Цетињски женски институт 1871: Примамо дјевојчице из часних фамилија које знају читати и писати српски
Лист ,,Црногорац“ 1871. године објавио је оглас Цетињског женског института којим се најављује упис за дјевојчице страног поријекла, а један од услова уписа, како је истакла управа института, било је да кандидаткиње знају српски језик.
– У Цетињском женском институту бити ће за идућу школску годину петнаест отворенијех мјеста за иностране дјевојчице које ће се под врло умјерену цијену од стотину талијера са својом одјецом и постењом у Институт примати, одгајати и држати, као и све остале питомке, поручила је Надежда Пацевић која је била на челу института.
У огласу је истакнуто да ће се пријаве примати до Петровдана, као и да није битно да ли су иностране кандидаткиње из богатих и сиромашних породица, већ само да су здраве и да познају српски језик.
– Ђевојчице треба да су од частнијех ма биле и од сиромашнијех фамилија, да су навршиле бар девету годину, да су здраве и да већ знаду понешто читати и писати српски и бројити барем до стотине, објављено је на Цетињу 24. априла 1871. године, у 14. броју листа ,,Црногорац“.
Прочитајте још:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
На Цетињу из времена које није било ни близу ујединњења 🙂
Свашта се исправља код ових новокомпонованих балканских нација али у Црној Гори је најбесмисленије.
дајте више нађите неки натпис из тог периода где бар један ЦГрац каже да није Србског рода , да се бар данашњи мне-грини оправдају да су његови потомци, колико год да их је