Цетињски лист ,,Вјесник“ 1913: Благословена српска Метохија припада вјековној мученици српске слободе – Црној Гори
Цетињски лист ,,Вјесник“ 1913. године писао је о насељавању Метохије и испитивању њеног земљишта након Балканских ратова, наводећи оптимистично да овај, како пише у тексту, плодни српски крај припада Црној Гори – вјековној мученици српске слободе и независности.
– Извјештаји које је комисија упутила Влади већ после првих дана проучавања, пуни су усхићења. Они превазилазе добро мишљење ранијих познавалаца богатства тога од Бога благословенога краја српске земље, који је припао Црној Гори, вјековној мученици српске слободе и независности, нагласио је овај цетињски лист у децембру 1913.
У уводу текста се појашњава да је Влада послала у овај, најбогатији дио српских крајева, комисију да премјери и испита плодност земљишта и да су извјештаји, како је ,,Вјесник“ написао, пуни усхићења.
– Влада је послала ових дана у најбогатији дио наших крајева, у цвјетну Метохију, комисију да учини премјер земљишта, да испита његову плодност, да утврди колиго га је празног и необрађеног за уступање и насељавање и да својом студијом створи основицу за брзо и правилно решење аграрнога питања, писао је ,,Вјесник“ и на крају закључио да је овај крај богат и од Бога благословен и да као такав припада српској земљи Црној Гори.
* Вјесник је излазио на Цетињу, два пута недјељно, као наставак Цетињског вјесника. Задржао је његову нумерацију бројева и годишта. Од 1914. године излазио је као дневни лист.
Прочитајте још:
,,Глас Црногорца“ 1873: Срби да се не дијеле по вјери, брат је мио ма које вјере био!
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Meni je ootpuna misterija višedecenijsko ćutanje, do dan danas, u Crnoj Gori na činjenicu da je Metohija sastavni deo države CG unet u zajednicu sa kraljevinom Srbijom! Čuvar trona, koji se nalazi u Peći je Mitropolit Crnogorsko Primorski! Vekovima dok su osmanlije vladale ovim prostorima! Veleizdaja i anticrnogorstvo je priznanje lažne narko države sa sve Metohijom u njenom sastavu! Svako ko je to uradio treba biti sudjen po hitnom postupku (predsednik, vlada, glasači u skupštini CG). Da li je moguće da se ove stvari ne spominju (čast izuzecima) ni dan danas u Podgorici (Titogradu)?
Новине из Никшића, Оногошт, у свом првом броју, 1899. г. доносе чланак из Богетића, из којег се види да је сво становништво села тада имало српску националну свијест.