ЦГ изгубила спор у Стразбуру: Мораће да плати 12.500 евра
1 min readЦрна Гора је изгубила спор пред Европским судом за људска права у Стразбуру за случај “Мис Пат” јер је прекршила Европску повељу о људским правима, пише ЦДМ.
Држава Црна Гора је, према пресуди, пропустила да спроведе брзу и ефикасну истрагу о смрти и нестанку групе Рома из Србије, у близини црногорске обале августа 1999. године.
Случај Ранђеловић и други против Црне Горе односи се на тужбу да су власти Црне Горе пропустиле да спроведу брзу и ефикасну истрагу поводом смрти или нестанка чланова фамилије подносиоца тужбе.
Суд је наложио Влади да подносиоцу представки у случају “Мис пат”, Бегију Гашију, чији су брат и снаха нестали са брода Мис Пат 1999. године, исплати 12.500 евра.
Три године се чекало на главни претрес
Предмет се на почетку налазио код Основног тужиоца у Бару, који је 31. августа 1999. године, поднио захтјев за спровођење истраге а оптужница је подигнута у октобру исте године. До 25. децембра 2002. године није заказиван главни претрес. Предмет је 2004. године. након преквалификације оптужбе преузео Виши тужилац у Подгорици.
Оптужница је подигнута тек 2006. године.
Зато, суд у Стразбуру истиче да је судски поступак трајао дуго, а Влада Црне Горе то није оправдала.
Тек ове године, након више промијењених пресуда, Будванин Саша Борета осуђен је у Апелационом суду на осам година затвора.
На седам година осуђен је Рефик Хоџић који је у бјекству, док су годину мање затвора добили Исмет Баља и Агим Гаши.
Судије Апелационог суда, због недостатка доказа, ослободили су од оптужбе Јока Никајевића и Рамадана Баљу.
На брод “Мис Пат”, регистрованом за шест особа, средином августа 1999. године укрцало се око 70 Рома избјеглих са Косова, како би из Црне Горе илегално дошли до Италије.
Суд је утврдио да су ови оптужени од оштећених узимали новац уз обећање да ће их морем превести за Италију.
При том су користили чамац “Мисс Пат” недовољног капацитета за превоз толиког броја путника, а који су управо за ту сврху купили оптужени Борета Саша и сада пок. Ђуричковић Горан, ангажујући при том нестручно лице – оптуженог Хоџић Рефика да управља тим чамцем.
На тај начин су са умишљајем изазвали опасност за путнике. Наиме, због оптерећености чамац је потонуо.
У мору је пронађено 35 лешева, док је 36-ти путник преживио, а којег су сљедећег дана у полусвјесном стању на мору пронашли рибари, а који је у поступку пред судом дао изјаву као свједок – једини преживјели путник.
На другој страни суд је нашао да није доказано да су оптужени Никаљевић Јоко и Баља Рамадан извршили наведено кривично дјело.
Сумња се да је крајем деведесетих илегално у Италију пребачено око 16.000 људи.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: