ИН4С

ИН4С портал

Ћетковић: Трећи мај више дан за жалост, него славље

1 min read

Питање је да ли у Црној Гори датуми попут 3. маја треба да се прогласе данима жалости, јер је стање у медијима у нашој земљи прије за жалост, него за славље и понос, сматра координаторка медијског програма у Грађанској алијанси Кристина Ћетковић.

Према њеном мишљењу, вишегодишња поларизованост у медијима из године у годину постаје све очигледнија и чини се суровија, о чему говори непостојање уједињеног тијела које би пратило примјену и указивало на кршење Кодекса новинара, који је крајем априла добио ново рухо.

“И даље власници и уредници црногорских медија одбијају да се уједине и да заједничким снагама примјењују аршине професије којој припадају, а по оној чувеној ‘ни по бабу ни по стричевима’. И даље вјерују да ће независна тијела која су основали моћи да утичу на професионализам новинара и новинарки који припадају њиховим кућама, те да је то искључиво питање њихових запослених, а не њихове професије”, наводи Ћетковић.

Иако су углавном сви медији, уз будно око ОЕБС-а, учествовали у креирању Новог кодекса новинара и новинарки, изостало је формирање тијела које ће бити задужено за праћење и санкционисање оних који се оглуше о њега, подсјећају из ГА.

“Тако да ‘чуваре демократије’ нема ко да чува, односно да им скрене пажњу када прескоче границе слободе за коју би требало да се залажу. Изостаје и заједништво у борби за права која посједују, те тако и даље не можемо очекивати слободу од људи који су итекако финансијски зависни од власника и оглашивача, с обзиром да се просјечна плата новинара и новинарки креће око 470 еура, а имајући у виду да у појединим медијима плате касне и по неколико мјесеци. Како можемо очекивати жељу и ентузијазам за борбу за права других од људи којима су права угрожена и који нису ни гласни а ни уједињени у борби за побољшање својих права”, поручује Ћетковић.

“Уколико заиста желимо да новинари и медији буду кључни носиоци у развоју отвореног и демократског друштва, онда ти исти од којих очекујемо ову заиста важну улогу, треба да буду искључени из свих политичких договора и споразума”, додаје Ћетковић.

Треба обезбиједити сигурност, истичу из ГА, без обзира на то ко би био предмет њиховог интересовања.

“Ако у посљедње вријеме многи посленици јавне ријечи наставак каријере виде у односима с јавношћу, ако на свом радном мјесту треба да страхују да ли ће бити нападнути а да починиоци никада неће бити осуђени, ако се ни у домовима не могу осјећати сигурно јер ко зна шта их и ко ћека да уништи њихову имовину зар 3. мај треба прослављати”, закључује Ћетковић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy