ИН4С

ИН4С портал

Четвртина становништва Њемачке је мигрантског поријекла

1 min read
Свака четврта особа у Њемачкој има мигрантско поријекло што је 25,5 одсто становништва. Прошле године је 52 процента тих особа имало њемачко држављанство.
Njemačku

Њемачка

Свака четврта особа или 25,5 одсто становништва у Њемачкој има мигрантско поријекло. Њемачка је направила помаке у интеграцији странаца, наводи се у извјештају савезне владе у Берлину.

Повјереница њемачке владе за питање интеграције Анете Видман-Мауц (ЦДУ) сматра да је интеграција у Њемачкој на добром путу.

„Савезна република Њемачка је усељеничка земља и способна је за интеграцију“, изјавила је она поводом представљања последњег извјештаја о стању интеграције у земљи. Тај извјештај влада објављује сваке двије године.

Но потреба за побољшањем постоји на подручју образовања миграната„, додала је Видман-Мауц. Тако је, према њеним ријечима, посебно потребна боља подршка када је ријеч о језику и увођење обавезног теста о знању језика за дјецу прије њиховог поласка у школу.

Женама је такође потребна већа подршка како би на тржишту рада могле бити успјешне“, рекла је она. С тим циљем је, како каже Видман-Мауц, потребна је „офанзива интеграције“.

Оно што је такође неопходно јесте ефективнија борба против мржње према странцима и дискриминације на интернету.

„Подстрекачи мржње на различитим платформама морају осјетити да је правна држава пред њиховим вратима“, каже она.

„Након напада у Халеу и убиства Валтера Либкеа у Каселу, мора бити јасно да десничарски екстремизам, антисемитизам и мржња према муслиманима представљају реалну опасност“, рекла је повјереница њемачке владе за питања интеграције. Исто важи, како је рекла, за исламски екстремизам.

Филиз Полат (архивска фотографија)
Филиз Полат (архивска фотографија)

Критика опозиције

Опозиција у Бундестагу критиковала је рад владе по питању интеграције.

Филиз Полат, портпаролка Зелених за питања миграције и политику интеграције је рекла: „Њемачка све чешће доноси одлуку о дозволи боравка (у земљи) на основу могућности и шанси када је ријеч о економској и друштвеној партиципацији“.

Она такође каже да се многи људи који немају сигуран боравак у земљи суочавају са забраном рада, а такође је онемогућено регуларно похађање школе и понуде када је ријеч о интеграцији.

Странка Љевице сматра да влада преспоро спроводи „важне предлоге за интеграцију на тржишту рада“.

„За стварну репрезентацију нашег усељеничког друштва још увијек недостаје особа са мигрантском позадином на руководећим позицијама у јавним службама“, каже Гекај Акбулут, портпаролка Љевице за питања интеграције.

ЦДУ/ЦСУ пак упућује на напредак који је постигнут у политици интеграције. Такав развој ситуације радује „посебно јер је јавни дискурс често обиљежен мржњом и подстицањем на мржњу и дијелом пружа другачију слику“, каже Нина Варкен, повјереница посланичке групе ЦДУ/ЦСУ за питања интеграције.

Но она додаје да напори у циљу интеграције не смију бити смањени.

„Морамо се усредоточити на оне без којих дугорочна, успјешна интеграција није могућа, дакле на жене и дјецу“, каже Варкен.

Свака четврта особа у Њемачкој има мигрантско поријекло што је 25,5 одсто становништва. Прошле године је 52 процента тих особа имало њемачко држављанство, док се 48 процената водило као странци, наводи се у извјештају о интеграцији представљеном у уторак.

Подаци показују да је усељавање у Њемачку смањено: прошле године је у земљу дошло око 1,6 милиона људи, што је 300.000 мање него претходне године. Више од половине, 53 одсто усељеника, стигло је из земаља Европске уније.

И број захтјева за азил знатно је смањен: У првих десет мјесеци 2019. године тај број је износио око 141.900. Поређења ради, 2018. је било поднесено око 185.800 захтева, а 2017. године више од 222.000..

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy