ЦГ високо на листи земаља по броју судова и судија у односу на број грађана
Из Министарства правде оцијењено је да Црна Гора има превише подручних органа за прекршаје, што захтијева њихову реорганизацију како би се осигурала финансијска и оперативна ефикасност и дјелотворност система.
Тај ресор је припремио Информацију о резултатима примјене Закона о прекршајима, анализом података који се односе на број примљених и структуру предмета, број ријешених и неријешених предмета, учинак судија, начин одлучивања, гдје су анализирани кадровски, просторни и технички услови за рад органа за прекршаје.
,,Резултати анализе су показали, да би мрежу органа за прекршаје требало рационализовати с обзиром да превелики и неодговарајући број подручних органа за прекршаје у односу на величину државе и број становника, не доводи до ефикасности и ефективности, а истовремено захтијева одређена финансијска средства за њихов рад и функционисање”, каже се у Информацији.
Према подацима Европског комитета за ефикасност правосуђа, у поређењу са другим европским земљама, Црна Гора се налази на високом мјесту по броју судова на 100 хиљада становника и броју судија у односу на број грађана, и управо је то сигнал за реорганизације судског система Црне Горе у складу са европским стандардима и начелима.
Према садашњој мрежи органа за прекршаје, у Црној Гори је основано 17 подручних органа за прекршаје (Бар, Беране, Бијело Поље, Будва, Даниловград, Жабљак, Колашин, Котор, Мојковац, Никшић, Плав, Пљевља, Подгорица, Рожаје, Улцињ, Херцег Нови и Цетиње) и Вијеће за прекршаје Црне Горе као другостепени орган са сједиштем у Подгорици.
Одлуком о броју судија у Вијећу за прекршаје Црне Горе и подручним органима за прекршаје, предвиђено је 68 судијских мјеста, укључујући 17 предсједника подручних органа за прекршаје и предсједника Вијећа за прекршаје Црне Горе, који истовремено обављају и судијску функцију.
,,У складу са правилницима о организацији и систематизацији органа за прекршаје, у свим органима за прекршаје систематизовано је укупно 207 радних мјеста, и то 184 у подручним органима и 23 у Вијећу за прекршаје”, наводи се у Информацији.
Органи за прекршаје дио јединствене мреже судова
Наводи се да за реорганизацију органа за прекршаје постоје двије опције – рационализација мреже органа за прекршаје или спајање органа за прекршаје са редовним судовима. ,,И једна и друга опција подразумијева да ће органи за прекршаје постати дио јединствене мреже судова”.
Рационализација мреже подручних органа за прекршаје, представља њихово међусобно спајање и промјену њиховог правног статуса у судове за прекршаје, и промјена правног статуса Вијећа за прекршаје у Суд за прекршаје Црне Горе, чиме би судови за прекршаје, као специјализовани судови постали дио јединствене судске мреже.
,,Спајање органа за прекршаје са редовним судовима, представља укидање постојећих органа за прекршаје, стварање прекршајног одјељења у сваком основном суду, пренос стварне и мјесне надлежности за првостепене прекршајне предмете на основне судове и стварање другостепеног прекршајног одјељења у оквиру Вишег суда у Подгорици, чиме се ствара јединствена судска мрежа”, каже се у документу.
Примјењујући кључне критеријуме који оправдавају постојање суда за прекршаје и узимајући у обзир секундарне критеријуме у неким случајевима, препоручује се да се оснује шест судова за прекршаје на територији Црне Горе.
,,У оквиру нове организационе структуре, мора се одредити број првостепених и другостепених судија који ће рјешавати прекршајне предмете, након чега би услиједио поступак именовања од Судског савјета”, наводе из Министарства правде.
Укупан број судија потребних за рјешавање првостепених прекршајних предмета у Црној Гори, израчунат је на основу просјечног броја предмета примљених у свим подручним органима за прекршаје током двогодишњег периода, на основу критеријума утврђеног за оправдавање једног судије за прекршаје на хиљаду примљених предмета годишње.
У Информацији се обавезује Министарство правде да припреми нови закон о судовима, којим ће се уредити организација и надлежност судова за вођење прекршајног поступка, као специјализованих судова или одјељења у оквиру основних судова и суда који ће одлучивати у другом степену за ову врсту предмета или одјељења у оквиру вишег суда, у другом кварталу 2014. године.
,,Обавезује се Министарство правде да припреми план преузимања предмета од подручних органа за прекршаје и Вијећа за прекршаје Црне Горе у судове, у складу са новим законом и план рјешавања статуса запослених”, наводи се у Информацији.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: