,,Цетињски вјесник“ 1910: За крст часни и слободу златну уз нашег владику и под барјаком нашег српског књаза
1 min readОдликујем те овим знаком јунаштва, какав знак до данас нема ни један српски владика, ни архимандрит, ријечи су које је књаз Никола упутио црногорском митрополиту Митрофану Бану 1910. године, док му је уручивао златну медаљу Обилића, највећи орден за јунаштво, а у част великих заслуга владике за добро српског народа Црне Горе и свих српских земаља.
,,Цетињски лист“ је 6. априла 1910. објавио извјештај о овог догађају и нагласио да српски народ Црне Горе прославља 50 година владавине српског владара књаза Николе, а истовремено и 25 година архипастирске службе владике Митрофана Бана.
– Ове године када српски народ прославља прву педесетогодишњицу владавине српског владара, нашег узвишеног Господара, имамо да забиљежимо и двадесетпетогодишњицу архипастирске службе нашега Митрополита Високопреосвећеног Господина Митрофана Бана, пише у уводдном дијелу текста.
Лист је нагласио како није једноставно побројати све значајне заслуге митрополита поријеклом из Грбља, који је из Боке Которске дошао у Црну Гору 1869. године када је постављен за настојатеља манастира Морача и дао огроман допринос за Српску православну цркву и своју земљу у борби против Турака.
– Није лако укратко изређати заслуге овог достојног поглавара наше цркве, које је стекао својим радом од 1869. године, када је, као јеремонах, дошао у Црну Гору па кроз читаве четири деценије, нагласио је ,,Цетињски вјесник“.
– За јуначка његова дјела, прегаоштво и пожртвовање у овом рату Књаз Господар је одликовао Архимадрита Митрофана највећим орденом за јунаштво златном медаљом ,,Обилића“ и том му приликом рекао: ,,Одликујем те овим знаком јунаштва, какав знак до данас нема ни један српски владика, ни архимандрит“, цитиран је у тексту књаз Никола у свом обраћању владици.
,,Цетињски вјесник“ нагласио је да се на књажеве ријечи нема шта додати, већ да је једино важно да се српски владика Митрофан Бан, као и књаз Никола у здрављу и под једним барјаком боре за крст часни и слободу златну.
– Покрај ових ријечи Цара-Јунака ми не можемо више ни једне да додамо, већ само да се помолимо Богу да јунаку- Архипастиру подржи здравље да још једном под барјаком нашег Узвишеног Господара развије борбу за крст часни и слободу златну, закључује се у тексту који је објављен 1910. године на Цетињу.
Прочитајте још:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Je li citao neko Ustav Svetog Sinoda?
E Crnogorci u šta se sad pretvoriste kukavci , a zaboraviste slavne pretke i slavnu istoriju , bljak fuuj pljuc !!!
… Taman kako ste i zaslužili!
Više komitaških botova, no znavenih posjetilaca portala!?
Kako siješ, tako i žanješ. Redakcijo.
Inače … I fizička ljepota junačkog vladike svjedoči koji smo onda bili Srbi! Plemenita gospoda, pređe nam …
Svijet se onda divio našemu plemenu, u zvijezde ga kovao, pjesme mu kitio, i otud, i odonud: sve od Gordoga Albiona do majčinskog Petrovgrada!
Jednom smo bili, Srbi.
Vladici autokefalne Crnogorske crkve
Tako je legendo. Naucen si da iz svega izvuces onako kako bi ti zeliji. Zato i dajete svojoj dijeci samo cenzurisana fijela Njegosa, Knjaza Danila, Lralja Nikole… Ma ka8 da je bitno sta su oni mislili i osjecali, vi cete danas uzeti sto vam odgovara, a za ostalo cete pricati da su najmudriji ljudi toga doba bili zavedeni…
Bio je Vladika Srpske Lravoslavne Crkve,ka sto je Knjaz Nikola bio Srbin cijeli zivot.Znaci montenwgrin sedi,jedan.