Цетињски шкаљарци остају у притвору
1 min read
Саво Липовина, фото: Лука Зековић
Цетињани Милош Ђуричковић, Веско Липовина, Вељко Пејовић, Мирко Јовићевић, Филип Петричевић и Николета Вукић, који се терете за стварање криминалне организације провешће у спушком затвору још најмање два мјесеца.
То је одлучило ванрасправно вијеће подгоричког Вишег суда.
Да је тој групи непоходно продужити притвор мишљења су и судије Апелационог суда, које су жалбе бранилаца осумњичених одбациле као неосноване и потврдиле рјешење колега из Вишег суда.
Цетињане Специјално државно тужилаштво сумњичи да су дио криминалне групе која је планирала убиства, недозвољено држала оружје, али и преносила, куповала, продавала и посредовала у купопродаји опојних дрога.
Према списма Апелационог суда Ђуричковић, Саво Липовина и Дарко Драшковић крајем 2017. године планирали су “посао” продаје дроге вриједности 5.000.000 еура – обезбиједили су продавца наркотика у тој вриједности, као и купца – а за посредовање у новчаним трансакцијама и примопредаји, као за гаранцију да ће све протећи како треба, уговорили су проценат.
То између осталог пише у списима предмета Специјалног државног тужилаштва, на која се позива вијеће Апелационог суда које је одбило жалбе бранилаца због одређивања притвора.
У документу пише да из пресретнутих комуникација 5. и 6. 11. 2017. године, између окривљених, произилази да је та крими-група основана и због преноса, купопродаје и посредовања у купопродаји дроге.
Сава Липовину сумњиче да је организовао испоруку веће количине дроге и дао налог Веску Липовини да организује њен прихват и складиштење ради даље продаје.
Објашњено је да су ти докази обезбијеђени прислушкивањем разговора између Липовина, обављених 9, 10. и 12. новембра 2017. године.
Мјерама тајног надзора и других разговора вођених од септембра до новембра 2017. године, између Петра Живковића и НН лица, затим између Драшковића, Сава Липовине и Ивана Јовановића, као и Сава Липовине и НН лица, произилази да је Саво Липовина имао улогу да организује набавку и продају опојне дроге на територији Црне Горе и на међународном нивоу.
Истовремено, Живковић и Драшковић, имали су, пише, улогу да проналазе купце и продају дрогу, а Јовановић да веће количине наркотика сакрива до даље продаје…
Истражитељи су, како се наводи, пресретнутим разговорима дошли до основане сумње да је план криминалне организације обухватао и вршење тешких кривичних дјела против живота и тијела…
Објашњава се да је пресретнута комуникација дијела криминалне организације и када је 4. септембра 2017. године активирана експлозивна направа између путничког возила паркираног испред породичне куће Василија Вујовића – тада је смртно страдао Марко Мартиновић.
Телефоном су тада разговарали Саво Липовина и Живковић:
“Из које се утврђује основана сумња на спремност да се предузимају радње у циљу сакривања чланова криминалне организације након извршених кривичних дјела, те да се врше кривична дјела против живота и тијела.”
Објашњено је да из прикупљених материјалних доказа произилази да је 23. децембра активирана експлозивна направа испод аутомобила у којем су се налазили његови суграђани Никола Калуђеровић и Стеван Вујовић које је покушао да убије, због чега се судило том Цетињанину.
“Документован је већи број телефонских комуникација које су остварене између окривљених Л. С. и Л. В. и то у новембру 2017. године, као и разговори који су вођени у децембру 2017. године између окривљених Ђ. М. и Л. С., из којих произилази основана сумња да је улога окривљеног Ђ. М., као организатора криминалне организације да организује лично или преко других чланова сакривање истих, затим даје налоге који се односе на ангажовање одређених адвоката, те вршење утицаја на полицију и медије, што произилази из комуникација остварених између окривљених Ђ. М. и С. Л. Такође, из пресретнутих комуникација произилази основана сумња да је улога окривљеног П. В. (Вељко Пејовић), да по налогу организатора помаже у сакривању чланова криминалне организације након извршења кривичних дјела, да врши застрашивање чланова супротстављене криминалне организације, да преноси поруке и прати чланове супротстављене криминалне групе и обавјештава о свему организатора, док је улога окривљеног П. Ф. (Филип Петричевић) да по налогу организатора врши застрашивање и физички напада чланове супротстављене криминалне организације, што се све утврђује из разговора вођених у октобру 2017. године и јануару и фебруару 2018. године, између окривљених П. В. и Ђ. М., као и између окривљеног Ђ. М. и Л. С.”, наводи се у документима.
У списима СДТ-а пише да су Милош Ђуричковић, Саво Липовина и Иван Јовановић основано сумњиви да су на територији Црне Горе организовали криминалну организацију током 2017. године, која дјелује и данас.
Нејасно зашто Вукић остаје у притвору
За судије Апелационог суда било је неразумљиво због чега је Виши суд одредио притвор осумњиченој Николети Вукић, због чега је у овом дијелу рјешење укинуто и враћено на ново одлучивање.
“Првостепени суд у диспозитиву побијане одлуке између осталих, окривљеној В. Н. продужава притвор по притворским основима из чл.175 ст.1 тач.1, 2 и 3 ЗКП-а међутим, у образложењу првостепене одлуке када је у питању притворски основ из чл.175 ст.1 тач. 3 ЗКП-а само се дају разлози због чега се по том притворском основу продужава притвор окривљенима Ђ. М.и П. В., док су за окривљену В. Н. исти изостали. Дакле, код предњих разлога, и по налажењу овог суда, овакав диспозитив првостепене одлуке је у цјелости неразумљив и није у складу с датим образложењем, јер остаје нејасно да ли се овој окривљеној продужава притвор и по притворском основу из чл.175 ст.1 тач. 3 ЗКП-а или пак не, а што све чини да се побијано рјешење није могло са сигурношћу испитати па се укидање првостепеног рјешења јавља као нужно”, пише у одлуци Апелационог суда.
“Вијестима” је из Вишег суда саопштено да је вијеће разматрало донијето рјешење, након чега је уважавајући став Апелационог суда, донијело ново – али исту одлуку када је ријеч о притвору.
“Притвор осумњиченој се продужава за још два мјесеца”, казали су.
(Вијести)

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

