ИН4С

ИН4С портал

,,Цетињски вјесник“ 1910: Преселио се у вјечност угледни Србин католичке вјере, својој српској браћи за примјер ће служити

Својим ревносним држањем дао је о себи доказа да истински воли своју отаџбину, да се с њом браћа Срби римокатоличке вјере могу похвалити, а извјеснима и за примјер служити, писало је у допису старих Барана који су се овим ријечима опростили од официра народне војске, истакнутог Србина католика и патриоте, Ђура Марђокића, а њихов последњи поздрав објавио је ,,Цетињски вјесник'' одмах након смрти барског родољуба, фебруара 1910.

Стари бар - разгледница

Својим ревносним држањем дао је о себи доказа да истински воли своју отаџбину, да се с њом браћа Срби римокатоличке вјере могу похвалити, а извјеснима и за примјер служити, писало је у допису старих Барана који су се овим ријечима опростили од официра народне војске, истакнутог Србина католика и патриоте, Ђура Марђокића, а њихов последњи поздрав објавио је ,,Цетињски вјесник“ одмах након смрти барског родољуба, фебруара 1910.

Ту недавно преселио се у вјечност, послије кратког боловања у 45. години своја још јаког живота, један од угледних официра народне војске, Ђуро Марђокић, Србин римокатоличке вјере, писало је у уводу текста.

,,Цетињски вјесник“ објавио је све значајне заслуге српског патриоте из Бара који је, упркос прераној смрти, дао велики допринос слободи српског народа, а потом додао да се његова браћа Срби католици могу само поносити таквим сународником.

Својим ревносним држањем дао је о себи доказа да истински воли своју отаџбину, да се с њом браћа Срби римокатоличке вјере могу похвалити, а извјеснима и за примјер служити, поручили су Старобарани.

,,Цетињски вјесник“, фебруар 1910. г.

Официра су испратили многобројни суграђани, а сахрањен је уз све војне почасти.

Колико је покојни Ђуро био омиљен код војника, грађанства и власти видјело је по томе што је уз многобројно грађанство и под војничком пратњом његово тијело сахрањено. Мрђокићу, лака ти земља наше отаџбине коју си истински волио, закључује се у тексту који је објављен 1910. године на Цетињу.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

Прочитајте још:

Србин католик из Бара 1896: Залуд пакост клета, јади ће нам проћи, сванут’ ће нам зора, њу Србин дочекати мора

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “,,Цетињски вјесник“ 1910: Преселио се у вјечност угледни Србин католичке вјере, својој српској браћи за примјер ће служити

  1. Srbi katolici su najveći Srbi. Lako je nekom ko je bio pravoslavac da se izjasnjava kao Srbin, jer je pravoslavlje vremenom postalo sinonim za Srbstvo, sto je potpuno pogresno, naravno! Srbi katolici su, bez obzira na svoju versku orjentaciju, isticali svoje nacionalno i etnicko Srbstvo, jer su bili intelektualno razvijeni i zbog toga sto su samosvesno naglasavali razliku izmedju pravog etnickog srbstva i verskog opredeljenja, jer jedno sa drugim nema nikakve veze. Mozes da budes pravoslavac i nikakav Srbin i obrnuto, veli Srbin po opredeljenju u etnickom poreklu a nikakav pravoslavac! To samo plitkoumnim, prizemnim i neobrazovanim ljudima ne moze da bude jasno!

    15
    12
  2. Djuro Mardjokić, Milo Jovović, Nikola Dobrec Dobrečić i mnogi drugi starobarani i starosedeoci iz same okoline starog Bara su najčistiji Srbi, Srbi katolici i pravoslavci potomci Srba iz stare Primorske Srbije! To mora svima da bude jasno!

    16
    14
  3. Znate li nesrećnici ko su Mardjokici i odakle su?Znate li odakle su im i kako su dobili prezimena?Mardjokic, Marstijepovic,Nikpaljevic,Marvucic itd itd itd
    Samo lupate i mlatite bez kapi mozga

    15
    12

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy