одјељење хирургије Опште болнице како би примио одговарајућу терапију, која се и даје у болничким условима. У изјави, докторица наводи да је контактирала Одјељење хирургије, гдје је добила податак да је пацијент збринут и да је стабилног здравственог стања”, саопштено је Побједи из Министарства здравља.

Они су навели и да је Служба хитне помоћи први позив у помоћ за Кривокапића примила док је љекарка била у кућној посјети, а на телефон се јавила медицинска сестра. Нијесу саопштили што је медицинска сестра урадила након тог позива, али су објаснили да се увидом у амбулантни и теренски протокол види да је докторица кренула на терен у 19.50 сати и била на терену до 20.11 (број теренског протокола 1503).

“По доласку са терена, у амбуланти је чекала пацијенткиња, која је евидентирана под бројем 5836 амбулантног протокола у 20.15 часова. Након прегледа и дате терапије, докторица је кренула у двије кућне посјете, евидентиране у теренском протоколу под бројем 1504 од 21.01 часова до 21.22 и бројем 1505 од 21.30 часова до 22.08”, пише у одговорима Министарства.

Пензионисани професор књижевности, који је био жртва уједа змије, међутим, тврди да је позив Хитној помоћи упућен убрзо пошто га је комшија унио у аутомобил и запутио се са њим ка Цетињу. Категоричан је да медицински тим Хитне није поступио “ни хумано, нити у складу са Хипократовом заклетвом”. Истиче да су га препустили срећи, “па ако преживи, преживи”.

Змија га је, прича он, ујела 17. септембра, око 17 сати, док је брао дрењине. Каже да је то био поскок.

“У првом тренутку није изгледало да је озбиљно, односно имао сам утисак да није пуно отрова испустио, јер је била само једна мала раница. Два сата касније почео сам да се осјећам лоше. Рука ми је отекла и схватио сам да морам хитно код доктора. Прва комшијска кућа далеко је око четири и по километра. Моја је на осами. Нијесам имао избора и кренуо сам пјешке козјом стазом ка њима и на измаку снаге, малтене бауљајући, стигао до те куће. Комшиница је одмах телефоном позвала комшију Сава Банићевића, којем дугујем неизмјерну захвалност, јер је оставио незбринуто стадо оваца и коза, на милост чопорима вукова, и похитао мени у помоћ. То је било око 19 сати”, прича Кривокапић.

Пошто су кренули ка Цетињу, Кривокапићу је било све лошије, па је Банићевић позвао пријатеља из полиције Сашу Вукчевића, објаснио му да ка болници вози комшију којег је ујела змија и да је у веома лошем стању. Вукчевић је, прича он, звао Хитну, надајући се да ће медицинска екипа амбулатним возилом кренути у сусрет пацијенту.

Испоставило се да је екипа тада била на терену и да нијесу могли одмах да пођу према Доњој Заљути. Банићевића је, како је рекао Кривокапић, послије разговора са Вукчевићем, позвала женска особа из Хитне, питала гдје се налазе и у каквом је стању пацијент.

“Он је испричао да сам лоше, да имам температуру, као и да имам четири бајпаса… И то је било све. Нико више из Хитне помоћи није звао ни да пита како сам. Гдје је ту хуманост, Хипократова заклетва, и зашто се зову хитна помоћ. Такво срамно поступање треба санкционисати”, огорчен је Кривокапић.

С друге стране, поручује он, љекари у болници “Данило Први” заслужују све похвале.

“Доктори Бранка Калуђеровић и Драган Сорат не само да су ме збринули, него су читаву ноћ дежурали борећи ми се за живот, као и двије медицинске сестре које су биле у смјени”, истакао је он.

Из Министарства здравља, међутим, истичу за Побједу да је након узимања изјава од запослених и увидом у теренски и амбулантни протокол, утврђено да је медицински тим Јединице за ХМП у Цетињу био на терену када је дежурни полицајац позвао службу ХМП и казао да је обавијештен да се особа, коју је ујела змија, налази на путу за Цетиње, јер га неко довози колима. На тај позив, навели су, јавила се медицинска сестра, која је била у амбуланти. Истичу и да се дежурна докторка Хитне интересовала за стање пацијента и да је звала Одјељење хирургије Опште болнице, гдје је добила податак да је пацијент збринут и да је стабилан. Кривокапић је, како каже, одлучио да своју причу исприча Побједи “не би ли надлежни нешто предузели да се више нико не нађе у његовој ситуацији”.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy