ИН4С

ИН4С портал

Цетињска митрополија за доба Петровића била носилац идеје државности Немањића

1 min read

Mатица српска – друштво чланова у Црној Гори организовала је синоћ изложбу „Стефан Првовјенчани у историографији и књижевности“ у Никшићу.

Др Васиљ Јововић у свом излагању говорио је о култу Немањића и Свефана Првовјенчанога у Црној Гори за вријеме династи Петровића-Његош.

„Током своје владавине владари из светородне породице Петровић Његош (1697-1918) су баштинили српску државну идеју темељену у великој мјери на средњовјековној српској држави Немањића. Цетињска митрополија је његовала традицију српске средњовјековне државе, а та традиција је била уткана и у народну свијест становништва које је живјело на територији којом су Петровићи Његоши владали, као и у крајевима у њеном окружењу (мислим првенствено на Боку и Херцеговину)“, нагласио је др Јововић.

„Током вјекова носилац традиције српске средњовјековне државе, идеје државности Немањића на територији Црне Горе, Брда и Приморја била је Цетињска митрополија. То је нарочито дошло до изражаја након укидања Пећке патријаршије 1766. године и њеног припајања Цариградској патријаршији која је прећутно признавала аутокефалност Цетињској митрополији“, рекао је Јововић и додао:

„Традиција и култ Немањића у народу тадашње Црне Горе и крајева у њеном окружењу огледала се у великом броју цркава и крсним славама чији су патрони били из светородне династије Немањића, слављењу Светог Саве као школског заштитника, његовању традиције српске средњовјековне државе увођењем у школске програме и уџбенике, као и великом броју топонима, народних пјесама, прича и предања посвећених Немањићима“.

Јововић истиче да су владари династије Петровић Његош, себе сматрали настављачима династије Немањића.

Краљ Никола највише развио државотворну српску идеју

„Државотворну српску идеју највише је развио књаз/краљ Никола I Петровић (1860-1918) коме је узор било „Душаново царство“. Своје политичке намјере овај владар – пјесник изразио је у програмској пјесми „Онамо, онамо“ из 1867. године коју је српски народ тадашње Црне Горе прихватио као своју борбену химну и као позив у рат за ослобођење потлаченог дијела српског народа, тј. као свој велики национални задатак, који се мора остварити“, објашњава Јововић.

У историјама Црне Горе и школским уџбеницима династија Немањића заузимала је видно мјесто, као и у наставним програмима за основну и средњу школу.

Петровићи Његоши су баштинили и јако истицали српску државну идеју темељену на средњовјековној српској држави Немањића дубоко инкорпорираној у национални и духовни живот становника Црне Горе и крајева у њеном окружењу.

Д.М.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Цетињска митрополија за доба Петровића била носилац идеје државности Немањића

  1. Nemanjići su okupatori Duklje , baš kao što su Karađorđevići okupatori Crne Gore , e sad vi što volite da slavite okupatore , ja vi nijesam kriv .

  2. Pobjegao i narod ga nije htio nazad nego izabrao drugu Srpku Dinastiju i ujedinjenu drzavu sa bratskom Srbijom.
    Karadjordjevici i Obrenovici su bili ljuti neprijatelji zbog vlasti ali su i jedni i drugi Srbi.
    Dinastija Petrovic takodje Srpska dinastija koja je vladala srpskom Drzavom Crnom Gorom.
    Usled ujedinjenja i istorijskih okolnosti ostali su bez vlasti,a prije toga kralj u jeku rata pobjegao sa parama ,ako ga je ko iscerao to su bili Austro-ugari 1916 .
    Karadjordjevici su ga zvali da im se pridruzi u Grckoj ,nije htio.

  3. Pisac uNishicu rece…“Kralj Nikola je najvishe razvijo srbsku drzhavotvornu ideju u Crnoj Gori“. rRazvijo, razvijo pa glavom platijo i proceran je iz svoje Kraljevine ka zadnja tranja, u koju mu nijesu dali da se vrne ni da umre. To mu je bilo fala za sve shto je stijo da uvede kult Romejstva olicenog u Nemanjicima.

    Kako sijo tako i pozhnjeo. Tako vec nikako.

    Da je kojijem slucajem Vladika Danilo pozivijo istorija Zapadnoga Balkana od 1860 tijeh bi bila sigurno malo drukchija. No pojadu , nije!!

    Ovako Kralj Nikola pametnjakovic, koji je mislijo da nadmudri Cincare, Vlahe i iseljene Crnogorce se grdno preshkarta.

    Samo da sam ga moga vidhjet u Antibe nedhje 1919 te jednu bii mu reka. Amo samo jednu.
    „Kralju Srbuj ti josh. Oli josh da Srbujesh“? Srbuj, Srbuj oglavu ti se obilo lishe nas.

    Kralj Nikola nam je oduzo da ce i 88 godina, ali… Svak pomalo gubi. Neko manje a neko vishe. Izgunismo 169 godina u ranome stednemu vijeku kad nam oni koje smo nazvali Neimanjici dodhjoshe, ( nijesmo ih nazvali Nemanjici, zato sto su imali – odista)… I evo izgubismo s Kraljem Nikolom 88 godina, pa ti vidhji.

    Sad dako bogovi okrenu jedno 500 godina prosperiteta, pa da malo pomjerimo ovaj epicentar bogastva i imanja od ozgo prema Mediteranu. Toliko…

  4. … Sve je rekao g.Jovović!
    Sve što i svi drugi znaju.
    I oni bivši Srbi, i oni jednako sve ovo znaju!
    Nije valjda da neko misli da oni odista vjeruju u ono što pišu, propagiraju i baljezgaju!?
    Nijesu poluđeli!
    Oni su samo obične bitange i korisni idioti antisrpskim strategijama.
    … Prodali dušu đavolu!
    Kako je to oduvijek tako u Crnu Goru!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *