ИН4С

ИН4С портал

,,Цетињски вјесник“ 1908. поводом анексије српских покрајина: Митинзи широм Црне Горе, да се стане у одбрану потлаченог српског народа

1 min read
,,Цетињски вјесник'' 1908. године објавио је текст којим је приказао каква је била атмосфера у књажевини Црној Гори, након вијести о аустро-угарској анексији српских територија, Босне и Херцеговине. Како је цетињски лист нагласио, широм Црне Горе и старе Херцеговине одржавани су масовни митинзи због великог незадовољства народа који се није хтио помирити са тлачењем свог српског народа, а посебно незадовољство исказивали су Цетињани гдје је српски народ масовно пристизао.

Краљ Никола поздравља Цетињане / илустрација

,,Цетињски вјесник“ 1908. године објавио је текст којим је приказао каква је била атмосфера у књажевини Црној Гори, након вијести о аустро-угарској анексији српских територија, Босне и Херцеговине. Како је цетињски лист нагласио, широм Црне Горе и старе Херцеговине одржавани су масовни митинзи због великог незадовољства народа који се није хтио помирити са тлачењем свог српског народа, а посебно незадовољство исказивали су Цетињани гдје је српски народ масовно пристизао.

Манифестације по цијелој земљи непрекидно трају. По унутрашњости се држе митинзи и доносе резолуције којима се осуђује  анексирање Босне и Херцеговине и тражи да се стане у одбрану потлаченог српског народа, писало је у уводу извјештаја.

Лист је поручио како су митинзи незадовољних Срба одржавани у Подгорици, Никшићу, Улцињу, Бару, Ријеци и свим већим мјестима, а да је свијест у великом броју пристизао у пријестоницу да искаже своје незадовољство и солидарност са Србима из Босне и Херцеговине.

Такви митинзи су држани у Подгорици, Никшићу, Улцињу, Бару, Ријеци и другим већим мјестима. Свијет на Цетиње непрекидно стиже и приступа Књазу Господару, закључено је на Цетињу 4. октобра 1908. године.

,,Цетињски вјесник“ 4. октобар 1908, Црна Гора о анексији БиХ

Прочитајте још:

,,Глас Црногорца“ 1888: Јадран је опет србинско море, с њега ће доћи за српство спас

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “,,Цетињски вјесник“ 1908. поводом анексије српских покрајина: Митинзи широм Црне Горе, да се стане у одбрану потлаченог српског народа

  1. Preporuka za ovog čovjeka je ime„gospodin svaštara“.O svemu je ponešto čuo!
    A,ni o čemu ne mora ništa znati.Postoje ljudi koji će se tim baviti.On ċe samo da ih stručno organizuje.Malo li je????

    5
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *